Falošné pôrody a obchodovanie s novorodencami. Podvodné "kliniky" ponúkajú zázračnú liečbu neplodnosti

Ženy v Nigérii, ktoré nedokážu otehotnieť, čelia obrovskému spoločenskému tlaku. Mnohé sa obracajú na nelegálne „kliniky“, kde ich podvodníci vystavujú falošným liečbam neplodnosti, inscenovaným pôrodom a obchodovaniu s novorodencami.

Nigéria žena dieťa
Foto: Profimedia (ilustračná fotografia)

Nigéria patrí medzi krajiny s najvyššou pôrodnosťou na svete, no ženy tam čelia obrovskému tlaku otehotnieť - a ak sa im to nedarí, často zažívajú diskrimináciu, vylúčenie zo spoločnosti či zneužívanie, píše spravodajský portál BBC. Spoločenský tlak pritom tieto ženy neraz doženie k extrémnym riešeniam.

V krajine narastajú podvody, ktoré sa priživujú na ženách zúfalo túžiacich stať sa matkami. V tajných „klinikách“ im podvodníci sľubujú pomoc, aby si splnili sen a stali sa matkami, no v skutočnosti sa dopúšťajú neetických praktík a zároveň obchodujú s deťmi.

Kryptické tehotenstvo

Podvodníci s tzv. „kryptickým tehotenstvom“, ktorí sa vydávajú za lekárov alebo zdravotné sestry, ponúkajú ženám „zázračnú liečbu neplodnosti“, ktorá im zaručí otehotnenie. Prvotná „liečba“ zvyčajne stojí stovky dolárov a pozostáva z injekcie, nápoja alebo látky vloženej do vagíny.

BBC podnikla vyšetrovanie, v rámci ktorého sa novinárom podarilo vniknúť do kliník, ako aj komunikovať so ženami a úradníkmi, ktorí boli súčasťou takýchto podvodov. Niektoré ženy sa priznali, že lieky, ktoré im podávali, viedli k zmenám na ich tele - napríklad k opuchom žalúdka - čo ich ešte viac presvedčilo o tom, že ide o známky tehotenstva.

Kryptické tehotenstvo je uznávaný medicínsky fenomén, pri ktorom si žena nie je vedomá svojho tehotenstva až do neskorého štádia. Podľa BBC boli ženy, ktorým bola poskytnutá „liečba“, varované, aby nenavštevovali žiadnych bežných lekárov ani nemocnice, pretože žiadny sken ani tehotenský test by neodhalil „dieťa“, ktoré podľa podvodníkov rastie mimo maternice.

Vymyslený pôrod

Tieto ženy, ktoré sa často stretli s neúspechmi pri pokusoch o počatie, čaká na falošných klinikách ďalší krok – pôrod. Keď nastane čas priviesť dieťa na svet, podvodníci im tvrdia, že pôrod sa začne až po vyvolaní pomocou „vzácneho a drahého lieku“, za ktorý musia zaplatiť. Cena lieku sa pohybuje medzi 1,5 a 2 miliónmi nigérijských nairí (približne 845 až 1 127 eur).

Príbehy o priebehu „pôrodu“ sa líšia. Niektoré ženy sú uspávané a prebudia sa s rezom podobným cisárskemu rezu, iné dostanú injekciu, ktorá ich uvedie do halucinačného stavu, v ktorom si myslia, že rodia.

Falošné informácie o tehotenstve

Vyšetrovanie BBC odhalilo, že o kryptickom tehotenstve sa na sociálnych sieťach a vo facebookových skupinách šíria nepravdivé informácie, čo môže byť vysvetlením, prečo ženy naletia takémuto podvodu.

Jeden príspevok od ženy z USA, ktorá tvrdí, že je tehotná už „roky“ a že jej stav nie je vedecky vysvetliteľný, je len jedným z mnohých príkladov. V uzavretých facebookových skupinách sa často používa náboženská terminológia, ktorá oslavuje „liečbu“ ako „zázrak“ pre ženy, ktoré sa nemohli stať matkami.

Členovia týchto skupín pochádzajú nielen z Nigérie, ale aj z Južnej Afriky, Karibiku a USA. Podvodníci spravujú tieto skupiny a zverejňujú príspevky, aby prilákali ženy, ktoré by mohli mať záujem o „liečbu“. Ak žena vyjadrí záujem, pozvú ju do bezpečnejších skupín na WhatsAppe, kde sú zdieľané informácie o „kryptických klinikách“ a o tom, čo liečba zahŕňa.

Obchodovanie s novorodencami

Úrady pre BBC povedali, že na dokončenie „liečby“ podvodníci potrebujú novonarodené deti. Preto vyhľadávajú zúfalé a zraniteľné ženy, mnohé z nich mladé a tehotné, v krajine, kde sú potraty nezákonné. V klinikách tak okrem vykonávania „pôrodov“ podvodníci zadržiavajú tehotné ženy proti svojej vôli.

Niektoré ženy tvrdia, že boli oklamané, aby prišli na kliniku, netušiac, že ich deti budú predané podvodníkom. Iné sa báli priznať svoje tehotenstvo rodine a hľadali spôsob, ako utiecť. Jednej zo žien za dieťa ponúkli 800 000 nairí (približne 450 eur). 

Odborníci varujú, že pokiaľ sa v krajine nezmení prístup k ženám, neplodnosti, reprodukčným právam a adopcii, podobných podvodov bude len pribúdať.

Pozrite si reportáž z 29. septembra 2024 o obchodovaní s deťmi:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok