V Devíne otvorili hranice po páde komunizmu. Operný spevák so susedmi zachytili historický moment

17.11.2024 08:19

Železnou oponou sa nazývali ostro strážené hranice v časoch komunizmu. Kuriozitou Bratislavy bolo, že sa často nachádzali len pár metrov od domov a bytoviek. Mnohí boli preto nechtiac svedkami zverstiev, ktoré sa tam odohrali. Ale aj svedkami eufórie, keď sa hranice otvorili. Jedným z nich bol Peter Mikuláš, bývalý sólista opery SND.

Ostro strážené hranice

Bratislavská časť Devín bola počas komunizmu ostro strážená, pretože sa nachádzala v pohraničnej zóne a preto boli jej obyvatelia pod prísnym dohľadom. A občas počuli aj streľbu na hraniciach. 

„Najlepšie viditeľný úsek v rámci železnej opony bol práve tu, na Slovensku. Od Devínskej novej vsi, Devínske jazero, Karlova ves, Rusovce a Jarovce,“ uviedol Peter Mikle, riaditeľ Archívu Ústavu pamäti národa.

Hranica sa vlnila popri Devínskej ceste, kadiaľ chodil aj mestský autobus, ale aj v ňom sedeli tajní, a keď sa im niekto nezdal, autobus zastavil a išlo sa na výsluch. Raz sa ale skupinka ľudí rozhodla vyskočiť z dodávky rovno cez plot. Nepodarilo sa im to. 

„Po tomto incidente sa sem pridal ďalší kôl a navýšila sa výška o jeden a pol metra, teda na 3 a pol metra,“ dodal Mikle.

S kliešťami otvorili hranice

Slávny slovenský sólista s hlbokým basovým hlasom práve vystupoval v Amsterdame, keď sa dozvedel o revolúcii. Okamžite sa vrátil domov aby sa presvedčil, či je jeho rodina v poriadku. Keď v rádiu ohlásili, že padol komunistický režim vzali to so susedmi z Devína do vlastných rúk. Otvorenie hraníc zdokumentoval na videokameru. Tým sa mu podarilo získať jedinečné obrazové svedectvo porevolučných dní, ktoré venoval Ústavu pamäti národa.

„Zobrali sme cvakacie kliešte od Jozefa Ľuptáka a povedali sme si, že my tie hranice otvoríme. Presne na mieste, kde bola veža, ten plot, a urobili sme veľkú dieru, to zasignalizovalo, vojaci pribehli na zelenom gazíku, Jula zbalili, ale za 15 minút sa vrátil, lebo oni samy pochopili, že už nič nezmenia,“ opísal svoj zážitok operný spevák Peter Mikuláš.

Pri úteku cez Železnú oponu bolo zastrelených vyše 400 ľudí, okrem toho ich zabil elektrický prúd, boli proti nim poštvané samostatne útočiace psy a nastražené míny. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok