Nemeckí zberatelia rozbehli netradičný obchod s minulosťou. Symbol studenej vojny sa predáva ako suvenír

dnes 05:00

Keď pred 35 rokmi padol Berlínsky múr, zberatelia trofejí nemuseli na svoj suvenír dlho čakať.

Berlínsky múr
Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Začalo sa to ešte v ten istý večer,“ povedala pre agentúru DPA Cornelia Thieleová z Nadácie Berlínskeho múru.

„Máme fotografie múru pred Brandenburskou bránou z noci 9. novembra, keď ľudia začali múr osekávať kladivami a dlátami a odlamovať z neho kúsky, ktoré si chceli vziať so sebou,“ dodala Thieleová.

To, čo bolo v tom čase pre mnohých podnetným historickým momentom, sa pre iných čoskoro stalo výhodným obchodom. Dodnes si turisti môžu kúpiť malé i väčšie fragmenty múru za niekoľko eur. Jednotlivé kusy kedysi smrtiacej hranice sú skutočným vývozným hitom.

Výnosný biznis

Od začiatku tohto roka prevádzkujú obchod s Berlínskym múrom aj bratia Sebastian a Julian Sachovci. Súrodenci sa chopili nápadu nemeckého obchodníka Volkera Pawlowského, že by múr mohol zarábať peniaze, od Volkera Pawlowského, ktorý naň mal krátko po prevrate nos.

Ešte v roku 2010 časopis Der Spiegel označil Pawlowského za „akéhosi monopolistu múru“, ale odvtedy už z obchodu odišiel.

Bratia Sachovci podľa vlastných slov dodávajú približne 40 percent kusov múru do berlínskych obchodov so suvenírmi prostredníctvom svojho veľkoobchodu Berlin Souvenirs.

Je to dosť "zaprášený" biznis, pretože jednotlivé časti múru a výroba suvenírov je výhradne manuálna práca. Do hry vstupujú nožnice na plech, kotúčové píly, kladivá aj dláta. Plexisklové tabule sa nahrievajú, tvarujú a ohýbajú. Pred rozobratím steny sa na ňu nanesie nová farba, pretože stará farba medzitým vybledla a malý suvenír má byť farebný.

Atraktívna obchodná komodita

Podľa vlastných údajov predajú bratia Sachovci denne také množstvo kameňov, ktoré by sa zmestilo do škatule od banánov. Kúsky steny následne putujú nielen do berlínskych obchodov so suvenírmi, ale prostredníctvom ich internetového obchodu aj do celého sveta. Ako príklad uvádzajú objednávky z Madagaskaru, Brazílie a Austrálie. Najviac zahraničných objednávok však údajne prichádza z Číny a USA.

Majitelia tvrdia, že ak bude obchod takto pokračovať, majú dostatok zásob na ďalších desať rokov. Momentálne je to mierny pokles.

Len na dvore v berlínskej štvrti Reinickendorf sa ešte hromadí niekoľko častí múru. Oficiálny názov častí ochranného hraničného múru 75 je UL12.41. Jeden kus váži 2,6 tony, je vysoký 3,20 metra, široký 1,20 metra a v základni hlboký 2,1 metra.

Kameň ako symbol slobody

Thiele, ktorý je kurátorom zbierky a archívu Nadácie Berlínskeho múru, spomína na tento historický moment. Bezprostredne po páde múru bolo podľa nej pre mnohých tzv. obyvateľov múru aktom sebapotvrdenia, že po prvýkrát prišli k hranici a stali sa súčasťou jej demolácie. Pre iných bol kus kameňa víťaznou trofejou, ktorá dokazovala, že niečo vybojovali.

Thiele tiež zdôrazňuje, že hranica je teraz pozitívnym symbolom, symbolom prekonania. Tak či onak, múr získava na význame. V súvislosti s novou studenou vojnou a horúcou vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou je múr opäť v centre pozornosti. To je dobrá správa pre predajcov suvenírov.

Dodávky by mohli pokračovať ešte dlho. Obrovské množstvo častí Berlínskeho múru je v súkromnom vlastníctve a na trh sa postupne dostávajú ďalšie a ďalšie, potvrdzuje Thiele.

Pozrite si archívnu reportáž o Berlínskom múre z 13. augusta 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok