Kostol testuje Ježiša Krista poháňaného umelou inteligenciou. Veriacim ponúka duchovné rady v spovednici

23.11.2024 05:45

Švajčiarsky kostol v meste Luzern testuje v spovednici Ježiša Krista poháňaného umelou inteligenciou. Cirkev na projekte spolupracuje s miestnou univerzitou, ktorá učí AI používať Nový zákon.

Ježiš, umelá inteligencia
Foto: Peter Diem/Lukasgesellschaft

Ježiš s umelou inteligenciou je súčasťou umeleckého projektu s názvom "Deus in Machina" (Boh v stroji).

Cirkev testuje nový spôsob spojenia s Ježišom v spovednici vo svojom kostole sv. Petra v rámci špeciálneho projektu s náboženskou tematikou. Podľa portálu novinky.cz na to využívajú umelú inteligenciu, ktorá návštevníkom simuluje osobnosť Ježiša Krista.

Boží syn komunikuje s návštevníkmi a na základe ich rozhovoru im ponúka duchovné vedenie.

Počúva, odpovedá a radí

Pri vstupe do spovednice uvidia návštevníci na obrazovke umelú inteligenciu Ježiša, ktorý ich osloví vetou „Pokoj s tebou, brat“ bez ohľadu na pohlavie. Potom by ich mal povzbudiť, aby diskutovali o tom, „čo im dnes leží na srdci“.

Digitálny Kristus dokáže nielen počúvať, ale aj odpovedať na otázky a nakoniec návštevníkom poradiť.

„Veľmi ma to prekvapilo, bolo to také jednoduché, a hoci je to stroj, dal mi toľko rád,“ povedal jeden z návštevníkov vo videu pre spravodajský portál DW News.

Model Ježiša s umelou inteligenciou vytvoril tím cirkvi v spolupráci s výskumným laboratóriom Immersive Realities na Univerzite aplikovaných vied a umení v Luzerne, pričom základom pre jeho myslenie a reakcie bol Nový zákon.

Limity umelej inteligencie

Podľa tvorcov by mal projekt povzbudiť ľudí ku kritickému uvažovaniu o limitoch technológie v kontexte náboženstva.

Inštalácia Ježiša s umelou inteligenciou v spovednici by preto mala byť len praktickým rozhodnutím, ktoré má podporiť „chvíle s digitálnym Kristom“. Neznamená to však, že katolíkom program nahradí sviatosť pokánia.

„Umelá inteligencia nás fascinuje. Má však svoje hranice a vyvoláva etické otázky,“ vysvetlil vo vyhlásení Marco Schmid, stály teológ vo farnosti.

„Pri všetkých predchádzajúcich testoch boli jej odpovede v súlade s naším teologickým chápaním Kaplnky sv. Petra,“ dodáva.

Farnosť má k dispozícii aj pracovníkov ľudských zdrojov. Návštevníci sa s ním môžu porozprávať, ak chcú nadviazať ľudskejší kontakt, alebo poskytnúť spätnú väzbu k samotnému projektu.

Odpovede ako z motivačného kalendára

Hoci niektorí ľudia sú s digitálnou verziou Ježiša spokojní, iní účastníci tvrdia, že AI dáva na duchovné otázky len banálne a hlúpe odpovede pripomínajúce motivačný kalendár.

„Vôbec mi neprekáža, že je to tak. Som rád, že avatar stále do istej miery pôsobí ako technický objekt,“ komentoval tieto tvrdenia Schmid.

„Tento projekt nemá nahradiť skutočný ľudský dialóg. Navyše niektoré jeho odpovede sú celkom fascinujúce,“ uzatvára teológ.

Technológie sa nevyhýbajú ani kostolom

Kostol svätého Petra nie je prvým miestom, kde tieto experimentálne umelecké inštalácie vznikli.

Podľa webovej stránky The Pillar napríklad v poľskom kostole v meste Poznaň debutovala prvá „nanokaplnka“. Farníci v nej môžu pomocou špeciálnej aplikácie získať prístup do 24-hodinového priestoru, v ktorom sa nachádza asistent ChatGPT poháňaný umelou inteligenciou, ktorý odpovedá na otázky o katolíckej viere.

Pozrite si archívnu reportáž o stretnutí pápeža Františka s LGBTI+ aktivistami z 13. októbra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok