FOTO: Pulzuje životom a farbami. Vedci objavili najväčší koral na svete, mysleli si, že narazili na vrak lode

dnes 05:45

Vedci objavili neďaleko tichomorských Šalamúnových ostrovov najväčší koral na svete, a vo štvrtok informovali verejnosť o tomto významnom náleze, ktorý podľa nich "pulzuje životom a farbami". Píše o tom agentúra AFP.

Manu San Félix, National Geographic Pristine Seas
Foto: Manu San Félix, National Geographic Pristine Seas

Koral je taký obrovský, že výskumníci, ktorí sa plavili v krištáľových vodách Šalamúnovho súostrovia, si spočiatku mysleli, že narazili na mohutný vrak lode.

"Keď sme si mysleli, že na planéte Zem už nie je čo objavovať, natrafili sme na obrovský koral zložený z takmer miliardy malých polypov, ktorý pulzuje životom a farbami," povedal morský ekológ Enric Sala.

Mega koral

Výskumníci uviedli, že táto samostatná štruktúra rástla približne 300 rokov a vytvorila sa zo "zložitej siete" drobných koralových polypov. Vysvetlili, že sa líši od koralového útesu, ktorý je tvorený mnohými odlišnými kolóniami koralov.

Tím uviedol, že "mega koral", ktorý meria 34 metrov na šírku a 32 metrov na dĺžku, je trikrát väčší ako predchádzajúci držiteľ rekordu - koral nazývaný Big Momma v Americkej Samoe.

"Zatiaľ čo Big Momma vyzerala ako obrovský kopček zmrzliny, ktorý sa vyklopil na útes, tento novoobjavený koral je, akoby sa zmrzlina začala topiť a navždy sa rozšírila po morskom dne," povedala vedúca vedeckého tímu Molly Timmersová.

Koral je dlhší ako vráskavec obrovský a uvažovali sme, že je "taký obrovský", že by ho bolo "vidieť z vesmíru", dodala. Koral objavili na juhovýchodnom cípe Šalamúnových ostrovov v oblasti známej ako Three Sisters.

Spozoroval ho tím časopisu National Geographic, ktorý sa vydal na vedeckú expedíciu do tejto oblasti.

Vody Šalamúnových ostrovov

Horúce a kyslejšie oceány vyčerpali život z koralov v mnohých tropických vodách regiónu vrátane slávnej austrálskej Veľkej koralovej bariéry. Najnovší objav však podľa výskumného tímu poskytuje aspoň malú nádej.

"Zatiaľ čo neďaleké plytké útesy boli pre teplejšie more znehodnotené, svedectvo tejto veľkej zdravej koralovej oázy v trochu hlbších vodách je svetlom nádeje," povedal odborník na koraly Eric Brown.

Bujné dažďové pralesy a nedotknuté vody Šalamúnových ostrovov sú už dlho oceňované pre svoju ekologickú rozmanitosť. Pozorovania voľne žijúcich živočíchov na Šalamúnových ostrovoch v 20. rokoch 20. storočia pomohli dokázať kľúčovú časť evolučnej teórie Charlesa Darwina.

"O bohatstve morského života a oceánskeho ekosystému sa treba ešte veľa naučiť, ale toto zistenie nám otvára dvere k poznaniu," povedal diplomat zo Šalamúnových ostrovov Collin Beck. "Na lepšie pochopenie našej bohatej biodiverzity a našej planéty je potrebný ďalší vedecký výskum," dodal.

Pozrite si archívnu reportáž z 27. augusta 2024 o tom, ako sú Tichomorské ostrovy v ohrození.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok