Ruskí veteráni po návrate domov páchajú násilie a trestu sa neboja. Putinovu novú "elitu" označujú médiá za hrdinov
"Som veterán špeciálnej vojenskej operácie a zabijem ťa!" To boli slová, ktoré Irina počula, keď ju napadol muž v Arťome na ruskom Ďalekom východe. Práve sa vracala z večierka, keď ju muž kopol a začal biť barlou. Jeho údery boli také silné, že pri tom barlu zlomil.
Keď dorazila polícia, ukázal im muž dokument dokazujúci, že bol na Ukrajine, a tvrdil, že vďaka jeho službe "sa mu nič nestane", napísal spravodajský server BBC News.
Po návrate zabili vyše 200 krajanov
Útok na Irinu je len jeden z mnohých hlásených prípadov násilia, ktorého sa dopustili vojaci navrátení sa z Ukrajiny. Nezávislý ruský spravodajský web Vjorstka odhaduje, že títo navrátilci zabili najmenej 242 Rusov a ďalších 227 vážne zranili.
Rovnako ako muž, ktorý zbil Irinu, bolo veľa z útočníkov v minulosti trestaných a z väzenia sa dostali špeciálne kvôli tomu, aby sa zapojili do ruskej vojny na Ukrajine.
BBC odhaduje, že žoldnierska Wagnerova skupina (v ruskom prepise Vagnerova) rekrutovala viac ako 48 000 trestancov, aby bojovali na Ukrajine. Keď pri leteckom nešťastí v minulom roku zahynul líder skupiny Jevgenij Prigožin, ruské ministerstvo obrany rekrutovanie vo väzniciach prevzalo.
Ukrajinskému východnému frontu hrozí kolaps, tvrdia experti. Rusi majú momentálne lepšie karty ako protivníci
Hrdinovia médií a Putinova elita
Tieto prípady majú vážny vplyv na ruskú spoločnosť, uviedol sociológ Igor Eidman. "Ide o veľmi vážny problém a potenciálne sa môže ešte zhoršiť. Všetky tradičné predstavy o dobru a zle sú prevrátené naruby," povedal BBC. "Ľudia, ktorí spáchali ohavné zločiny - vrahovia, násilníci, kanibali a pedofili - nielenže sa vyhýbajú trestu tým, že idú do vojny. Bezprecedentné je, že sú oslavovaní ako hrdinovia," dodal.
Existuje množstvo dôvodov, prečo si ruskí vojaci, ktorí mali to šťastie a vrátili sa z vojny, myslia, že sú nad zákonom. Oficiálne médiá im hovoria "hrdinovia" a prezident Vladimir Putin ich nazval novou ruskou "elitou". Tým, ktorí boli do armády naverbovaní z väzníc, bolo buď zrušené odsúdenie, alebo im bola udelená milosť.
Nie je vôbec nezvyčajné, že sa prepustení odsúdenci vrátia z vojny na Ukrajine, znovu sa dopustia trestných činov a druhýkrát uniknú trestu tým, že sa vrátia na front. To niektorých policajtov privádza k zúfalstvu.
Majú pocit beztrestnosti
"Pred štyrmi rokmi som ho poslal do väzenia na sedem rokov," povedal policajt Grigorij webu Novaja gazeta. "A zrazu tu znovu stojí predo mnou a hovorí: 'Nič nezmôžete, dôstojníkovi. Teraz je náš čas. Čas tých, ktorí prelievajú krv v rámci špeciálnej vojenskej operácie'."
Ruské súdy bežne využívajú účasť vo vojne proti Ukrajine ako dôvod na udeľovanie miernejších trestov. Veľa prípadov sa však na súd ani nedostane. Moskva zaviedla nový zákon proti "diskreditácii ruských ozbrojených síl", čo spôsobilo, že sa ich niektoré obete trestných činov spáchaných veteránmi boja nahlásiť.
Olga Romanovová, šéfka mimovládnej organizácie pre práva väzňov Rusko za mrežami, hovorí, že pocit beztrestnosti zvyšuje mieru kriminality. "Hlavným dôsledkom je priepasť medzi zločinom a trestom v povedomí verejnosti. Ak spáchate trestný čin, nie je zďaleka isté, že budete potrestaní," povedala Romanovová BBC.
Rusi o vojakoch KĽDR: Majú radi mäso, porno a k-pop. V kasárňach je im lepšie ako doma, nevieme, akí sú v boji
Násilie sa stáva normou
V roku 2023 vzrástol počet závažných trestných činov registrovaných v Rusku takmer o desať percent a v prvej polovici tohto roka sa počet vojakov odsúdených za trestné činy viac ako zdvojnásobil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Sociologička Anna Kulešovová tvrdí, že násilie sa v ruskej spoločnosti stáva prijateľnejším, najmä preto, že zločinci teraz môžu uniknúť trestu odchodom na vojnu.
"Existuje tendencia legalizovať násilie. Pravdepodobne sa bude šíriť myšlienka, že násilie je akousi normou - násilie v škole, domáce násilie, násilie vo vzťahoch a násilie ako spôsob riešenia konfliktov. Napomáha tomu militarizácia spoločnosti, príklon ku konzervatizmu a romantizácia vojny. Násilné zločiny spáchané vo vnútri krajiny sú odčiňované vojnovým násilím," povedala Kulešovová.
Pozrite si reportáž o dráme v ruskej väznici z 23. augusta: