Šéfka únijnej diplomacie varuje Gruzínsko. Za policajné násilie hrozia krajine sankcie a pozastavenie prístupových rokovaní

1.12.2024 10:34 , Aktualizované: 1.12.2024 22:31

Vodné delá, zátarasy a horiaci oheň v uliciach. Gruzínci už tretí deň protestovali proti rozhodnutiu vlády. Tá chce zastaviť prístupové rokovania s Európskou úniou.

Nová šéfka únijnej diplomacie Kaja Kallasová odkázala gruzínskej vláde, že dvadsaťsedmička by na Gruzínsko mohla uvaliť sankcie v súvislosti s policajným násilím na protivládnych demonštráciách.

V Tbilisi sa dnes štvrtý deň po sebe konajú protesty po tom, ako vládnuca strana Gruzínsky sen oznámila, že do konca roka 2028 pozastavuje prístupové rokovania s EÚ.

"Je jasné, že použitie násilia proti pokojným protestom nie je prijateľné a gruzínska vláda by mala rešpektovať vôľu Gruzíncov a gruzínsku ústavu," povedala dnes Kallasová počas návštevy Kyjeva. "Či ide o EÚ, potom toto má jasné následky pre naše vzťahy s Gruzínskom," dodala.

Podľa agentúry DPA Kallasová hovorila o možnosti sankcií alebo obmedzení udeľovania víz. Prípadné sankcie by dvadsaťsedmička musela schváliť jednomyseľne.

Tretí deň protestov

Protivládne demonštrácie v Gruzínsku neutíchajú. Obyvatelia aj tretí deň vyšli do ulíc hlavného mesta. Nepáčia sa im kroky vládnucej proruskej strany Gruzínsky sen. Tá chce pozastaviť rozhovory o vstupe do Európskej únie, a to až do roku 2028.

„Od Gruzínska nežiada Európska únia reformy, ale kroky, ktoré znamenajú zrieknutie sa našej dôstojnosti. Ako napríklad zrušenie zákona o transparentnosti mimovládnych organizácií, zrušenie zákona proti propagande LGBT a prepustenie bývalého prezidenta Saakašviliho,“ povedal gruzínsky premiér Irakli Kobachidze.

Tisícky demonštrantov neodradili ani násilné strety s políciou.

„V prvom rade protestujem proti nespravodlivosti. A protestujem proti vláde, ktorá nás stále nechce pochopiť, a tým zabíja našu budúcnosť,“ povedal jeden z protestujúcich.

„Protestujem proti Rusku, predovšetkým proti tomu, že sa snaží okupovať celé Gruzínsko. Snaží sa nás okupovať tým, že v Gruzínsku získa vládu, ktorú chce. A potom nás vezme bez použitia sily. Sme schopní bojovať za našu slobodu. A vždy budeme bojovať za svoju slobodu,“ povedal protestujúci.

Výhru odmieta aj prezidentka

Gruzínsky sen vyhral októbrové parlamentné voľby. Opozícia ich však považuje za zmanipulované. Výsledky preto odmieta uznať. Rovnaký postoj zaujala aj prezidentka. Vo funkcii chce zostať aj po skončení svojho mandátu.

„Legitímny parlament neexistuje. A nelegitímny parlament nemôže zvoliť nového prezidenta. Preto sa nemôže uskutočniť ani žiadna inaugurácia. Môj mandát trvá dovtedy, kým nebude vytvorený legitímne zvolený parlament, ktorý potom môže legitímne zvoliť môjho nástupcu,“ povedala prezidentka Salome Zurabišviliová.

V roku 2017 gruzínski poslanci zrušili priamu voľbu hlavy štátu. Prezidenta preto vyberajú volitelia, medzi ktorými sú členovia parlamentu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok