Maďarsko začalo dialóg o novele slovenského jazykového zákona. Nechceme obmedziť práva menšín, tvrdí Žiga
Maďarsko začalo včas konzultovať v otázke pripravovanej novely slovenského jazykového zákona. Uviedol to na Facebooku počas návštevy Bratislavy maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Ochrana záujmov Maďarov
Szijjártó v statuse zdôraznil, že politika ochrany záujmov Maďarov žijúcich v zahraničí je stredobodom a srdcovou záležitosťou maďarskej zahraničnej politiky.
„Na Slovensku v súčasnosti prebieha legislatívny proces zameraný na novelizáciu jazykového zákona, v súvislosti s ktorým sme už začali dialóg,“ podčiarkol Szijjártó.
Nepretržité konzultácie
Šéf maďarskej diplomacie dodal, že niekoľkokrát dostali od slovenskej strany jasné vyhlásenie, že cieľom návrhu novely jazykového zákona nie je obmedzenie používania jazykov menšín.
„Aby sme si boli istí, udržiavame nepretržité konzultácie s nedávno zvoleným vedením strany zastupujúcej Maďarov žijúcich na Slovensku - Maďarskou alianciou vedenou Lászlóom Gubíkom. Gubík a jeho kolegovia nepochybne prevzali vedenie strany v ťažkej dobe,“ konštatoval Szijjártó v pondelok po schôdzke s predsedom Maďarskej aliancie.
Ministerstvo kultúry SR argumentuje, že potreba novelizovať jazykový zákon vyplynula z aplikačnej praxe. Cieľom by malo byť upevnenie postavenia štátneho jazyka či zabezpečenie účinného štátneho dohľadu. Tvrdí, že niektoré ustanovenia zákona doteraz opakovane porušovali tie isté osoby, čo bolo spôsobené nízkymi sadzbami pokút a obmedzenými kompetenciami orgánu dohľadu.
Riadne označené ulice, menu v slovenčine, koniec cudzím výrazom. Novela bráni úradný jazyk, no nie je úplne vítaná
Slovensko nechce obmedziť práva menšín
Slovensko nechce prostredníctvom pripravovanej novely zákona o štátnom jazyku obmedziť práva národnostných menšín. Povedal to podpredseda slovenskej snemovne Peter Žiga po pondelkovom stretnutí s maďarským ministrom zahraničia Péterom Szijjártóom, ktorý Žigovo vyhlásenie privítal.
Podľa niektorých médií by chystané zmeny, ktorých konečný návrh ministerstvo kultúry v Bratislave zatiaľ nezverejnilo, mohli obmedziť používanie menšinových jazykov. Najpočetnejšia je na Slovensku práve maďarská menšina a otázka jej postavenia v minulosti komplikovala vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom.
„Vláda ani parlament nemajú záujem na zmene status quo. Naopak, v rámci skvalitnenia života našich národnostných menšín vláda i parlament zabezpečia, že sa skvalitní dopravná infraštruktúra,“ povedal Žiga, ktorý je poverený vedením slovenskej snemovne.
„Dostal som záruku, že akákoľvek budúca zmena jazykového zákona neobmedzí práva menšín na Slovensku,“ reagoval Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii so Žigom.
Chcú rozvíjať divadelníctvo, dizajn či literatúru. Ministerka kultúry má veľké plány s Čínou
Návrh na upevnenie pozície slovenčiny
Ministerstvo kultúry reagovalo, že pripravuje návrh na upevnenie pozície slovenčiny ako štátneho jazyka a posilnenie štátneho dohľadu nad jej používaním. Tvrdilo, že chystaná novela príslušného zákona nebude namierená proti príslušníkom národnostných menšín, ktorí v niektorých regiónoch Slovenska napríklad môžu používať svoj materinský jazyk v úradnom styku.
Podľa niektorých médií ministerstvo kultúry ale plánovalo okrem iného zakázať používanie jazykov národnostných menšín v niektorých oblastiach verejného života, ako napríklad v doprave. Súčasne počítalo s výrazným zvýšením pokút za priestupky proti štátnemu jazyku.
Novela je vo fáze prípravy
Žiga uviedol, že novela jazykového zákona je iba vo fáze prípravy a bude musieť podstúpiť pripomienkové konanie pred prerokovaním vo vláde a v snemovni. Dodal, že bude dostatok priestoru na diskusiu o otázkach, ktoré by boli v rozpore s predstavou úrovne bilaterálnych vzťahov s Maďarskom. „Nemyslím si, že by mala byť nejakým spôsobom znížená kvalita života maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku,“ povedal Žiga.
Otázka postavenia početnej maďarskej menšiny na Slovensku v minulosti zhoršila vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou. Napríklad v roku 2010 Slovensko za prvej vlády terajšieho slovenského premiéra Roberta Fica až na výnimky zrušilo možnosť dvojakého občianstva. Urobilo tak v obave, aby príslušníci maďarskej menšiny hromadne neusilovali o občianstvo susedného Maďarska. Slovensko vtedy zareagovalo na maďarský zákon, ktorým Budapešť zmiernila podmienky udeľovania občianstva krajanom.
Platforma Otvorená kultúra spúšťa protest proti Šimkovičovej. Zhromaždenie bude spojené s ostrým štrajkom
Pozrite si záznam tlačovej besedy povereného predsedu parlamentu Petra Žigu a šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa po spoločnom stretnutí: