Hovoriace psy či mačky. Americká firma predstavila revolučné obojky, domácim miláčikom umožnia odpovedať na otázky

7.11.2024 05:00

Americká firma vyvinula obojky, vďaka ktorým by domáci miláčikovia mali vedieť rozprávať. Vďaka umelej inteligencii (AI), senzorom a reproduktoru umožní nový obojok Shazam Band zvieratám hovoriť aj odpovedať na otázky.

obojok
Foto: instagram/shazampet

Svetové spoločnosti sa už roky snažia vyvinúť technológiu hovoriaceho obojku, ktorá by umožnila majiteľom domácich zvierat vzájomne komunikovať. Spoločnosti Personifi AI sa to podľa najnovších výskumov podarilo a prichádzajú na trh s plne funkčným produktom Shazam Band. Informuje o tom portál Novinky.cz.

S nápadom na obojok prišiel generálny riaditeľ spoločnosti John McHale. Pre webový portál TechRadar povedal, že jeho pes Rosce bol uštipnutý jedovatým štrkáčom, v dôsledku čoho takmer uhynul. McHale v rozhovore uviedol, že ak by jeho pes dokázal komunikovať, mohol by ho o útoku okamžite informovať, čo by mu umožnilo rýchlejšie reagovať a psovi pomôcť. Incident mu nedal spávať a rozhodol sa vymyslieť spôsob, ako zvieratá rozrozprávať.

Vhodný aj pre hospodárske zvieratá

Nový hovoriaci obojok by mal domácim miláčikom umožniť komunikovať ľudským hlasom a zároveň odpovedať na otázky. Vylepšená verzia dokáže tiež zviera lokalizovať pomocou GPS súradníc. Obojok majiteľovi odošle textovú správu, ak vyhodnotí akékoľvek nebezpečenstvo. Či už pôjde o kolíziu s inými zvieratami, ľuďmi alebo dopravou.

Hoci je Shazam určený predovšetkým pre psy a mačky, mal by fungovať pre akékoľvek domestikované zviera. Ak sa teda zmestí na krk vašej koze alebo ovce, môžete ho použiť. Funguje na základe umelej inteligencie, ktorá je podobná chatbotu ChatGPT.

Vedia hovoriť o svojich emóciách

Hovoriaci obojok obsahuje niekoľko senzorov. Mal by počúvať a reagovať na slová, ktoré hovoríte svojmu domácemu miláčikovi. Mal by tiež interpretovať všetky pohyby vášho domáceho zvieraťa a najmä jeho správanie. Výsledkom by malo byť takzvané rozšírené vnímanie.

Toto vnímanie by malo používateľovi sprostredkovať náladu, zážitky a reakcie domáceho zvieraťa pomocou zvukových viet. Napríklad: „Práve teraz sa cítim smutný“ alebo „Chcem pohladiť“.

Rozsiahla hlasová škála

Hlas domáceho zvieraťa si môžu majitelia vybrať z 25 rôznych osobností. Okrem hlasov známych osobností spoločnosť ponúka aj špecifické prízvuky či vtipné intonácie. Všetky svetové jazyky zatiaľ k dispozícii nie sú.

Či však bude produkt skutočne fungovať tak, ako ho spoločnosť Personifi AI prezentuje, nie je isté. Záujemcovia o inteligentné obojky si ich však musia najprv vyskúšať. Je totiž možné, že zviera sa s ním nemusí cítiť komfortne.

Obojky budú dostupné v troch variantoch. Model Ultra Plus so všetkými zabudovanými službami stojí pri predobjednávke v prepočte 555 eur. Dve menej vybavené verzie je možné zakúpiť za 462 eur. Spoločnosť plánuje spustiť prvé objednávky už v priebehu novembra.

Pozrite si reportáž o pomoci opusteným zvieratám z 3. novembra 2024:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok