V Nemecku sa rozpadla vláda kancelára Scholza. Minister financií skončil vo funkcii, koalíciu opúšťa celá strana

včera 20:58 , Aktualizované: dnes 07:32

V Nemecku sa vo štvrtok (7. 11.) rozpadla vládna koalícia. Kancelár Olaf Scholz oznámil, že požiadal prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, aby odvolal ministra financií Christiana Lindnera, ktorý je lídrom najmenšej koaličnej strany FDP.

Olaf Scholz
Foto: TASR/AP
Olaf Scholz

Táto strana následne vyhlásila, že stiahne z vlády všetkých svojich ministrov. Scholz vo večernom prejave po zlyhaní koaličných rokovaní povedal, že po Novom roku požiada Bundestag o hlasovanie o dôvere.

Hlasovanie by sa malo uskutočniť 15. januára a dá sa očakávať, že poslanci nebudú hlasovať o dôvere. Nasledovali by predčasné voľby, ktoré by sa museli konať najneskôr koncom marca. Scholzova koalícia sociálnych demokratov (SPD), Zelených a slobodných demokratov (FDP) vládne Nemecku od decembra 2021.

Politické zemetrasenie

Predstavitelia nemeckej koalície sa v stredu večer snažili nájsť východisko z hlbokej krízy, do ktorej sa vláda dostala najmä pre nezhody v oblasti finančnej a hospodárskej politiky. Lindner nakoniec navrhol usporiadať predčasné voľby, do ktorých by FDP bola ochotná pokračovať v koaličnej vláde.

Sociálny demokrat Scholz to odmietol a odvolal Lindnera z funkcie ministra financií. V prejave po rokovaniach kancelár povedal, že Lindner koná egoisticky, stará sa len o klientelu svojej strany, a preto stratil Scholzovu dôveru.

Demokrati odchádzajú spolu s ministrom

Po následnom stretnutí FDP oznámila, že stiahne svojich troch zostávajúcich ministrov z vlády. Sú nimi minister dopravy Volker Wissing, minister spravodlivosti Marco Buschmann a ministerka školstva a výskumu Bettina Stark-Watzingerová. Týmto krokom sa trojkoalícia definitívne rozpadla.

Podľa nemeckej ústavy môže kancelár požiadať Bundestag o hlasovanie o dôvere, ak sa chce uistiť, že má stále podporu dostatočného počtu poslancov. Neočakáva sa, že by ju po dnešnom rozpade koalície získal. V takom prípade bude môcť prezident na žiadosť kancelára rozpustiť parlament v priebehu nasledujúcich 21 dní. Podľa ústavy budú nasledovať predčasné voľby. Tie sa mali konať až 28. septembra.

Ultimátum pre Lindnera

Scholz vo svojom prejave tiež uviedol, že spolu s Robertom Habeckom, vicekancelárom a ministrom hospodárstva za stranu Zelených, sa zhodli na tom, že Nemecko potrebuje rýchlo vyjasniť svoj ďalší politický kurz. Uviedol, že je to v dôsledku mnohých výziev, ktorým krajina čelí, vrátane vojny Ruska proti Ukrajine a znovuzvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA.

Lindner vo svojom vyhlásení obvinil Scholza, že koniec vládnej koalície bol "vypočítavý" a že kancelár ho pripravil už pred večerným stretnutím. Podľa neho to dokazuje "presne pripravené vyhlásenie", ktoré Scholz poskytol novinárom krátko po skončení stretnutia.

Lindner uviedol, že sociálni demokrati a Zelení ani neuvažovali o návrhoch, ktoré na stretnutie priniesol. Namiesto toho mu vraj Scholz dával ultimáta vrátane toho, aby sa pozastavila tzv. dlhová brzda. Lindner je dlhodobo známy ako silný zástanca tohto ústavného opatrenia, ktoré zabraňuje príliš rýchlemu zadlžovaniu krajiny. Podľa Lindnera Scholz nechcel počuť o návrhu na "usporiadané" dosiahnutie predčasných volieb.

Návrh na predčasné voľby

Bulvárny denník Bild a agentúra DPA predtým zhodne uviedli, že Lindner pri koaličných rokovaniach navrhol usporiadať predčasné voľby, do ktorých by bola FDP ochotná pokračovať v koaličnom vládnutí.

