Nedostatok nabíjacích staníc a vysoké ceny - aká je budúcnosť elektromobility na Slovensku?

včera 17:25

Elektromobilita je budúcnosť, no pre slovenský automobilový priemysel predstavuje veľkú výzvu a neustále sa meniace legislatíva komplikujú prechod na elektrickú mobilitu. Aké sú výhody a riziká elektromobility pre Slovensko a čo je potrebné urobiť pre to, aby sme sa stali lídrom v tejto oblasti debatovali odborníci na konferencii televízie ta3 Energetika.

panel 4.jpg
Foto: Robert Hüttner

Automobilový priemysel momentálne zamestnáva 275 000 ľudí a tvorí 13 percent HDP a 54 percent celkovej priemyselnej produkcie na Slovensku. Riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrik Križanský tvrdí, že myslieť si, že slovenskému hospodárstvu a automobilovému priemyslu sa bude dariť bez elektromobility by bolo asi naivné. Dodal, že automobilky pôsobiace na Slovensku budú rozširovať svoje portfólio elektrických áut, čo vytvára priestor aj pre subdodávateľov.

Takisto netreba, podľa neho, zabúdať ani na batériový priemysel, čo je veľká téma na Slovensku. „My sme to aj spočítali, že pokiaľ by sme pozreli, koľko budeme potrebovať batérií v roku 2035, tak je to minimálne 80 GWh a to sú štyri také fabriky, ktoré sa plánujú v Šuranoch v prvej fáze. Dúfame teda, že elektrifikácia alebo elektromobilita v továrňach bude ďalej napredovať a dúfam teda, že výrazne rýchlejšie ako na cestách,“ povedal.

Menej hejtu a politiky

Zakladateľ portálu Elektromobil.tv. Milan Bahna je nadšenec elektromobility. „Elektromobilom jazdím už 7 rokov a 10 rokov sa venujem tejto téme. Vďačím za to prvej skúsenosti, ktorú stále mnoho Slovákov nemá a preto tu možno vládne taká tá všeobecne strašne negatívna atmosféra na niečo nové, na niečo čo nepoznajú. Mňa to chytilo za srdce a ja som ukážkový príklad ideálneho používania elektromobilu, pretože mám fotovoltiku, bývam v satelitnej obci neďaleko Bratislavy a stačí mi malý dojazd, čiže ja som úplne ten ukážkový učebnicový príklad. Dáva mi to ekonomicky aj ekologicky zmysel. Je to príjemná jazda, takže to nadšenie tam reálne je aj po tých rokoch,“ uviedol.

Potenciál na Slovensku vidí, no uvítal by menej hejtu a menej politického nátlaku. Mnoho Slovákov si, podľa neho, myslí, že sme pupok sveta a keď my nechceme elektromobily, tak v celej Európe by nemali byť.

Prísnejšie normy

Generálny riaditeľ Emil Frey Group Slovakia Matúš Paľa si myslí, že dnes už nie je alternatíva k elektromobilite. „Čaká nás veľmi dôležitý dátum 1. január 2025, keď sa opäť sprísnia emisné normy, emisné ciele, ktoré platia v rámci EÚ. A keď už dnes hovoríme o tom, že na európskom kontinente sa predá približne 13 percent vozidiel, ktoré sú elektromobily, tak budúci rok v súlade s týmito normami by to malo byť 25 percent. A asi sa zhodneme, že keď už to je takáto veľká časť predajov, tak naozaj musia tie elektromobily pokrývať všetky potreby našich zákazníkov,“ povedal.

Pre zákazníkov sú dôležité tri aspekty - vstupná cena, dojazd a infraštruktúra. Tvrdí, že elektromobily sú stále dostupnejšie, no uznáva, že infraštruktúra nie je ideálna. Na dnešný počet elektromobilov postačuje, ale pravdepodobne bude silne rásť a v tom momente budeme narážať na problémy.

Cenovo dostupnejšie

Business Development manažér Kia Sales Slovakia Matej Šinský povedal, že patria k lídrom v predaji elektrických vozidiel na Slovensku. „Bežný Slovák jazdí akýmkoľvek autom okolo 21 000 km ročne, to je 1 750 km mesačne. To v praxi znamená približne 5 nabíjaní batérie z 0 doplna. Tých 5 nabíjaní, keď je človek schopný vyriešiť ideálne teda v tých domácich alebo pracovných podmienkach, tak sa naozaj pri rýchlo nabíjačke bavíme o desiatkach minút. Najrýchlejšie autá sa dokážu nabíjať okolo 20 minút, respektíve za 15 minút nabijú 200 km,“ uviedol s tým, že pre priemerného Slováka je elektromobil dostačujúci na naplnenie jeho potrieb.

Potvrdil, že chystajú nové modely. Tento rok pribudol jeden už dostupnejší, budúci rok chystajú tri nové elektromobily a o rok ďalšie dva nové modely.

Eletromobil vs nabíjačka

Zakladateľ portálu MôjElektromobil.sk Michal Chabada by elektromobil odporučil aj na dlhšie vzdialenosti. Už sú prvé modely, ktoré dokážu prejsť napríklad cestu na východ Slovenska bez nabíjania. Ich cena je však momentálne v stovkách tisíc eur.

Na diaľniciach sa má dopĺňať počet ultrarýchlych nabíjacích staníc a mali by stáť každých 60 km. „Keď sa bavíme o tom, že sme na chvoste v predaji elektromobilov, tak zase máme prvenstvo v počte predaných elektromobilov vo vzťahu k nabíjacím bodom, ktoré máme na Slovensku. To znamená, že máme najviac nabíjacích bodov na predávané autá. Znamená to aj to, že tých nabíjacích bodov a infraštruktúra je pripravená lepšie ako v iných krajinách,“ dodal.

Poznamenal tiež, že na druhej strane sa zase firmy, ktoré tu budujú infraštruktúru, tak sa sťažujú, že majú veľmi malú vyťaženosť tých nabíjačiek.

Viac zaujímavostí si pozrite vo VIDEU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok