Sociologička: Trumpovi niet čo závidieť. Čas ukáže, či sa stane fénixom alebo unaveným sloníkom z loga republikánov

7.11.2024 15:55

V relácii Téma sme sa so sociologičkou Silviou Porubänovou rozprávali o vplyve amerických volieb na spoločnosť.

porubanova
Foto: ta3

Vplyv amerických volieb na Slovákov

Na otázku, ako môžu americké voľby ovplyvniť aj účasť Slovákov na voľbách, sociologička odpovedala, že „naša spoločnosť je momentálne natoľko zahltená vlastnými pravidlami, že je len malé percento populácie, ktoré veľmi intenzívne a podrobne sleduje priebeh amerických volieb“.

Na druhej strane podľa nej zhrubli prejavy aj u európskych lídrov a „možno aj neočakávané a nepredpokladané tvrdenia, vulgárne vyjadrenia Donalda Trumpa a preexponovaný prejav Kamaly Harrisovej až tak nerezonoval, lebo s tým máme skúsenosť aj na Slovensku“.

Spoločnosť je na Trumpa zvyknutá

Porubänová si myslí, že celosvetová populácia je na Donalda Trumpa zvyknutá, a preto nebude očakávať veľké prekvapenie. „Chceme veriť a dúfať, že ak príde k nejakému prekvapeniu, bude len príjemné, že prekoná sám seba a ukáže sa v lepšom, pozitívnejšom a spájajúcejšom svetle než v ostatnom období,“ uviedla. Z úst Donalda Trumpa podľa nej vie vyjsť čokoľvek, „nemá medze, pokiaľ ide o vyjadrovanie, nič nie je dostatočne neslušné alebo neprijateľné, v jeho prípade je všetko možné“.

Lídri vrátane Donalda Trumpa podľa sociologičky „kalkujú s tým, že hlavne mladšia voličská základňa čerpá mediálne informácie z rozličných formátov, ktoré ani nie sú médiami a nespĺňajú kompetencie a odbornosti novinárov a etického kódexu“.

„Je to vec apelu na kritické myslenie, aj v slovenskom prostredí, aby ľudia informácie, ktoré získavajú z bezbrehých webov a sociálnych sietí, filtrovali, selektovali a analyzovali z hľadiska osobného kritického myslenia,“ povedala.

Fénix alebo unavený sloník

Znovuzvolenie do druhého funkčného obdobia je z jej pohľadu obrovským víťazstvom a „to, či bude fénixom alebo unaveným sloníkom, ktorého majú republikáni v logu, ukáže čas“.

Od januára nebudú platiť sľuby/manifestácie/deklarácie, príde čas na tvrdú realitu a budú to práve americkí voliči, ktorí budú dávať veľmi silné spätné zrkadlo svojmu prezidentovi.

Bez ohľadu na to, či ide o americkú alebo európsku populáciu, „ľudia majú často tendenciu a potrebu veriť v zázraky a v to, že sa ich životná situácia zmení lusknutím prsta alebo z mesiaca na mesiac“.

Podľa slov sociologičky sú problémy, ktorým USA čelia, „vyvrcholením zanedbania mnohých otázok alebo neriešenia či prikrývania otázok inými floskulami“.

„Niet mu čo závidieť, bude to veľmi ťažké prezidentovanie,“ uzatvára.

Pozrite si celú časť relácie Téma so sociologičkou Silviou Porubänovou:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok