Šimkovičová a Flach o výsledkoch auditu v Bibiane: Sú šokujúce. Bývalé vedenie pochybenia odmieta
Bývalé vedenie Medzinárodného domu umenia Bibiana vraj v minulosti pochybilo. Tvrdí to rezortná šéfka Martina Šimkovičová, ktorá s riaditeľkou Petrou Flach oznámila výsledky auditu.
Porušenia zákona, systémové zlyhania
Ministerka kultúry na tlačovej besede povedala, že výsledky auditu sú šokujúce. Konkrétne ich predstavila riaditeľka Bibiany. Oznámila, že identifikovali 24 závažných nedostatkov v súvislosti s uzatvorenými zmluvami, faktúrami, verejným obstarávaním na 108 stranách.
"Musím povedať, že výsledky auditu sú šokujúce, čo je konštatovanie i samotných realizátorov kontroly," uviedla ministerka o zisteniach interného auditu, ktorý sa zameral na hospodárenie a postupy inštitúcie v roku 2023.
"Audit odhalil závažné porušenia zákona a systémové zlyhania," vyhlásila Flach. Tvrdí, že "kauza Bibiany je ukážkou mediálnej šikany".
Bývalé vedenie Medzinárodného domu umenia pre deti sa podľa slov ministerky dopúšťalo závažných pochybení pri finančnom riadení inštitúcie, rovnako vykonávalo kroky, ktoré ohrozili samotnú existenciu inštitúcie i jej najvýznamnejšieho podujatia Bienále ilustrácií Bratislava (BIB).
Ešte v závere uvedeného roka mali byť jeho výsledky prezentované aj vtedajšiemu vedeniu Bibiany. "Jedno zo zistení napríklad hovorí o tom, že peniaze na služobné cesty boli vyplácané ľuďom, ktorí nemali žiadny pracovno-právny vzťah s Bibianou, neboli to teda ani zamestnanci, ani takzvaní dohodári," informovala Šimkovičová.
Bibiana zrušila workshop pre deti s Bukovským, ktorého spájajú s dezinformáciami. Šimkovičová podujatie chválila
"Prebiehalo to tak, že ak si zamestnanec chcel niečo objednať, tak si to objednal, nikto mu to neschvaľoval, nepreveroval krytie i opodstatnenosť nákupu," priblížila. Nedostatky sa mali týkať aj neaktualizácie či absencie interných smerníc, neoprávneného použitia prostriedkov či porušení zákona o verejnom obstarávaní. "Audit skonštatoval, že od roku 2017, keď predchádzajúca kontrola identifikovala porušenia zákona a systémové zlyhania, nedošlo k náprave, ale, naopak, k zhoršeniu nedostatkov, čo má dosah aj na rozpočet inštitúcie," upozornila.
Bývalé vedenie pochybilo, vyhlásili
Spomenula aj to, že na bývalú šéfku Zuzanu Liptákovú sa sťažovalo aj predošlé vedenie ministerstva kultúry. Šimkovičová si myslí, že Liptáková nevedela riadiť medzinárodný dom umenia a Flach považuje za "vzdelanú osobu", ktorá vo výberovom konaní splnila všetky kritériá, ktoré splniť mala.
Flach uistila, že súčasné vedenie realizuje opatrenia na nápravu uvedených pochybení. "Aktualizujeme interné smernice, zaviedli sme ešte prísnejšiu kontrolu nad rámec stanovených povinností verejných inštitúcií," priblížila.
Generálna sekretárka BIB Zuzana Jarošová priznala, že zásahy bývalej riaditeľky znamenali nielen deštrukciu odborných útvarov Bibiany, ale spôsobili aj chaos pri organizovaní jej najvýznamnejšieho podujatia.
"Stav dospel až k tomu, že bola priamo ohrozená organizácia 29. ročníka BIB, čo sa stalo prvýkrát vo vyše 50-ročnej histórii výstavy," upozornila Jarošová. Bývalé vedenie sa navyše podľa nej snažilo komplexne meniť štatút BIB, na čo nemalo oprávnenie. "Proti tomuto zámeru protestovalo aj vedenie IBBY - Medzinárodné združenie pre detskú knihu, ktoré zastrešuje aj BIB," upozornila Jarošová. Naznačila aj snahy bývalého vedenia Bibiany o ideologizáciu inštitúcie.
Pozrite si celú tlačovú besedu na pôde ministerstva kultúry.
Stanovisko bývalej riaditeľky Bibiany
V prípade citovaných ekonomických záverov auditu upozornila, že by sa musela oboznámiť s konkrétnymi zisteniami, napríklad v prípade obvinenia z preplácania cestovných náhrad ľuďom, ktorí s Bibianou nemali žiadny právny vzťah. Nebojí sa však konfrontácie s konkrétnymi faktami.
"Môžem povedať, že objem výdavkov na služobné cesty za môjho pôsobenia sa v porovnaní s rokmi predtým výrazne znížil," zdôraznila.
Nerozumie ani výčitkám o deštrukcii organizačných štruktúr Bibiany, odborné útvary sa podľa nej nemenili až na obdobie posledných mesiacov, v ktorom ju ministerstvo požiadalo o zmenu pri vykazovaní merateľných ukazovateľov, čomu sa prispôsobila štruktúra zamestnancov.
"Jedinou výraznejšou zmenou bolo zriadenie oddelenia živej kultúry - lektorov, ktorí odborne sprevádzali deti v rámci výstav," uviedla.
"Predchádzajúci systém dozorov nebol nastavený napríklad na množstvo zahraničných návštevníkov, neodlišoval detských návštevníkov podľa veku, aby im adekvátne prestavil expozície, navyše som na systém dozorov registrovala veľa sťažností návštevníkov," vysvetlila.
Liptáková tiež poprela, že by sa neoprávnene snažila meniť medzinárodný štatút BIB. Poukázala na to, že o revíziu tohto štatútu žiadalo samo ministerstvo pri jej nástupe.