Slovensko môže čeliť ďalšiemu sporu s EÚ. Mimovládni ochranári objavili nové výruby v národných parkoch
Ochranári z iniciatívy My sme les a občianske združenie Prales upozornili na nové výruby v chránených oblastiach, vrátane starých lesov s ohrozeným druhom vtáctva. Identifikovali päť nových lokalít v slovenských národných parkoch, kde sa vykonáva ťažba dreva.
Náhodná ťažka a päť nových lokalít
Ide o oblasti s lesmi staršími ako 80 rokov, v ktorých žije ohrozený hlucháň hôrny. Podľa mimovládnych ochranárov sa opakovane zneužíva takzvaná náhodná ťažba, ktorá má slúžiť na spracovanie kalamitných porastov, no v skutočnosti často zasahuje zdravé stromy alebo dávno suché dreviny bez prítomnosti lykožrúta.
Okrem už realizovaných ťažieb sú v chránených oblastiach plánované ďalšie výruby, a to aj v biotopoch hlucháňa hôrneho, ktorý je druhom európskeho významu. Slovensko už v minulosti prehralo súdny spor s Európskou úniou pre nedostatočnú ochranu tohto druhu, preto varujú, že Slovensku opäť hrozí riziko pokút a medzinárodného sporu.
"V posledných týždňoch sme zaznamenali novú ťažbu dreva v lokalitách pod Starobockým sedlom (Nízke Tatry), pod Prašivou pri chate Vtáčnik (Nízke Tatry), v Žiarskej doline (Západné Tatry) a na dvoch lokalitách pod Ježovou (Západné Tatry). V týchto starých lesných porastoch by sa podľa poslednej platnej verzie programu záchrany hlucháňa hôrneho hospodáriť nemalo," píše iniciatíva My sme les na webe.
Ťažba v Malej Fatre bude pokračovať, zákon nebol porušený. Mimovládka chcela chrániť hlucháňa hôrneho
V Starobockej doline výruby zakázali
Za mimoriadne závažné považujú výruby v Starobockej doline, kde okresný úrad ťažbu zakázal. Napriek tomu urbariát vyťažil plochu približne 0,65 hektára, čím zasiahol jedno z posledných vhodných miest pre hlucháňa v tejto oblasti.
"Správy TANAP-u a NAPANT-u schvaľujú ťažby v biotopoch hlucháňa bez ohľadu na odborné argumenty a zákonné možnosti, ktoré by umožnili takéto aktivity zastaviť. Ak by štát zakázal ťažbu na neštátnych pozemkoch, vlastníci by mali nárok na kompenzácie, a pritom by sa zachovali cenné biotopy," kritizuje nečinnosť štátnych orgánov Marián Jasík z OZ Prales.
Dodržiavanie európskych zákonov
Slovensko v roku 2022 prehralo spor s Európskou komisiou za nedostatočnú ochranu biotopov hlucháňa a nedodržiavanie pravidiel Natura 2000. Pokute sa krajina vyhla len vďaka nápravným opatreniam, ktoré prijalo Ministerstvo životného prostredia SR.
Súčasné kroky však podľa Ondreja Kameniara z Iniciatívy My sme les vedú k ďalšiemu riziku sankcií.
Ťažby v chránených oblastiach podľa My sme les prinášajú minimálny ekonomický zisk, no ničia horské lesy, ktoré nás chránia pred dôsledkami klimatickej krízy.
"V budúcnosti môžu ekonomické škody z povodní či požiarov ďaleko presiahnuť sumu za vyťažené drevo," píše iniciatíva.
Ochranári vyzývajú na zastavenie ťažby v chránených územiach a apelujú na dôslednejšie dodržiavanie európskych a národných zákonov o ochrane prírody.
Pozrite si archívnu reportáž o tejto problematike.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac