Čakali, že ukrajinská okupácia potrvá iba deň, no mýlili sa. Obyvatelia ruskej Sudže opísali útek pred guľkami

včera 14:17

Ruské mesto Sudža je už tri mesiace obsadené ukrajinskými ozbrojenými silami. Koľko ľudí v meste zostáva, sa nevie. Toto sú príbehy ľudí, ktorí dokázali odísť a snažia sa zachrániť svojich blízkych, píše ruský server Meduza, pôsobiaci v lotyšskom exile.

Sudža
Foto: Profimedia
Ukrajinou kontrolované ruské mesto Sudža v Kurskej oblasti, 8. októbra 2024, uprostred ruskej invázie na Ukrajine. Obyvatelia dostávajú priepustky od veliteľstva. Prinášajú vodu. Zariaďujú sa vykurovacie body. Pre chorých sa privážajú lieky.

V novom meste si hľadajú prácu a ubytovanie

O ostreľovaní cesty medzi Sudžou a Kurskom rozprávala aj Alla. Podľa nej sa jej rodina "včas rozhodla odísť, pretože počas pár hodín drony začali zasahovať autá", ako jej neskôr rozprávali známi. No podarilo sa im šťastne docestovať do Kurska, kde si prenajali byt.

Spočiatku vždy na 24 hodín, pretože boli presvedčení, že sa čoskoro vrátia domov. Keď sa ukázalo, že to sa nepodarí, prenajali si iné bývanie. "Dieťa sme len tak dostali do škôlky. Spočiatku nám hovorili, že nemajú miesto, a potom (úrady) nariadili, aby deti z pohraničia prijímali mimo poradia," povedala Alla.

Teraz si s mužom hľadajú prácu. Odkázaní sú úplne len sami na seba. "Sami si platíme prenájom bytu, ktorý stojí 27 000 rubľov (252 eur), čo je pre nás veľa, zvlášť keď sme míňali na vlastné bývanie v Sudži. Stáva sa, že občas musíme zájsť do strediska distribúcie humanitárnej pomoci," povedali manželia.

V prvých dňoch ukrajinského útoku ruská vláda poskytla na pomoc utečencom najprv 220 miliónov rubľov, neskôr 1,8 miliardy rubľov a potom ešte 1,5 miliardy rubľov. Peniaze ľudia dostali ako odškodné za stratu obydlia a ďalšieho majetku, celkovo však šlo len o 175-tisíc rubľov.

Zbierky pre krajanov

Okrem toho ešte 9. augusta gubernátor Smirnov zverejnil čísla tiesňových liniek, na ktorých môžu ľudia v núdzi žiadať o pomoc. O dva dni neskôr gubernátor pri porade s prezidentom Vladimirom Putinom ubezpečoval, že úrady ľuďom poskytli "všetko nevyhnutné", vrátane zariadeného ubytovania v miestnych internátoch, športových kluboch a podobných miestach.

Súčasne v Rusku začali zbierky humanitárnej pomoci. Rusi odvtedy posielajú do Kurskej oblasti oblečenie, potraviny, lieky a ďalšie nevyhnutné veci. Na webe štátnych zákaziek sa objavilo zvláštne miesto, kde utečenci môžu nájsť informácie o peňažnej pomoci, a ľudia ochotní pomáhať sa zase dozvedia, kam majú zaniesť humanitárnu pomoc, ako sa stať dobrovoľníkom či darovať krv.

K utečencom sa správajú ako k problému

V Kursku zásielky z celej krajiny prijímajú dobrovoľníci a potom pomoc rozdeľujú. Dve distribučné strediská otvorila nezaregistrovaná politická strana novinárky Jekateriny Duncovovej, ktorá sa márne snažila kandidovať v tohtoročných prezidentských voľbách. Podľa Duncovovej sa úrady od ukrajinského útoku správajú k utečencom ako k zdroju problémov. "Z úradu raz zavolali, aby sa dozvedeli, že fungujeme - a poslali k nám rovno 200 utečencov," tvrdí. "Ale našťastie nám aspoň nebránia v práci," dodáva.

Rodina Julije a Valerija teraz žije v opustenom dome, do ktorého zaviedli kúrenie a vodu a postavili záchod a kúpeľňu. V Kursku si tiež našli prácu. Štyri deti sa učia po internete, ďalšie chodia do miestnej školy. V rodnom meste sa im žilo pohodlnejšie, ale nemajú najmenšiu predstavu, kedy sa budú môcť vrátiť.

Pozrite si reportáž o evakuácii v Kurskej oblasti z 15. augusta:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok