Ukrajinci sa učili od najlepšieho, teraz sa z Francúzska vracajú domov. V kufroch nesú gastronomickú muníciu

dnes 05:45

Trocha dôvtipu vo vojnou zmietanej krajine: dvanásť Ukrajincov z Mariupola, mesta zničeného bombami, sa chystá vrátiť do vlasti s gastronomickou muníciou v kufroch. Získali ju počas kurzu u michelinského šéfkuchára Thierryho Marxa v Toulouse na juhu Francúzska, píše agentúra AFP.

Mariupol kuchári Francúzsko Ukrajina
Foto: Profimedia/AFP

"Gastronómia je jediný skutočný spôsob ako vybudovať vzájomnú dôveru. Sila takejto väzby je dôležitá a ešte dôležitejšia v krajine zmietanej vojnou," hovorí Marx v kuchyni jedného z desiatich školiacich inštitútov s názvom Cuisine, mode d'emploi (Kuchyňa, návod na použitie), ktoré vo Francúzsku založil. Slúži podľa neho tým, ktorí v živote nemali veľa úspechu.

Z frontu do kuchyne

Dvojmesačný kurz viedla Claude Resimontová, ktorej pokynmi sa pri príprave záverečného kokteilu riadil aj Vitalij Ahejev. V 24 rokoch, so šiestimi rokmi v armáde a dvoma vo vojne, má povesť problémového človeka z Mariupolu. Jeho potetované ruky miznú v kuchárskom rondóne a tvár pod kuchárskou čiapkou zdobí široký úsmev. Provokuje ostatných kurzistov a pritom sa plne sústredí na prípravu hovädzieho tataki.

"Tie dva mesiace v Toulouse mi urobili dobre, bolo to skoro ako dovolenka, aj keď sme pracovali. Objavili sme inú kultúru. Francúzska kuchyňa je o kombinovaní ingrediencií, niekedy to vyzerá podivne a nakoniec je to dobré," hovorí bývalý vojak.

Ahejev strávil desať mesiacov v ruskom zajatí a utrpel dve vážne zranenia - jednu guľku dostal do brucha, druhú do nohy. Teraz bol demobilizovaný a chce sa rekvalifikovať na kuchára.

Ďalšou členkou brigády z Mariupolu je 38-ročná Julija Kurnaljejevová, ktorá pracuje v reštaurácii v Ivano-Frankivsku na západe Ukrajiny od chvíle, keď ju ruské bomby vyhnali z prístavného Mariupola. Okrem klasických receptov objavila vo Francúzsku vášeň pre sladké éclairs a croissanty.

"Varenie je dôležité, prináša radosť," hovorí Kurnaljejevová, matka dvoch detí. Keď ale začne hovoriť o budúcnosti Ukrajiny, zosmutnie. "Mojím snom je, aby vojna skončila a ja som si mohla otvoriť reštauráciu v krajine, kde panuje mier," uviedla.

Vďaka vareniu zabúdajú na traumy

Väčšina stážistov po absolvovaní kurzu zamieri späť do Dnipra na východe Ukrajiny, kam sa odsťahovali počas vojny. Recepty z Toulouse tam budú môcť uplatniť v podniku pomenovanom Mariupolská kantína, ktorý vznikol v opravených vysokoškolských internátoch, ktoré sa premenili na núdzové ubytovanie pre 1400 vysídlených obyvateľov mesta.

"Chceli sme vytvoriť niečo užitočné a povzbudzujúce. Aby ste mohli zostať na Ukrajine, potrebujete byť v bezpečí, ale tiež mať bývanie a prácu," uviedol dward Mayor, šéf mimovládnej organizácie Stand with Ukraine, ktorá zriadila reštauráciu v Dnipre a dohodla vzdelávací kurz v Toulouse. "Varenie je spôsob, ako sa zotaviť po traumatických skúsenostiach," dodal.

Mariupolská kantína v Dnipre je nielen miestom pre stravovanie, ale aj pre komunitné stretávanie. Stážisti po návrate z Toulouse tam budú variť pre miestnu komunitu, ale aj školiť ďalších Ukrajincov. Niekoľko lekcií tam osobne povedie aj šéfkuchár Marx.

Dusené teľacie, hovädzie po burgundsku, kačacie prsia, múčnik Paris-Brest alebo makrónky. Ukrajinci si na stáži v Toulouse osvojili všetky tradičné pokrmy francúzskej gastronómie.

„Všetko to sú recepty, ktoré im poskytli dobrý základ. Ide o to naučiť sa 80 základných postupov francúzskej kuchyne. Teraz sú pripravení viesť Mariupolskú kantínu. Urobili na mňa obrovský dojem usilovnosti, odhodlaním a nadšením, ktoré majú napriek všetkému, čím si prešli. Budú mi chýbať,“ povedala o kurzistoch ich školiteľka Resimontová.

Pozrite si reportáž z 19. novembra o 1000 dňoch vojny na Ukrajine.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok