Námestie SNP sa zaplnilo, ľudia spievali a skandovali. Opozícia zvolala protest pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie

17.11.2024 17:53 , Aktualizované: 17.11.2024 18:39

Námestie Slovenského národného povstania zaplnil dav ľudí. Prebiehalo tam totiž spomienkové a zároveň protestné zhromaždenie na 35. výročie Nežnej revolúcie, ktoré zorganizovala opozícia.

Progresívne Slovensko, SaS a KDH pozvali všetkých ľudí, ktorým záleží na demokracii a ktorí vedia, že za slobodu je potrebné stále bojovať.

Na zhromaždení vystúpili politickí predstavitelia, osobnosti občianskej spoločnosti a pamätníci Novembra 1989.

Dav na Námestí SNP tvorilo približne 17 až 18-tisíc ľudí, podľa odhadov bezpečnostného experta Martina Královiča zo SafetyCrew, informoval Denník N.

Slovensko je Západ

Podujatie začalo minútou ticha za muža bez domova, ktorého nedávno v Košiciach ubil policajt na smrť. Zhromaždenie moderovala Kristína Tormová, ktorá na úvod vyzvala prítomných, aby zaspievali ikonickú pieseň Novembra '89 Modlitba pro Martu od Marty Kubišovej.

Jedným z hlavných rečníkov bol poslanec KDH František Mikloško, ktorý ostro kritizoval premiéra Roberta Fica za to, že „v čase, keď Rusko útočí na Ukrajinu, bol v jeho štátnej televízii“.

Mikloško zdôraznil príslušnosť Slovenska k Západu: „Slovensko je a navždy zostane súčasťou západnej civilizácie.“ Členom vládnej strany Smer-SD odkázal: „Nie vy, ale my sme vlastenci.“

Poslanec, podobne ako predtým prezident Peter Pellegrini, kritizoval slovenskú vládu za to, že sa nezapojila do osláv dnešného sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu.

Poslanec SaS Alojz Hlina sa vyjadril k viacerým kontroverziám spojeným so súčasnou vládou. Kritizoval vymenovanie Martiny Šimkovičovej za ministerku kultúry, pričom vinu prisúdil sociálnym sieťam a vytváraniu tzv. bublín.

„Situácia, v ktorej slovo nemá cenu, viedla k tomu, že ministerkou kultúry je Martina Šimkovičová,“ tvrdí opozičný poslanec.

„To umožnilo, že našu prírodu vraj chráni pochybný obchodník Taraba. To umožnilo to, že tam sú Kuffovci, že pytliak je šéfom TANAP-u,“ dodal

Ironicky sa vyjadril k plánom na výstavbu olympijskej haly v Šamoríne. „Skôr budú folklórne slávnosti na Marse ako olympijské hry v Šamoríne,“ povedal.

Korčok upokojoval

Nový člen Progresívneho Slovenska a neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok apeloval pred ľuďmi na rozvážnosť a dôstojnosť.

„Viem, že sme rozhorčení, ale zachovajme si slušnosť,“ vyzval prítomných. Dodal, že politická situácia nesmie viesť k nerozvážnym rozhodnutiam: „Nikoho stadeto neposielajme do basy.“ Pokriky tohto typu v minulosti kritizovali koaliční politici a spájali ich s atentátom na premiéra Roberta Fica.

Korčok zdôraznil hodnoty, ktoré priniesol november 1989, a varoval pred ich stratou. „Odhodlanie, ku ktorému nás vyzval november '89, nie je to, keď minister vnútra šikanuje študentov na Gymnáziu na Bilíkovej, kde som chodil,“ vyhlásil exminister zahraničných vecí.

Zhromaždenie uzavrel výzvou: „Nesmieme si vziať nádej, lebo ak si ju necháme vziať, tak nás zlomia.“

Ku zhromaždeniu sa ešte pred jeho začiatkom vyjadroval predseda PS Michal Šimečka. „Tento čas nepraje demokracii a slobode. Netýka sa to len Slovenska, ale aj celého sveta. Z času na čas sa zdá, akoby tieto hodnoty už vychádzali z módy, ako keby budúcnosť patrila diktatúram, populistom a extrémistom,“ povedal novinárom. Nežnú revolúciu označil za jednu z najdôležitejších udalostí v slovenskej histórii.

Okrem politických predstaviteľov vystúpila na zhromaždení napríklad aj Zuzana Mistríková, jedna zo študentských lídrov Novembra 1989.

V príhovore sa obracala najmä na mladú generáciu, o ktorej je presvedčená, že vyznáva rovnaké hodnoty ako generácie mladých, ktoré tu boli pred ňou.

„Sú odhodlaní bojovať za to, čo je pre nich dôležité, za slobodu slova, spravodlivosť, pravdu vo verejnom priestore, slušnosť, ochranu životného prostredia, otvorenú kultúru. To všetko boli veci, za ktoré sme stáli na námestiach pred 35 rokmi, a stojíme tu aj dnes,“ uviedla.

Vyjadrila nádej, že Slovensko nebude kráčať dlho po ceste, po ktorej kráča dnes, vedené „agresiou nevzdelaných a neúspešných, ktorí nadobudli pocit, že teraz je ich chvíľa“.

Matovič s vlastnou akciou

Opozičné strany už skôr zvolávali demonštrácie proti krokom terajšej vlády, napríklad pred schválením kontroverznej novely Trestného zákona. Na ich organizácii sa nepodieľalo hnutie Slovensko expremiéra Igora Matoviča, ktorého spory s SaS v predchádzajúcom volebnom období vyústili až do konania predčasných volieb.

Matovičovo hnutie dnes usporiadalo v Bratislave vlastnú akciu pri pamätníku, ktorý pripomína ľudí, ktorí zomreli pri pokuse o útek z komunistického Československa do západných krajín.

Pozrite si vstup našej redaktorky Veroniky Pancurákovej z bratislavského zhromaždenia:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok