Rusko malo prvýkrát počas vojny použiť medzikontinentálnu balistickú raketu. Podľa Ukrajiny mierila na mesto Dnipro

21.11.2024 10:33 , Aktualizované: 21.11.2024 14:48

Rusko v noci na štvrtok prvýkrát zaútočilo na Ukrajinu s využitím medzikontimentálnej balistickej strely, uviedla ráno s odvolaním sa na ukrajinské ozbrojené sily miestne médiá.

Podľa serveru BBC News je to vo vojne, ktorá trvá už tretí rok, prvýkrát, čo Rusko tento typ zbrane nasadilo. Kremeľ to nekomentoval.

Raketa podľa ukrajinskej armády mierila na mesto Dnipro na východe krajiny, informovala agentúra AP. Agentúra AFP neskôr napísala, že neniesla jadrovú hlavicu.

Experti spochybňujú útok ICBM

Ruské sily počas nočného útoku na východoukrajinské mesto Dnipro nevypálili medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), ale balistickú strelu s kratším doletom. Na okraj stretnutia ministrov obrany ázijských krajín v laoskej metropole Vientian to uviedol nemenovaný západný predstaviteľ.

Ďalšie podrobnosti odmietol oznámiť s tým, že záležitosť sa stále preveruje, informuje televízia CNN.

Toto tvrdenie spochybnil podľa televízie Sky News aj Pavel Podvig, ruský analytik a odborník na jadrové zbrane z Centra pre kontrolu zbraní, energetiku a environmentálne štúdie na Moskovskom fyzikálno-technickom inštitúte. Podľa neho použitie ICBM na tak blízky cieľ "príliš nedáva zmysel".

"Vzdialenosť z Kapustinho Jaru do Dnipra je asi 800 kilometrov. Nie je to dosah pre medzikontinentálne rakety," povedal.

Detaily nie sú známe

Zatiaľ nie je jasné, či dopad strely, ktorá odštartovala z ruskej Astrachaňskej oblasti, spôsobil nejaké škody. Na záberoch z Dnipra, kde úrady evidujú dvoch zranených ľudí, je vidieť požiar v obytnej budove a tiež škody v miestnom rehabilitačnom centre. Tie ale mohli spôsobiť aj iné rakety či drony, ktorými Rusi v noci na mesto tiež udreli.

Podľa niektorých ukrajinských médií Rusko útočilo raketou typu RS-26 Rubež, v kóde NATO označovanej ako SS-X-31.

Tú server eutoday.net označuje za experimentálnu, má podľa neho dolet 2000 až 6000 kilometrov. Web listu Ukrajinska pravda uviedol, že tento typ strely potenciálne môže byť nosičom atómovej zbrane. "Je jasné..., že Rusi odstránili jadrové hlavice z rakety a odpálili ju buď ako neaktívnu raketu bez akéhokoľvek nákladu, alebo možno s nejakou konvenčnou hlavicou," povedal televízii CNN Malcolm Davis z Austrálskeho inštitútu strategickej politiky.

Hovorkyňa sa nevyjadrila

Moskva zatiaľ útok priamo nekomentovala, hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová ale uprostred svojej dnešnej tlačovej konferencie zdvihla mobilný telefón, do ktorého jej niekto povedal, nech sa k veci vôbec nevyjadruje. Dotyčný pritom ako cieľ útoku spomenul závod na výrobu raketovej a leteckej techniky Južmaš, ktorý sa nachádza v Dnipre.

Ruský úder novým typom zbrane prišiel len pár dní po tom, ako Ukrajina prvýkrát použila západnými partnermi dodané strely dlhšieho doletu, predovšetkým americké ATACMS a britské Storm Shadow, k útokom do hĺbky ruského územia. Takéto využitie po mesiacoch žiadostí Kyjeva len nedávno podľa médií povolila končiaca sa administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve v stredu oznámilo, že dostalo informáciu o hrozbe možného významného útoku, a preto bude uzavreté. Americkým občanom odporučilo, aby boli pripravení sa okamžite ukryť v prípade leteckého poplachu. Svoju prevádzku obmedzili aj ambasády ďalších západných krajín v ukrajinskej metropole.

Ruské ministerstvo obrany vo štvrok oznámilo, že ruská protivzdušná obrana zostrelila dve britské rakety Storm Shadow.

Pozrite si reportáž k téme:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok