Irán začne jadrové rozhovory s európskymi krajinami. Tie sú znepokojené s odstredivkami pre obohacovanie uránu
Irán v piatok začne jadrové rozhovory s Britániou, Francúzskom a Nemeckom. Stretnutie na úrovni námestníkov ministerstiev zahraničných vecí sa bude týkať aj situácie v regióne Blízkeho východu.
Oznámil to v nedeľu hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Esmáíl Bagháj, uviedla agentúra AFP.
Spomínaná trojica krajín spolu s USA vyjadrila v sobotu hlboké znepokojenie nad zámerom Iránu sprevádzkovať nové pokročilé odstredivky pre obohacovanie uránu. Rokovania sa uskutočnia v piatok 29. novembra v Ženeve, informovala s odvolaním sa na iránske diplomatické zdroje agentúra Kjódó. Podľa Bághája budú rokovania zahŕňať aj "otázky týkajúce sa Libanonu a Palestíny".
Nepokúsime sa zabiť Trumpa, ubezpečil Irán v liste USA. Teherán túži roky po pomste voči zvolenému prezidentovi
Rozhovory prišli po výzve MAAE
Oznámenie o rozhovoroch prichádza po tom, ako vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prijala rezolúciu, v ktorej Irán vyzýva na výrazné zlepšenie spolupráce s agentúrou ohľadom jeho jadrového programu. Rezolúciu navrhli Británia, Francúzsko, Nemecko a USA. Irán v reakcii na rezolúciu oznámil sprevádzkovanie nových odstrediviek.
Irán dlhodobo tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na mierové účely. Šéf MAAE Rafael Grossi ale už v minulosti varoval, že Irán má dostatočné množstvo obohateného uránu, aby vyrobil niekoľko jadrových bômb, ak sa k tomu rozhodne. Na výrobu jadrovej zbrane je potrebný urán obohatený na 90 percent. Obohatenie uránu z 60 na 90 percent už predstavuje relatívne malý technologický krok.
Útok Izraela bol presný, zasiahol vojenský komplex pri Teheráne. Irán prišiel o drahé miešačky na palivo do rakiet
Od dohody v minulosti odstúpili
Grossi minulý týždeň navštívil Teherán, kde sa stretol s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškjánom a šéfom iránskej agentúry pre atómovú energiu Mohammadom Eslámom. Pri návšteve Irán vyzval, aby zlepšil svoju spoluprácu s MAAE. Podľa Grossiho je medzinárodný dohľad nad iránskym jadrovým programom tým, čo "nás vzďaľuje od konfliktu a koniec koncov aj vojny". Grossi to povedal v čase zvýšeného napätia, keď v Izraeli a Spojených štátoch silnejú hlasy vyzývajúce na vojenské riešenie problému iránskeho jadrového programu.
V roku 2015 Irán podpísal so Spojenými štátmi, EÚ, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou dohodu, známu pod skratkou JCPOA, v ktorej súhlasil s kontrolami MAAE vo svojich jadrových zariadeniach. Dohovor mal spomaliť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
Po odstúpení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 a opätovnom uvalení sankcií na Irán prestal Teherán dohodu dodržiavať. Začal obohacovať urán na 60 percent čistoty a obmedzil inšpekcie MAAE. Vlani v septembri potom Irán zakázal v krajine pracovať radu popredných expertov MAAE na obohacovaní uránu.
Pozrite si reportáž k téme z 27. októbra: