Košický primátor sa ospravedlnil za opravy sovietskeho pamätníka počas osláv Novembra '89. Žiadala to ruská ambasáda

Slovensko oslavovalo výročie Nežnej revolúcie, Košice opravili sovietsky pamätník. Hrob vojakov padlých v 2. svetovej vojne bol opakovane poškodený, na jeho reštaurácii trvalo ruské veľvyslanectvo. Primátor mesta priznal, že načasovanie bolo naozaj nešťastné.

sovietsky pamätník.jpg
Foto: TASR/František Iván

Väčšina Slovenska oslavovala 17. novembra 35. výročie Nežnej revolúcie, pričom program osláv začal v Košiciach už o dva dni skôr, 15. novembra.

V polovici mesiaca sa však odohralo na východe aj niečo iné - mesto opravilo, na pohoršenie časti verejnosti, pamätník sovietskych vojakov. Ten stojí na košickom Námestí osloboditeľov a je zdobený typickými komunistickými symbolmi kosáka a kladiva.

Pamätník vojakov Sovietskej armády je národnou kultúrnou pamiatkou a má tiež štatút vojnového hrobu, hoci pod ním v realite padlí vojaci neležia. Kritikom jeho opráv vadilo hlavne načasovanie - symboly totalitného režimu obnovili len tesne pred výročím jeho zvrhnutia.

Žiadosť priamo od Rusov

V minulosti bol pamätník niekoľkokrát poškodený, najmä po rozpútaní ruskej invázie na Ukrajinu. Ako sme informovali, väčšinu nákladov na opravy zaplatilo ministerstvo vnútra, konkrétne 11 000 eur. Pôvodná žiadosť však prišla od ministerstva zahraničných vecí.

Ako pre ta3 uviedol rezort diplomacie, ministerstvo zahraničných obdržalo v rokoch 2022 a 2023 až desať verbálnych nót Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Tie sa týkali ochrany vojnových hrobov a poškodenia konkrétnych pamätníkov, okrem toho v Košiciach aj v Piešťanoch, Poprade, Dargovskom priesmyku, na Slavíne a pomníka Malý Slavín.

Ministerstvo bolo v tom čase pod vedením Ivana Korčoka a neskôr Rastislava Káčera a Miroslava Wlachovského. Podľa slov komunikačného odboru boli už v tom čase tieto žiadosti postúpené na vybavenie ministerstvu vnútra.

Na rozdiel od terajšej opozície sa naša vláda hlási k silnému protifašistickému odkazu a úcte k všetkým, ktorí položili svoje životy za oslobodzovanie našej vlasti. Hlásime sa preto aj k oprave akéhokoľvek pamätníka, ktorý pripomína históriu nášho národa,“ vyjadril sa k situácii minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

K veci sa vyjadril aj košický magistrát. Ten tvrdí, že len postupoval v súlade so zákonom o ochrane vojnových hrobov. „Bola uzatvorená zmluva medzi Ministerstvom vnútra SR a mestom Košice o poskytnutí príspevku zo štátneho rozpočtu na rok 2024 na výkon prác na vojnových hroboch, konkrétne na reštaurátorské práce plastických prvkov a kamenných tabúľ na Pomníku padlým v 2. svetovej vojne,“ odpísalo na naše otázky komunikačné oddelenie.

Ani mesto a ani rezort diplomacie sa však nevyjadrili k tomu, prečo bolo opravy nutné vykonať práve okolo dátumu osláv udalostí z novembra 1989.

Nešťastné načasovanie

Vysvetlenie poskytol až primátor Košíc Jaroslav Polaček. Ako vysvetlil pre denník SME, aj mesto obdržalo ako nóty od ruskej ambasády, tak aj výzvu od ministerstva zahraničia. Pamätník je pod ochranou zákona a zároveň Ženevských dohôd, preto mesto štandardne vysúťažilo reštaurátorskú firmu, ktorá sa o opravy mala postarať.

S víťazom súťaže podpísalo mesto zmluvu začiatkom októbra. Výkon opráv padol v zmysle zmluvy na nešťastný dátum 15. novembra.

„Ospravedlňujem sa, že v čase, keď sa poukazuje na odkaz novembra 1989, sa pristúpilo k niečomu, čo nie je v poriadku ani v mojom svedomí. Na začiatku sme ako poslanci a primátor skladali sľub, že budeme dodržiavať zákony, no sú chvíle, keď ja ako primátor mám potrebu pri podpisovaní zmluvy zavrieť oči, lebo inak sa nedá,“ vyjadril sa Polaček.

Možnosťou je aspoň presun

Poslanci mestského zastupiteľstva však už vyvíjajú tlak, aby bol pamätník aspoň presunutý z centra mesta na niektorý z cintorínov. Ako opäť informoval denník SME, počas utorkového zasadnutia predložila takýto návrh mestská poslankyňa Ľuba Blaškovičová (NEKA), osobnosť Novembra '89.

Košický primátor tiež tvrdí, že počas uplynulých dvoch rokov sa mesto snažilo nájsť spôsoby, ako opravy nevykonať. Legislatíva však nepustí. „Vyšlo to na hlúpy čas, všetkých nás to mrzí,“ dodal Polaček.

Čo sa týka samotných symbolov bývalého Sovietskeho zväzu, slovenský zákon ich použitie na pamätníkoch, pomníkoch či pamätných tabuliach zakazuje, no vzťahuje sa len na tie postavené od roku 1948. Košický pamätník vznikol v 1945.

Pozrite si archívnu reportáž o poškodení pamätníka nad obcou Stráňavy:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok