Vláda garantuje stabilitu cien elektriny aj v budúcom roku. Je za to, aby sa na Slovensku vystaval nový jadrový zdroj

dnes 07:05 , Aktualizované: dnes 14:02

Prehľad schválených návrhov na 60. schôdzi vlády nájdete v článku. Okrem iného kabinet dal ultimátum na zvýšenie bezpečnosti v školách, zvýši sa ochrana NP Muránska planina, no a budúci rok sa cena elektriny nezdvihne.

Cena silovej elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku nezvýši

Cena silovej elektriny pre domácnosti zostane v budúcom roku približne v rovnakej výške ako v súčasnosti, a to na úrovni 61 eur za megawatthodinu (MWh).

Vyplýva to zo všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v Slovenskej republike v roku 2025, ktorý schválila vláda.

"VHZ tkvie predovšetkým v zabezpečení ceny dodávok elektriny a spočíva vo výrobe a ponuke na predaj elektriny výrobcom Slovenské elektrárne (SE). VHZ nadväzuje na Memorandum o porozumení o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dôsledkov nárastu cien elektrickej energie na vybrané skupiny odberateľov," uviedlo ministerstvo hospodárstva v schválenom materiáli.

Posilnenie energetickej bezpečnosti výstavbou nového jadrového zdroja

Výstavba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice by mala poskytnúť stabilný a spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý zníži riziká súvisiace s výkyvmi v dodávkach energie a s politickou neistotou v dodávateľských krajinách.

Investícia tak prispeje k energetickej bezpečnosti Slovenska a susedných štátov, vyplýva to z návrhu na postup prípravy a výstavby nového jadrového zdroja, ktorý schválila vláda.

"V prípade nerealizácie výstavby nového jadrového zdroja by bola táto bezpečnosť priamo ohrozená, pretože sa predpokladá, že do roku 2040 môže dopyt po elektrickej energii v Slovenskej republike vzrásť na dvojnásobok. Takýto nárast by mohol viesť k nedostatku výrobných kapacít na pokrytie vlastnej spotreby. Tento predpoklad ďalej vychádza aj z nutnosti vyraďovania neudržateľných zdrojov energie a zdrojov, ktoré v blízkej budúcnosti dosiahnu koniec svojej životnosti," vyplýva z materiálu predloženého ministerstvom hospodárstva.

Začiatok výstavby plánujú na rok 2032

Proces verejného obstarávania na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach by mal byť spustený budúci rok. Zmluva s dodávateľom by mala byť podpísaná v apríli 2027.

"Začiatočné stavebné práce by sa mali uskutočniť v apríli 2032, prvé navezenie paliva začiatkom roku 2038 a uvedenie do skúšobnej prevádzky takisto v roku 2038," povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Plnohodnotná prevádzka je naplánovaná na rok 2040.

Celkové náklady na výstavbu sa odhadujú na 10 miliárd eur. Saková upozornila, že náklady rastú o 8 - 10 % každý rok, ak sa projekt odsúva, a preto je dôležité dodržať stanovený časový harmonogram.

Príprava projektu bezpečnosti na školách

Pilotnú a "rollout" fázu systémového riešenia bezpečnosti na základných a stredných školách by mohlo ministerstvo vnútra pripraviť do konca septembra 2025.

Vyplýva to z návrhu na zrušenie a zmenu niektorých úloh vyplývajúcich z uznesení vlády Slovenskej republiky, ktorý schválila vláda.

Pôvodne mal rezort pilotnú a "rollout" fázu pripraviť bezodkladne. Projekt by mal okrem iného pre školy zabezpečiť kamerový systém.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred rokovaním vlády spresnil, že odklad vláda prijala pre technickú implementáciu projektu. Opätovne odmietol, že by kamery na školách zasahovali do práv detí.

"V priemere je to päť kamier. Jedna kamera smeruje na vchod do školy a zvyšné štyri kamery, v priemere, smerujú na vonkajší perimeter," uviedol.

Reforma posudkovej činnosti pre ľudí so zdravotným znevýhodnením

Reforma posudkovej činnosti pre osoby so zdravotným znevýhodnením by mohla platiť už od 1. septembra 2025. Jej cieľom je zjednotiť a zefektívniť posudkový systém či zrýchliť proces posudzovania na úradoch práce, pričom jeden posudok by mal slúžiť na viaceré účely.

Vyplýva to z návrhu zákona o integrovanej posudkovej činnosti, ktorý predložilo ministerstvo práce a vláda ho schválila.

Zároveň kabinet Roberta Fica požiadal parlament o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

Splnenie cieľov EÚ v digitalizácii do roku 2030

Slovensko si nastavilo opatrenia v oblasti digitálnej transformácie tak, aby do roku 2030 splnilo ciele EÚ v čo najvyššej miere.

Vyplýva to z návrhu vnútroštátneho plánu Digitálnej dekády SR z dielne ministra investícií, ktorý schválila vláda.

"Ciele v programe Digitálnej dekády sú rozdelené do štyroch dimenzií, ktoré združujú príbuzné oblasti digitálnej transformácie. Každá dimenzia má predpísaných niekoľko cieľov, ktoré chce EÚ ako celok dosiahnuť," uviedol predkladateľ.

Jedným z cieľov napríklad je, aby najmenej 80 % osôb vo veku od 16 do 74 rokov malo aspoň základné digitálne zručnosti.

Výstup redaktorky ta3 Veroniky Cepkovej tesne po otvorení schôdze vlády:

Zaradenie obmeny armádneho dopravného letectva medzi strategické investície

Vláda na rokovaní zaradila obmenu dopravného letectva Vzdušných síl Ozbrojených síl SR medzi strategické investície.