Scholz podľa zdrojov médií takúto ponuku odmietol. Podľa agentúry DPA stroskotali koaličné rokovania na nezhodách ohľadom hospodárskej a finančnej politiky.

Podľa nemeckých médií prepustil Scholz z vlády len Lindnera, zvyšných troch ministrov za FDP ale nie. Ak by sa rozhodli vládu sami opustiť, mohol by Scholz pokračovať v menšinovej vláde so zelenými, ktorí sú druhou najväčšou koaličnou stranou.

Ministri za Stranu zelených, vicekancelár a minister hospodárstva Habeck a ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, na tlačovej konferencii vyhlásili, že ich straníci zostanú vo funkciách až do predčasných volieb. Habeck prisľúbil, že Nemecko bude napriek situácii plniť svoje medzinárodné záväzky. Povedal však, že koniec koaličnej vlády nie je nevyhnutný.

Nový politický začiatok

Baerbock zdôraznil, že aj po zvolení Trumpa za prezidenta USA je potrebné naďalej podporovať Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej invázii. USA a Nemecko boli doteraz dvaja najväčší podporovatelia Ukrajiny pri obrane proti ruskej agresii.

Podľa lídra opozičnej Kresťanskosociálnej únie (CSU) a bavorského premiéra Markusa Södera by sa predčasné voľby mali konať do marca. "Nesmieme strácať čas," povedal na sieti X a vyzval Scholza, aby požiadal Bundestag o hlasovanie o dôvere okamžite, nie až v januári.

Rozpad vládnucej koalície privítala opozičná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá ho podľa spolupredsedníčok strany Alice Weidelovej a Tiny Chrupallyovej označila za "oslobodenie" pre Nemecko, ktoré teraz potrebuje "nový politický začiatok", aby vyviedlo krajinu z krízy. Sahra Wagenknechtová, spolulíderka opozičnej strany BSW, tiež privítala koniec vládnej koalície.

Scholz očakáva konštruktívnu spoluprácu

Podľa Scholza vláda predloží Bundestagu do Vianoc všetky návrhy zákonov, ktorých schválenie neznesie odklad. Medzi ne patria okrem iného opatrenia na podporu priemyslu a návrhy zákonov o migrácii.

Scholz tiež oznámil, že bude kontaktovať lídra opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza, aby mu ponúkol "konštruktívnu spoluprácu" zameranú na posilnenie hospodárstva a obrany. Merz je kandidátom konzervatívnej únie CDU/CSU na budúceho kancelára.

Vládna kríza

Scholz požiada v januári Spolkový snem o vyslovenie dôvery. Ak mu ju poslanci nevyslovia, mohli by sa predčasné voľby konať najneskôr na konci marca. Kancelár to povedal v prejave po koaličných rokovaniach, ktoré stroskotali.

Potvrdil tiež, že požiadal prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o odvolanie ministra financií. Scholz povedal, že Lindner koná egoisticky a stratil jeho dôveru.

Strany nemeckej trojkoaličnej vlády sa v posledných dňoch snažili nájsť východisko z hlbokej krízy, ktorú vyvolali predovšetkým nezhody v postupe pri oživení hospodárstva. Médiá už niekoľko týždňov špekulujú o predčasných voľbách, ako ich možný termín uvádzajú 9. marca.

Sociálny demokrat Scholz povedal, že sa s vicekancelárom a ministrom hospodárstva Robertom Habeckom za Zelených zhodol, že Nemecko potrebuje mať rýchlo jasno o ďalšom politickom kurze. Dôvodom je podľa neho aj rad výziev, ktorým Nemecko čelí, vrátane ruskej vojny proti Ukrajine či novozvolenie Donalda Trumpa americkým prezidentom.

Vláda podľa Scholze Spolkovému snemu do Vianoc predloží všetky návrhy zákonov, ktorých schválenie neznesie odklad. K nim podľa neho patria okrem iného opatrenia na podporu priemyslu či návrhy zákonov v oblasti migrácie.

Pozrite si reportáž o odvolaní nemeckého ministra financií zo 6. novembra 204:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok