Pred 35 rokmi padol Berlínsky múr. Nemecko si pripomenie obete studenej vojny spomienkovým festivalom
Nemecko si v sobotu (9. 11.) pripomína 35. výročie pádu Berlínskeho múru. Ľudia v celej krajine budú oslavovať tento zlomový bod v nemeckých a svetových dejinách, ale hlavné podujatia sa budú konať v hlavnom meste Nemecka.
Na ústrednej ceremónii pri pamätníku Berlínskeho múru sa zúčastní prezident Frank-Walter Steinmeier a starosta Kai Wegner. V bývalej hraničnej zóne v centre Berlína bude vystavená výstava plagátov a zahrá „kapela slobody“ zložená zo stoviek profesionálnych a amatérskych hudobníkov.
Oficiálna spomienková slávnosť pri pamätníku na Bernauer Strasse bude venovaná najmä obetiam Berlínskeho múru.
Nemeckí zberatelia rozbehli netradičný obchod s minulosťou. Symbol studenej vojny sa predáva ako suvenír
Obete studenej vojny
Podľa Nadácie Berlínskeho múru bolo v rokoch 1961 až 1989 najmenej 140 obetí. Počíta medzi ne 101 ľudí, ktorí sa pokúsili utiecť na Západ a zaplatili za to životom, 30 ľudí, ktorí nechceli utiecť, ale napriek tomu boli pri múre zastrelení alebo zahynuli pri nehodách, a osem príslušníkov pohraničnej stráže Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí zahynuli pri výkone služby.
Ďalších 251 ľudí zahynulo počas kontrol na berlínskych hraničných priechodoch alebo tesne za nimi. „Nie sú tu zahrnutí ľudia, ktorí zomreli zo smútku a zúfalstva z dôvodu vplyvu múru na ich životy,“ uviedla nadácia. Celkovo podľa nej počas studenej vojny zahynulo na hraniciach medzi NDR a Spolkovou republikou približne 650 ľudí.
Povstanie proti diktatúre NDR
K pádu múru viedol úpadok východonemeckého systému, demonštrácie obyvateľstva NDR a poslednou kvapkou boli cestovné opatrenia prijaté východonemeckými komunistami na naliehanie Československa. Berlín oslávi výročie takzvaným Festivalom slobody, na ktorom podľa radnice zahrá „najväčšia kapela slobody na svete“.
Na podujatí sa zúčastní viac ako 1 000 hudobníkov, profesionálnych aj amatérskych, ktorí budú hrať na mieste bývalého pohraničného pásma. Na tých istých miestach bude štyri kilometre dlhá výstava 5 000 plagátov spájajúcich požiadavky východonemeckých demonštrantov v roku 1989 so želaniami ľudí v súčasnosti. Kyjevský starosta Vitalij Kličko prispel plagátom s posolstvom mieru a slobody. Mottom dnešných osláv je „Postaraj sa o slobodu!“.
Už v piatok Bundestag prijal rezolúciu, v ktorej vyzdvihol ústrednú úlohu obyvateľov východného Nemecka pri porážke diktatúry NDR. Prezident Steinmeier už vo štvrtok pri príležitosti výročia varoval pred bagatelizovaním zločinov Jednotnej socialistickej strany (SED), ktorá vládla v NDR v rokoch 1949 až 1989 a v roku 1961 dala postaviť Berlínsky múr.
Pozrite si reportáž o predčasných voľbách v Nemecku z 8. novembra 2024: