Mesto na Považí čelí invázii škodcu. Miestne parky a cintoríny čaká rozsiahly výrub stromov
V Novom Meste nad Váhom sa pripravujú na rozsiahly výrub stromov. Desiatky tují, ktoré sú pre mnohých obyvateľov charakteristickým prvkom miestnych parkov a cintorínov, napadol škodca krasoň borievkový. Tento chrobák sa u nás rozširuje a spôsobuje vážne škody.
Cintorín v Novom Meste nad Váhom lemujú 30-ročné tuje. Pred dvoma rokmi si všimli, že ich smaragdová zeleň sa postupne vytráca. Ničí ich invázny chrobák krasoň borievkový.
Najskôr zožltnú
"Tuja najskôr zostáva žltá, potom odumierajú jednotlivé konáriky a nakoniec odumrie celá tuja. Záchrana drevín je takmer nemožná. Škodca je veľmi odolný, účinný postrek neexistuje. Všetkých 300 drevín na cintoríne zrejme postupne vyschne. Najnebezpečnejšie sú práve larvy. Tohto škodcu, nakoľko sa potom vyvíjajú pod kôrou a napádajú celé drevo a tým spôsobujú odumretie celej tuje," uviedla Zuzana Paučinová z odboru životného prostredia Nového Mesta nad Váhom.
"Je to veľká škoda. To, čo bolo vhodné na výsadbu cintorínov v tej dobe, boli to skutočne tuje, ktoré narástli do krásnej výšky a rozmerov, sú skutočne úchvatné, nerátali s tým, že príde zmena klímy a poškodia sa. Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu škodcu na ďalšie druhy drevín, mesto musí zasiahnuť," poznamenal primátor Nového Mesta nad Váhom František Mašlonka.
Oheň porazili, príroda sa postará. Vzácny porast v Slovenskom raji, ktorý poškodil požiar, má veľkú šancu na revitalizáciu
Škodcu chceli zlikvidovať
"Nakoľko sme sa enormne snažili tohto škodcu nejakým spôsobom zlikvidovať, nepodarilo sa nám to, to znamená, že tuje budú musieť ísť na výrub," uviedol riaditeľ technických služieb mesta Martin Kyselý.
"Škoda je, ale čo s tým, to už iné ani nebude. Čo sa dá robiť, musia to vyrezať, lebo napadnú druhé," povedali sklamaní obyvatelia mesta.
V prvej fáze vyrúbu 45 tují. Na ich miesto vysadia nové, odolnejšie druhy stromov. Na ochranu tují v začiatočnom štádiu odporúča odborník nalepiť na kmeň žlté lepové pásy.
"Čo sa týka likvidácie už zničených drevín, tak sa naozaj odporúča to skôr spáliť, neodporúča sa to nosiť do kompostovní, lebo sú obavy, že by sa mohol ten chrobák odtiaľ rozšíriť," dodal zoológ CHKO Biele Karpaty Vladimír Hemala.
Prvýkrát sa krasoň borievkový objavil na Slovensku pred šiestimi rokmi. Kvôli klimatickým zmenám sa u nás rozširuje. Ohrozuje aj ďalšie druhy drevín najmä cyprušteky a borievky.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac