Ťažba dreva zničí vzácnu lokalitu. Lesníci porušujú podmienky, súhlas im paradoxne dali štátni ochranári
V lokalite Studienec s 200- až 300-ročnými stromami v Nízkych Tatrách hrozí vážne poškodenie prírody. Tvrdia to ochranári z iniciatívy My sme les. Lesníci tam začali ťažiť drevo, hoci sa podľa nich sami zaviazali, že to robiť nebudú. Súhlas im paradoxne vydali štátni ochranári.
V lesoch nad obcou Moštenica v Nízkych Tatrách, kde po letnej ťažbe dreva, pre ktorú ochranári podali trestné oznámenie, sa pripravuje ďalšia ťažba na protiľahlom svahu. Ide o vzácne územie európskeho významu, kde by podľa ochranárov ťažba nemala prebiehať vôbec.
Zásah je údajne nevyhnutný
Lesníci tvrdia, že zásah je nevyhnutný na zastavenie šírenia podkôrneho hmyzu. Súhlas im pritom dali štátni ochranári zo Správy Národného parku Nízke Tatry. Šéf správy NAPANT však tvrdí, že ťažbu síce povolili, ale pod podmienkou čo najcitlivejšieho prístupu aj pri približovaní.
Podľa neštátnych ochranárov však lesníci hrubo porušujú podmienky certifikátu FSC, ktorý získali len vlani. Zaviazali sa totiž, že v tejto lokalite ťažiť nebudú.
Lykožrútová kalamita: LESY SR dôkladne preveria postup zodpovedných osôb v predchádzajúcich rokoch a nevylučujú trestnoprávne kroky
Štátna ochrana lesov klesla
"Príbeh Studienca v plnej nahote ukazuje, kam až klesla ochrana prírody štátom za posledný rok. Štát rúbe jedny z najhodnotnejších lesov, ktoré tu máme. Bohužiaľ, toto nie je zďaleka jediný podobný prípad. Všetko nasvedčuje tomu, že na Slovensku dochádza k plošnému rozpadu inštitucionálnej ochrany prírody a k jej zmene na predĺženú ruku ťažbárov, poľovníkov a developerov," skonštatoval Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.
Iniciatíva My sme les a OZ Prales v súvislosti s ťažbou na Studienci vyzývajú Lesy SR na okamžité zastavenie ťažby, v opačnom prípade budú žiadať, aby certifikačná autorita lesnému závodu FSC certifikát odobrala.
Ťažbu chcú zastaviť
Pripomínajú, že v súvislosti s augustovou ťažbou v tejto lokalite podali trestné oznámenia i podnet na príslušný okresný úrad.
Lesy SR v pondelok na svojej webovej stránke informovali, že na Studienci realizujú spracovanie podkôrnikovej kalamity, ktorá zasiahla približne 2200 metrov kubických drevnej hmoty.
Ťažba v Malej Fatre bude pokračovať, zákon nebol porušený. Mimovládka chcela chrániť hlucháňa hôrneho
K ťažbe majú pristupovať citlivo
"Ťažba sa vykonáva citlivo, so zameraním na aktívne chrobačiare a suché stromy. Ostatné dreviny ako jedľa a buk ostávajú v poraste, s výnimkou plochy určenej pre lanovkový systém," uviedli štátni lesníci s tým, že ťažba bola konzultovaná so Správou NAPANT i certifikačným orgánom.
"Audity potvrdili, že ťažba prebieha v súlade s požiadavkami ochrany prírody a certifikačnými štandardmi. Zásah v Studienci je nevyhnutný a plne rešpektuje princípy FSC, pričom dbá na ochranu cenných prírodných oblastí," uviedli Lesy SR.
Zásahom chcú vytvoriť priaznivé podmienky
Doplnili tiež, že v rámci zámeru vytvoriť priaznivé podmienky pre organizmy viazané na rozkladajúce sa drevo sa v lokalite rozhodli ponechať 40 percent drevnej hmoty v porastoch.
Lokalita Studienec sa nachádza v blízkosti obce Moštenica v Nízkych Tatrách, je súčasťou národného parku, chráneného územia NATURA 2000 a chráneného vtáčieho územia. Výnimočná je vzácnymi lesnými biotopmi, v zmiešaných lesoch tu rastú 200- až 300-ročné stromy. Žije tu tiež viacero chránených a ohrozených druhov hmyzu a húb.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac