Bombardovanie bez nábojov. Kimova nová zbraň robí Juhokórejčanom zo života peklo, nevedia zaspať
Vzťahy medzi Severnou a Južnou Kóreou sú na bode mrazu. Pchjongjang teraz prišiel s novou zbraňou ako otravovať svojich susedov. Cez hranice vysiela desivé zvuky, ktoré podľa miestnych obyvateľov robia ľuďom zo života peklo. Informuje o tom webová stránka denníka New York Times.
Roky mlčania, Kim sa snaží vzbudiť pozornosť
Nedávne udalosti môžu vysvetliť, prečo sa hluk stal takým neznesiteľným.
Od roku 2019, keď stroskotali rozhovory Kim Čong-una s Donaldom Trumpom, severokórejský vodca zmenil kurz zahraničných vzťahov svojej krajiny a je čoraz nepriateľskejší voči Južnej Kórei.
Niektorí analytici tvrdia, že zvyšovaním napätia si Kim buduje argumenty, prečo by s ním mal budúci prezident USA rokovať, najmä keď sa snaží zmierniť medzinárodné sankcie výmenou za obmedzenie svojho jadrového programu.
Blížiaci sa návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu, s ktorým sa Kim počas svojho prvého funkčného obdobia stretol trikrát, by mohol zvýšiť šance na obnovenie rokovaní po rokoch mlčania.
Iní však tvrdia, že Kim Čong-unova nedávna rétorika voči Juhu odráža zásadnú zmenu v názoroch diktátora na začiatok "studenej vojny".
"Katalyzátorom tejto zmeny boli vlny protikimovských propagandistických letákov, ktoré severokórejskí prebehlíci posielali na Juh prostredníctvom balónov," povedal Koh Yu-hwan, bývalý šéf Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie. Letáky označovali Kima za "vražedného diktátora" alebo "prasa" a vyzývali Severokórejčanov, aby zvrhli jeho vládu.
Trump v podcaste Joea Rogana: Kim Čong-un je "malý rakeťák". Putinovi by vraj nedovolil napadnúť Ukrajinu
Balóny s odpadom ako politická špina z juhu
V máji poslala Severná Kórea svojim susedom vlastné balóny s odpadom ako reakciu na to, čo Pchjongjang označil za politickú "špinu" z juhu. O niekoľko týždňov neskôr Južná Kórea ukončila šesťročnú prestávku v propagandistickom vysielaní a opäť zapla svoje reproduktory, aby vysielala K-pop a správy pre Sever. Sever odpovedal svojimi zvláštnymi a nervy drásajúcimi zvukmi.
"Severná Kórea vie, že jej propaganda už na Juhokórejčanov nezaberá. Cieľ jej reproduktorov sa zmenil zo šírenia propagandy na prinútenie Južnej Kórey, aby zastavila svoje vlastné vysielanie a letáky," povedal Kang Dong-wan, odborník na Severnú Kóreu z univerzity Dong-A.
Pozrite si archívnu reportáž z 25. marca 2024 o tom, ako bývalý japonský premiér Fumio Kišida navrhol summit s Kim Čong-unom.