Sociologička: Trumpovi niet čo závidieť. Čas ukáže, či sa stane fénixom alebo unaveným sloníkom z loga republikánov

7.11.2024 15:55

V relácii Téma sme sa so sociologičkou Silviou Porubänovou rozprávali o vplyve amerických volieb na spoločnosť.

porubanova
Foto: ta3

U Trumpa rozhodla forma prejavu

„Široká verejnosť, aj tá na Slovensku, bola neustále informovaná v duchu, že výsledok bude tesný. A vzápätí po uzavretí volebných miestností v niekoľkých časových pásmach USA sa ukázalo, že náskok Donalda Trumpa je výrazný,“ povedala na úvod relácie sociologička Silvia Porubänová. Nasledujúce dni a týždne budú podľa nej analytici po celom svete rozoberať, „čo bolo príčinou jasného víťazstva, resp. či rozhodol obsah alebo forma“.

Podľa sociologičky zohrala veľmi veľkú úlohu vo víťazstve Donalda Trumpa práve forma, teda Trumpova známa „nasrdenosť, ustarostenosť a hlavne naratív typu ,na prvom mieste Amerika‘ v zmysle, že všetky finančné toky budú podľa jeho slov nasmerované ľudu USA“.

„Treba uznať, že Amerika z hľadiska hospodárskeho, medzinárodnopolitického a iných spoločenských hľadísk prežíva naozaj hlbokú krízu, ktorá sa týka bývania, prístupu zdravotnej starostlivosti či chudoby – je jasné, že voliči počúvajú na tento naratív, na prísľub toho, že bude lepšie a Amerika sa vráti na výslnie ako impérium a ako svetová jednoznačná veľmoc,“ myslí si Porubänová. Donald Trump podľa nej predstavuje pre amerických voličov „záruku, stabilitu a mierový naratív“.

Multikultúrny monológ, ktorý viedla Kamala Harrisová a príchylnosť k medzinárodným organizáciám alebo záväzky voči Európe na domácej pôde podľa sociologičky nerezonovali tak, ako v európskych krajinách.

Myslí si, že Trumpovi pomohol aj „neúspešný atentát, ktorý ho predstavil vo svetle neohrozeného lídra, ktorý je aj napriek zraneniu stále pripravený byť na čele svojho národa“, čo aj napriek vekovému znevýhodneniu oproti Kamale Harrisovej využil vo svoj prospech. „Kto je šikovný vo volebnej kampani, kto má za sebou silné osobnosti typu Elon Musk, má veľkú šancu byť úspešný,“ dodáva.

Harrisová stavila na rozjasanosť

Podľa sociologičky v Európe panuje o Američanoch stereotyp, že vždy vyžadujú úsmev, sebavedomie a neohrozenie. „V prípade Donalda Trumpa sa napokon ukázalo, že jeho prejav je európskejší – nikdy sa neusmieval široko, netvári sa rozjarene, je veľmi rezervovaný v prejave a Kamala Harrisová stavila práve na rozjasanosť, ktorá je pre európske publikum možno aj nepochopiteľná,“ tvrdí.

Dodáva, že prejav Kamaly Harrisovej nefungoval práve preto, že „USA je vo veľmi ťažkej situácii, nielen ekonomickej, celý svet sa cíti ohrozený, takže možno demonštrovaná neohrozenosť, sebavedomie a perfektná nálada za každých okolností teraz nie je na mieste“.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok