Aktualizujeme Slovensko

Platy zdravotníkov budú rásť rovnako ako pred konsolidáciou. Parlament schválil novelu zákona

dnes 09:33 , Aktualizované: dnes 17:22

Platy sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších vybraných skupín zdravotníkov majú v nasledujúcich dvoch rokoch rásť rovnako, ako bolo plánované pred prijatím konsolidačných zmien.

nr sr parlament pult
Foto: TASR/Jakub Kotian

Vyplýva to z vládnej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

Schôdzu parlamentu môžete sledovať aj naživo:

Bez zmeny má zostať rast platov sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších zdravotníkov, ktorých minimálna výška základnej zložky mzdy je v tomto roku pod koeficientom 1,00. Pri ostatných zdravotníkoch majú platy v nasledujúcich dvoch rokoch rásť pomalšie, ako sa plánovalo.

Oproti stavu po schválení konsolidačných opatrení však príde vďaka novele k zvýšeniu, a to z troch na 6,44 percenta na rok 2025 a na 8,05 percenta na rok 2026. Úprava má tiež priniesť zvýšenie sadzby poistného za poistencov štátu na posledný mesiac tohto roka zo 4,5 na 6,55 percenta z vymeriavacieho základu.

Chceli sa vyhnúť výpovediam

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré za návrhom stojí, chcelo zmenami predísť hromadným výpovediam zdravotníkov v nemocniciach. "V prípade nevykonania úpravy hrozí podávanie hromadných výpovedí zo strany zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ako aj pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov, odchod zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presun do iných štátov," skonštatovalo.

Vláda prijatím konsolidačného balíka spomalila valorizáciu platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 z plánovaného rastu o 9,7 na tri percentá. Zmeny skritizovali zdravotníci naprieč celým sektorom. Sestry aj lekári hrozili podaním výpovedí z nadčasov aj riadnych výpovedí.

Lekári už so zberom riadnych výpovedí začali. Sú podľa vlastných slov ochotní ďalej rokovať a stiahnuť ich, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.

To obsahovalo aj dohodu na platoch a ich náraste. Lekárske odborové združenie tiež žiada, aby vláda verejne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) potvrdil otvorenosť rokovať ďalej. Verí, že otázka rastu platov lekárov nebude prekážkou pri hľadaní dohody. Premiér Robert Fico (Smer-SD) zároveň deklaroval, že téma transformácie nemocníc na akciové spoločnosti nie je na stole.

Hlasovať o odvolávaní Huliaka nebudú

Pri hlasovaní o opozičnom návrhu na odvolanie poslanca Rudolfa Huliaka (nezaradený) z postu predsedu parlamentného Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebol parlament uznášaniaschopný.

Hlasovací lístok si prevzalo len 65 poslancov. Po oznámení výsledku voľby podpredseda NR SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil schôdzu.

Koalícia je prekvapená: Hlasovanie o Huliakovi je neplatné

Návrh na odvolanie Huliaka z funkcie šéfa výboru podali poslanci z PS. Upozornili na opakované vulgárne výroky poslanca, ktorými vyjadril ponižovanie a dehumanizáciu poslankyne Lucie Plavákovej (PS).

Podľa predkladateľov tým porušil aj rokovací poriadok parlamentu.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci upozornil, že hlasovanie o tom, či Huliak zostane na čele výboru bolo neplatné. Koalícia podľa neho zostala prekvapená.

"Tušia, že Rudolf Huliak má pri svojom hulvátskom správaní a nekompetentnosti problém obstáť aj medzi poslancami koalície. Chceli si ich odkontrolovať, preto si koalícia v tajnej voľbe neprevzala hlasovanie lístky. Zostali veľmi prekvapení, keď zistili, že hlasovanie je neplatné, lebo Národná rada nebola uznášaniaschopná. Hlasovanie sa preto musí opakovať," skonštatoval Dubéci v stanovisku PS.

Gröhling kritizoval koalíciu: Nemajú odvahu ho odvolať

Opozičná SaS skritizovala koalíciu, že za odvolanie Huliaka nezahlasovala.

"Aj poslanci vládnej koalície majú problémy s Huliakom. Chceli by, aby bol odvolaný, ale nemajú odvahu v rámci koalície, aby urobili takýto krok," podotkol líder strany a poslanec Branislav Gröhling.

Je podľa vlastných slov zvedavý, kedy sa bude odvolávanie opakovať. Vyzval poslancov za koaličný Hlas-SD na účasť pri hlasovaní.

"Nech si prevezmú lístky, nech sme uznášaniaschopní, a potom v rámci hlasovania nadpolovičnou väčšinou všetkých prítomných bude nejaký výsledok a ten výsledok je, že bude pán Huliak odvolaný," dodal.

Uznesenie k daňovej kauze exprezidenta Kisku

Poslanci sa okrem iného venovali aj návrhu uznesenia k právoplatnému rozsudku v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku.

Do parlamentu ho predložila koalícia. Reaguje ním na rozhodnutie Krajského súdu v Prešove, ktorý uznal Andreja Kisku za vinného za pokračujúci prečin daňového podvodu.

Predkladatelia v uznesení navrhujú, aby NR SR odsúdila podvodné konanie bývalej hlavy štátu pri volebnej kampani pred prezidentskými voľbami v roku 2014 aj jej vyjadrenia o zastrašovaní sudcov.

Kiska podľa ich slov získal prezidentský úrad nečestným spôsobom a poškodil meno najvyššej ústavnej funkcie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok