Ambiciózny plán Poľska by mohol rozhýbať modernizáciu železníc aj u nás. So Slovenskom sa však nepočíta
Slovensko má poslednú šancu využiť rýchlo rastúcu železničnú infraštruktúru Poľska. To sa totiž chystá vo veľkom stavať nové trate. Otvára to možnosti viacerých medzinárodných spojov. Slovensko však medzi takýmito plánmi nie je. Ako prvý na to upozornil Denník N.
Najväčší dopravný projekt v histórii Poľska
Má to byť najväčší dopravný projekt v histórii Poľska. Uprostred krajiny vyrastie megaletisko s priamym prepojením na železnicu aj cestnú sieť.
Nazvali ho Centrálny komunikačný port a Poliaci majú ambíciu, že má ovládnuť nie len dopravu v krajine, ale aj v celej Európe. Práve z tohto miesta by totiž už o desať rokov mali štartovať najmä lietadlá smerujúce do Ameriky a Ázie.
"Tento impozantný projekt je zároveň obrovskou výzvou pre architektov a inžinierov. Intenzívne sme na tom pracovali sedem mesiacov s 250 projektantmi a expertmi, aby sme pripravili novú koncepciu CPK," uviedol generálny riaditeľ Centralny Port Komunikacyjny Mikołaj Wild.
Kľúčovou súčasťou projektu je železničná sieť. Po celom Poľsku má vyrásť 1800 kilometrov tratí. Časť z nich bude vysokorýchlostná a vlaky tam budú jazdiť až 250 kilometrovou rýchlosťou. Napojiť ich chcú aj na medzinárodné trasy. Profitovať z toho bude napríklad susedné Česko.
"Budeme mať denne 24 spojov diaľkových vlakov, ktoré prepoja ČR s Poľskom," povedal František Jemelka, hovorca českého ministerstva dopravy.
No a práve tu sa dostávame k problému. Medzi plánovanými spojeniami chýba spomedzi susedov Poľska iba Bielorusko, Rusko a Slovensko. Podľa ekonomického spravodajstva Denníka N - Denníka E, ktorý na problém upozornil, totiž Slovensko neprejavilo záujem. Ministerstvo dopravy to popiera.
Obľúbenú Čiernohronskú železnicu zablokovali drevom. Prevádzkovateľ tvrdí, že ho dopredu o tom nikto neinformoval
Slovenská strana sa chystá modernizovať trať na východe Slovenska
"Slovensko Poľsku už pred časom navrhlo spojenie Krakov-Prešov-Košice-Budapešť, o ktoré však poľská strana neprejavila záujem," povedala Petra Poláčiková, hovorkyňa ministerstva dopravy.
Zo Slovenska do Poľska jazdí v súčasnosti bez prestupu iba niekoľko diaľkových vlakov. Ide o medzinárodné expresy z Budapešti, ktoré smerujú do Varšavy a Krakova. Zo Slovenska do Poľska však prechádzajú cez Českú republiku.
A to aj napriek tomu, že medzi Slovenskom a Poľskom vedie funkčná železnica na troch miestach.
"1.Skalité – Zwardoň, 2.Plaveč – Muzsyna, 3.Medzilaborce – Lupkow. Na slovenskej strane sú všetky vyššie uvedené úseky prevádzkyschopné. Rozsah osobnej a nákladnej dopravy je podľa objednávok jednotlivých dopravcov," povedala hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.
Slovenská strana sa chystá modernizovať trať na východe Slovenska. A to medzi Kysakom a hranicou s Poľskom.
"V rámci modernizácie je plánované zvýšenie traťovej rýchlosti do 160 km/h," povedala hovorkyňa ŽSR.
"Vzhľadom na hornatý terén na hraniciach Poľska a Slovenska by iná trasa vysoko prekračovala náklady než sú bežné a preto o nej ani jedna strana neuvažovala," dodala hovorkyňa ministerstva Petra Poláčiková.
Podľa medializovaných informácií má Slovensko šancu prejaviť záujem o spoluprácu s poľským Centrálnym komunikačným portom už iba do piatku, a to na plánovanom stretnutí medzivládnych pracovných skupín v Tatrách.