Scholz vymenoval nového ministra financií. V dosluhujúcej vláde zostane len jeden člen FDP, stranu však musel opustiť
Nemecký kancelár Olaf Scholz menoval vo štvrtok (7. 11.) za nástupcu odvolaného ministra financií Christiana Lindnera svojho bývalého ekonomického poradcu a doterajšieho štátneho tajomníka tohto rezortu, Jörga Kukiesa. Informuje o tom agentúra DPA.
Scholz v stredu (6. 11.) odvolal z tejto funkcie Lindnera. Ten je zároveň predsedom Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá po jeho odvolaní oznámila, že z trojstrannej tzv. semaforovej koalície sťahuje všetkých svojich ministrov.
Minister dopravy opúšťa stranu
Vyhlásenie strany vo štvrtok čiastočne vyvrátil nemecký minister dopravy Volker Wissing, ktorý oznámil, že zostáva vo svojej funkcii, no vystupuje z FDP. "Týmto rozhodnutím (zostať vo vláde) nechcem byť na príťaž mojej strane, a preto som dnes informoval Christiana Lindnera o svojom vystúpení z FDP," uviedol Wissing.
Ďalej priblížil, že sa "nevzdiali od základných hodnôt" FDP a nevstúpi do žiadnej inej strany. "Je to moje osobné rozhodnutie, ktoré odzrkadľuje moje vnímanie preberania zodpovednosti. Chcem zostať verný sám sebe," dodal.
V Nemecku sa rozpadla vláda kancelára Scholza. Minister financií skončil vo funkcii, koalíciu opúšťa celá strana
Návrh predčasných volieb ho stál funkciu
V stredu (6. 11.) sa v Berlíne konali rokovania, ktorých cieľom bolo vyviesť vládnucu trojkoalíciu z hlbokej krízy. Minister financií Christian Lindner vtedy navrhol predčasné voľby, do ktorých by sociálni demokrati (SPD), Zelení a jeho slobodní demokrati (FDP) pokračovali v spoločnom vládnutí.
Kancelár Scholz to odmietol, odvolal Lindnera z vlády a oznámil, že v januári požiada Bundestag o hlasovanie o dôvere. Otvoril tak cestu k predčasným voľbám, ktoré by sa mali konať najneskôr do konca marca.
K odvolaniu Lindnera došlo v čase nezhôd v tzv. semaforovej trojkoalícii zloženej zo Scholzových sociálnych demokratov (SPD), podnikateľsky orientovaných liberálov a Zelených, ktorá je hlboko rozdelená v otázke ekonomického smerovania krajiny.
Hlasovanie o dôvere
Scholz v stredu tiež informoval, že 15. januára bude Spolkový snem (Bundestag) hlasovať o vyslovení dôvery jeho vláde. Očakáva sa, že Scholz hlasovanie prehrá. Ak by sa tak stalo, mohol by následne požiadať spolkového prezidenta o rozpustenie Bundestagu, čím by sa uvoľnila cesta predčasným voľbám. Tie by sa mohli uskutočniť najneskôr koncom marca 2025.
Z opozície však už zaznievajú hlasy, že Scholz by dať parlament hlasovať o dôvere svojej vláde skôr, ideálne bezodkladne.
"Koalícia už nemá väčšinu v Bundestagu (dolnej komore nemeckého parlamentu), a preto musíme vyzvať kancelára, aby okamžite, najneskôr do začiatku budúceho týždňa, zvolal hlasovanie o dôvere," povedal novinárom opozičný líder a predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz.
Termín predčasných volieb
Merz uviedol, že bude vo štvrtok rokovať so Scholzom a prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Chce vyzvať kancelára, aby najneskôr začiatkom budúceho týždňa požiadal Bundestag o hlasovanie o dôvere. Predčasné voľby by sa potom podľa neho mohli konať v druhej polovici januára.
Podľa harmonogramu, ktorý Scholz predstavil v stredu večer po krachu koaličných rokovaní, by sa predčasné voľby mali konať najneskôr koncom marca. V nemeckých médiách sa špekuluje o 9. marci. Scholz chce dovtedy prijať zákony, ktoré sa podľa neho nedajú odložiť.
Zástupca opozičnej CSU v Bundestagu Alexander Dobrindt dnes tiež vyzval Scholza, aby urýchlene požiadal parlament o hlasovanie o dôvere. „Nemôžeme si dovoliť žiadnu kancelársku kómu,“ povedal. Už v stredu sa rovnako vyjadril líder CSU a bavorský premiér Markus Söder.
Pozrite si archívnu reportáž o návšteve amerického prezidenta v Nemecku z 18. októbra 2024: