Ukrajinskému východnému frontu hrozí kolaps, tvrdia experti. Rusi majú momentálne lepšie karty ako protivníci

21.11.2024 05:00

V roku 2024 sa ruskej armáde podarilo získať šesťnásobne viac územia ako vlani. Hoci sa tento úspech spája aj s vysokými stratami, Rusko má aktuálne podľa americkej expertky na obranu silnejšiu vyjednávaciu pozíciu.

Russia Ukraine War.jpg
Foto: TASR/AP

Územné zisky Ruska

Podľa najnovších údajov Inštitútu pre štúdium vojny je pre Rusko situácia v konflikte na Ukrajine v roku 2024 priaznivejšia ako v predošlom roku, uvádza BBC.

Ruská armáda rozšírila svoje územné zisky, čím ohrozuje ukrajinské obranné pozície. Rusko tento rok získalo šesťnásobne viac územia ako v roku 2023, pričom jeho jednotky postupujú smerom ku kľúčovým bodom v ukrajinskom Donbase.

Od 1. septembra do 3. novembra obsadili ruské sily viac ako 1 000 km², čo naznačuje zrýchlenie ich postupu v posledných mesiacoch. Moskva má v súčasnosti na Ukrajine celkovo 110 649 km². 

Odborníčka na obranu Marina Miron z Kings College v Londýne varuje, že ak bude Rusko pokračovať v rýchlom postupe, východný front Ukrajiny by mohol skolabovať. Podobné obavy vyjadril aj Jevgenij Sasyko, bývalý šéf strategickej komunikácie ukrajinského generálneho štábu, ktorý upozornil, že Rusko umiestňuje „silné čeľuste“ okolo mesta Kurachov a pomaly „rozomieľa“ ukrajinské obranné línie.

Cena ruského postupu

Napriek územným ziskom si ruský postup vyžiadal aj svoju daň.

Podľa analýzy ruskej BBC zahynulo od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 najmenej 78 329 ruských vojakov. Straty Moskvy od septembra do novembra tohto roka sú viac ako 1,5-násobne vyššie ako v rovnakom období minulého roka.

K vysokým stratám prispieva aj taktika ruských veliteľov, známa ako „mlynček na mäso“ – opakované nasadzovanie neskúsených nováčikov proti ukrajinským pozíciám s cieľom vyčerpať protivníka.

Hoci Rusko dosahuje určité územné zisky, experti upozorňujú na pomalé tempo jeho ofenzívy. Vojenský analytik David Handelman tvrdí, že ukrajinské jednotky na východe sa strategicky sťahujú, aby šetrili ľudské sily aj zdroje a predišli výraznejšiemu kolapsu.

Ukrajinská ofenzíva a dôsledky

Hoci Ukrajina v utorok (19. 11.) použila americké rakety a zaútočila na ruské územie, Rusom sa podarilo zatlačiť ofenzívu späť. Podľa jedného z expertov išlo o „strategickú katastrofu“, keďže Ukrajina aktuálne čelí výraznému nedostatku ľudských zdrojov.

Podľa BBC bolo „toto rozhodnutie prijaté s cieľom pomôcť Ukrajine udržať si časť Kurskej oblasti a použiť ju ako tromf pri budúcich rokovaniach“.

Marina Miron uviedla, že Rusi majú vďaka tomuto kroku „lepšie karty“ ako Ukrajinci. Silnejšiu vyjednávaciu pozíciu Ruska možno vnímať aj vzhľadom na to, že zahraničnopolitický tím Donalda Trumpa sa pripravuje na nástup do funkcie.

Na Ukrajine panujú obavy, že Trump by mohol znížiť vojenskú pomoc, aby tlačil Kyjev k rokovaniam. Prezident Volodymyr Zelenskyj pre Fox News uviedol, že aj keď Ukrajina produkuje vlastné zdroje, nie je to podľa neho dostatočné na víťazstvo, ani na prežitie.

Pozrite si reportáž z 19. novembra 2024 o ukrajinskom útoku na Rusko americkými raketami:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok