Nový míľnik v teplotných rekordoch. Rok 2024 pravdepodobne prekoná všetky doterajšie merania

dnes 08:00

Tento rok sa zapíše ako najteplejší rok v histórii a prvý rok s teplotami vyššími o viac ako 1,5 stupňa Celzia ako v predindustriálnom období.

V Grécku vypukli ďalšie požiare, v Taliansku a Francúzsku vrcholí vlna horúčav. Teplota môže atakovať až 42 stupňov
Foto: TASR/Roman Hanc

Oznámila to vo štvrtok (7. 11.) meteorologická služba Európskej únie Copernicus, ktorá vo svojom pravidelnom mesačnom bulletine zároveň uviedla, že tohtoročný október bol druhý najteplejší v histórii, hneď za vlaňajším.

„Po desiatich mesiacoch od začiatku roka 2024 je už prakticky isté, že rok 2024 bude podľa súboru údajov ERA5 najteplejším rokom v histórii a prvým rokom, v ktorom budú teploty o viac ako 1,5 stupňa Celzia vyššie ako v predindustriálnom období. Predstavuje to nový míľnik v globálnych teplotných rekordoch a malo by to slúžiť ako katalyzátor pre zvýšenie ambícií na nadchádzajúcej konferencii o zmene klímy COP29,“ uviedla Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa Copernicus Climate Change Service (C3S).

Podľa odhadov agentúry DPA v rámci programu Copernicus bude tohtoročná priemerná globálna teplota pravdepodobne najmenej o 1,55 stupňa vyššia ako v predindustriálnej ére. V minulom roku bol priemer o 1,48 stupňa vyšší.

Najteplejší október

Globálna priemerná teplotná anomália do konca roka 2024 by musela klesnúť takmer na nulu, aby rok 2024 nebol najteplejším rokom. Pozorované zmeny globálnej teploty vzduchu a teploty povrchu morí na zemskom povrchu uvádza Európska meteorologická služba na základe počítačových analýz a súboru údajov ERA5, ktorý využíva miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc na celom svete.

Október bol druhý najteplejší v histórii s globálnou priemernou teplotou vzduchu pri zemskom povrchu 15,25 °C, čo je o 0,80 °C teplejšie, ako bol priemer za október v rokoch 1991 až 2020. V porovnaní s predindustriálnym obdobím bola priemerná teplota v tomto októbri v priemere dokonca o 1,65 °C vyššia.

Zároveň to bol pätnásty mesiac v 16-mesačnom období, keď bola priemerná globálna teplota vzduchu pri povrchu Zeme o viac ako 1,5 stupňa vyššia ako v predindustriálnom období.

Vysoké teploty na celom kontinente

Európske teploty boli v predchádzajúcom mesiaci nadpriemerné takmer na celom kontinente. Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné v severnej Kanade a výrazne nadpriemerné v strednej a západnej časti Spojených štátov, severnom Tibete, Japonsku a Austrálii. Najvýraznejšie podpriemerné teploty boli v strednej časti Grónska a na Islande.

Klimatický cieľ udržať globálne teploty pod 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnym obdobím schválili štáty na klimatickej konferencii v Paríži v roku 2015. To znamená, že priemerné teploty by nemali byť nad touto hodnotou niekoľko desaťročí v dlhodobom horizonte. Prekročenie tejto hodnoty v jednom roku má teda predovšetkým psychologický význam, uviedol šéf programu Copernicus Carlo Buontempo.

OSN vydala varovanie

Program OSN pre životné prostredie však varoval, že aj pri súčasných klimatických záväzkoch smeruje priemerná globálna teplota k nárastu o 2,6 stupňa v porovnaní s predindustriálnym obdobím, informuje agentúra AFP.

Meteorologická služba Európskej únie Copernicus pravidelne vydáva mesačné klimatické bulletiny, v ktorých informuje o pozorovaných zmenách globálnych teplôt vzduchu a morí na povrchu, o pokryve morského ľadu a hydrologických premenných.

Pozrite si archívnu reportáž o teplotných rekordoch z 15. augusta 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok