V Tbilisi už druhý deň protestujú: Tisíce Gruzíncov opäť mávali vlajkami EÚ, polícia rozháňala ľudí
Polícia v Tbilisi v sobotu ráno opäť násilne rozohnala demonštrantov, ktorí sa celú noc zúčastňovali na protestoch po rozhodnutí vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť prístupové rokovania s Európskou úniou do konca roka 2028, informuje Civil Georgia. Podľa ľudskoprávnej skupiny Združenie mladých gruzínskych právnikov (GYLA) je za piatok a sobotu zadržaných najmenej 60 osôb.
Gruzínska polícia zadržala počas demonštrácie v hlavnom meste Tbilisi 107 ľudí.
Protesty pred budovou gruzínskeho parlamentu podľa vyhlásenia ministerstva vnútra "opakovane prekročili normy stanovené zákonom pre zhromaždenia".
Polícia pred polnocou miestneho času použila proti demonštrantom vodné delá. "Opäť sme svedkami neprimeraných útokov proti ľuďom a médiám v Gruzínsku," napísala krátko nato prezidentka Salome Zurabišviliová na sociálnej sieti X. Takéto akcie podľa nej pripomínajú "represie v ruskom štýle".
Neidentifikovaní muži v čiernom
Zurabišviliová je zástankyňou približovania sa Gruzínska k EÚ.
Po 06.00 h miestneho času (03.00 h SEČ) začala polícia čistiť Rustaveliho triedu v centre Tbilisi. Podľa webovej stránky Civil Georgia mali policajti zakryté tváre a na zásahu sa zúčastnili aj "neidentifikovaní muži v čiernom". Zvyšných demonštrantov obkľúčili a zbili. Server RBK-Ukrajina zverejnil na platforme Telegram zábery, ktoré podľa neho pochádzajú z protestov v Tbilisi.
Organizácia GYLA uviedla, že na svoju telefónnu linku neustále dostáva informácie o ďalších zadržaných. Ubezpečila, že nikto nezostane bez právnika. Okrem desiatok osôb zadržaných v Tbilisi je niekoľko osôb aj v Batumi, kde sa tiež konala demonštrácia proti pozastaveniu prístupových rokovaní Gruzínska s EÚ.
Napätie v Tbilisi: Polícia zasiahla proti demonštrantom, ktorí nesúhlasia so smerovaním Gruzínska
Gruzínsko pozastavilo prístupové rokovania
Predseda vlády Gruzínskeho sna Irakli Kobachidze vo štvrtok oznámil, že Gruzínsko pozastavuje prístupové rokovania s EÚ na nasledujúce štyri roky a že odmietne všetky granty z rozpočtu EÚ.
V rozpore s postupom prijímania kandidátskych krajín sa podľa neho juhokaukazská krajina pripojí k bloku v roku 2030 za vlastných podmienok a "dôstojne".
Krajina má cieľ dosiahnuť vstup do EÚ zakotvený vo svojej ústave a podľa prieskumov verejnej mienky veľká väčšina spoločnosti podporuje približovanie sa k EÚ.
Gruzínsky sen si vo voľbách koncom októbra zabezpečil zotrvanie pri moci na ďalšie funkčné obdobie. Získal 54 % hlasov, pričom tento výsledok spochybnila opozícia. Tá a západné organizácie tvrdia, že hlasovanie bolo poznačené výraznými nezrovnalosťami.