Vyplýva to z dokumentu, ktorý na rokovaní schválil kabinet.

"Nedostatočná prepravná kapacita, operačný dolet a veľmi nízka dostupnosť dopravných lietadiel limituje ich použitie na vykonávanie leteckých prepráv do oblastí vojenských konfliktov, zabezpečovanie evakuačných letov aj plnenie úloh v prostredí moderného bojiska," uvádza v materiáli ministerstvo obrany.

Program starostlivosti o Muránsku planinu a okolité územia

Vláda schválila program starostlivosti o Národný park (NP) Muránska planina, jeho ochranné pásmo a okolité chránené územia. Ide o územie s celkovou výmerou 39.236 hektárov.

Zlepšiť sa má ochrana biotopov hlucháňa hôrneho, a to predovšetkým cez realizáciu opatrení. Vyplýva to z materiálu, ktorý kabinet odobril. Dokument na rokovanie predložilo ministerstvo životného prostredia.

"Predkladaný materiál významne prispeje k odstráneniu výhrad uvedených v rozsudku Súdneho dvora Európskej únie vo veci ochrany hlucháňa hôrneho zo dňa 22. júna 2022. Chránené vtáčie územie Muránska planina - Stolica patrí do lokalít jadrovej populácie hlucháňa hôrneho na Slovensku," uviedol envirorezort.

Piati noví členovia rady pre vedu, techniku a inovácie

Došlo k zmene piatich členov Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie, ktorá sa celkovo skladá z 15 predstaviteľov, a to desiatich odborníkov a piatich členov predsedníctva zložených z členov vlády.

Zmena nastala na poste štyroch odborníkov a jedného člena rady menovaného vládou, vyplýva z materiálu, ktorý schválila vláda.

"Nominácie na členov rady predkladali subjekty verejného, súkromného a neziskového sektora pôsobiace v inovačnom ekosystéme. V rámci výzvy bolo nominovaných celkovo 38 kandidátov z akademického, podnikateľského a neziskového sektora. S cieľom zabezpečiť nezávislosť a kvalitu hodnotenia, podpredseda vlády zriadil trojčlennú nezávislú hodnotiacu komisiu," uvádza predložený materiál.

Možný vznik regionálneho centra OSN UN-HABITAT

Na Slovensku by mohlo vzniknúť regionálne centrum OSN UN-HABITAT pre projekt Udržateľná odolnosť miest pre ďalšiu generáciu (SURGe).

Návrh na jeho zriadenie schválila vláda.

Ministerstvo životného prostredia ako predkladateľ návrhu uviedlo, že spoločnou víziou OSN UN-HABITAT a ministerstiev -okrem envirorezortu i ministerstva cestovného ruchu a športu - v rámci projektu Udržateľná odolnosť miest pre ďalšiu generáciu (SURGe) je byť koordinátorom spoločných globálnych cieľov v oblasti zmeny klímy.

Zvýšenie pohotovostných zásob zdravotníckych pomôcok

Pohotovostné zásoby väčšiny zdravotníckych pomôcok a osobných ochranných prostriedkov by sa mali zvýšiť.

Najvyšší rast a dosiahnutie novonavrhnutého optimálneho stavu by mali zaznamenať zásoby návlekov na obuv, respirátorov FFP2 a jednorazových chirurgických masiek.

Vyplýva to z návrhu tvorby pohotovostných zásob na roky 2025 - 2026, ktorý schválila vláda.

Podpredsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí bude Chrastina

Podpredsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) bude od začiatku budúceho roka Peter Chrastina. Do funkcie ho k 1. januáru 2025 menovala vláda na rokovaní.

Úrad je orgánom štátnej správy. Zabezpečuje výkon štátnej politiky vo vzťahu ku krajanom a štátnu podporu krajanov.

Opatrenia na zavedenie elektronizácie evidencie cudzincov

Vláda na rokovaní schválila legislatívne opatrenia na zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov aj možnosť vydávania ID karty ako dokladu pre odídencov z Ukrajiny.

Kabinet zároveň odobril aj návrh na skrátené legislatívne konanie, keďže elektronizácia evidencie je míľnikom v Pláne obnovy a odolnosti a novela zákona o pobyte cudzincov musí byť prijatá parlamentom do konca roka.

Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda, predložilo ho ministerstvo vnútra.

Národné ciele týkajúce sa ochrany a bezpečnosti vody

Zlepšenie kvality a zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, zvyšovanie povedomia verejnosti o kvalite vody vo verejných vodovodoch či posilnenie ochrany vodných zdrojov patria medzi národné ciele Slovenska, ktoré majú zabezpečiť efektívnejšie využívanie a ochranu vôd a vodných ekosystémov, zachovanie biodiverzity a zníženie výskytu ochorení prenášaných prostredníctvom vody.

Už štvrté národné ciele v rámci Protokolu o vode a zdraví k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier z roku 1992 vláda schválila na rokovaní.

Dodatok k investičným zmluvám na štátne nájomné byty

Vláda schválila dodatok k investičným zmluvám pre investorov výstavby štátnych nájomných bytov.

V dodatku sa upravujú podmienky spolupráce Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) a investorov v súvislosti s odporúčaním Európskej komisie (EK), ktoré sa týka posudzovania, či sú výhody pre investorov výstavby nájomných bytov štátnou pomocou.

Zmluvné strany sa v dodatku k investičnej zmluve odvolávajú na odporúčací list EK z októbra tohto roka, podľa ktorého sa predbežne zdá, že oznámené opatrenia k výstavbe štátnych nájomných bytov nepredstavujú štátnu pomoc, ktorú by mala EK posudzovať.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok