Platy zdravotníkov budú rásť rovnako ako pred konsolidáciou. Parlament schválil novelu zákona
Platy sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších vybraných skupín zdravotníkov majú v nasledujúcich dvoch rokoch rásť rovnako, ako bolo plánované pred prijatím konsolidačných zmien.
Vyplýva to z vládnej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.
Bez zmeny má zostať rast platov sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších zdravotníkov, ktorých minimálna výška základnej zložky mzdy je v tomto roku pod koeficientom 1,00. Pri ostatných zdravotníkoch majú platy v nasledujúcich dvoch rokoch rásť pomalšie, ako sa plánovalo.
Oproti stavu po schválení konsolidačných opatrení však príde vďaka novele k zvýšeniu, a to z troch na 6,44 percenta na rok 2025 a na 8,05 percenta na rok 2026. Úprava má tiež priniesť zvýšenie sadzby poistného za poistencov štátu na posledný mesiac tohto roka zo 4,5 na 6,55 percenta z vymeriavacieho základu.
Chceli sa vyhnúť výpovediam
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré za návrhom stojí, chcelo zmenami predísť hromadným výpovediam zdravotníkov v nemocniciach. "V prípade nevykonania úpravy hrozí podávanie hromadných výpovedí zo strany zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ako aj pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov, odchod zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presun do iných štátov," skonštatovalo.
Vláda prijatím konsolidačného balíka spomalila valorizáciu platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 z plánovaného rastu o 9,7 na tri percentá. Zmeny skritizovali zdravotníci naprieč celým sektorom. Sestry aj lekári hrozili podaním výpovedí z nadčasov aj riadnych výpovedí.
Lekári už so zberom riadnych výpovedí začali. Sú podľa vlastných slov ochotní ďalej rokovať a stiahnuť ich, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s lekárskymi odborármi podpísal vtedajší vládny kabinet.
Výpovede lekárov pribúdajú, je ich už 3 200. Odborári žiadajú vládu, nech konečne koná, lebo systém skolabuje
To obsahovalo aj dohodu na platoch a ich náraste. Lekárske odborové združenie tiež žiada, aby vláda verejne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) potvrdil otvorenosť rokovať ďalej. Verí, že otázka rastu platov lekárov nebude prekážkou pri hľadaní dohody. Premiér Robert Fico (Smer-SD) zároveň deklaroval, že téma transformácie nemocníc na akciové spoločnosti nie je na stole.
Glück vystrieda Gašpara
Predsedom Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť sa stal Richard Glück (Smer-SD). Zvolili ho poslanci v stredajšom hlasovaní. Zo 138 platných lístkov ho do funkcie podporilo 85 poslancov, proti bolo 27 a zdržalo sa 26 poslancov.
Postu šéfa parlamentného výboru sa tento týždeň vzdal Tibor Gašpar (Smer-SD). Odôvodnil to vyťaženosťou pri vykonávaní funkcie podpredsedu parlamentu. Avizoval, že chce zostať členom výboru.
Pozrite si vstup našej redaktorky Veroniky Pancurákovej z parlamentu:
Efektívnejšia ochrana finančných záujmov EÚ
Poslanci tiež posunuli v utorok do druhého čítania návrh legislatívy, ktorá má viesť k podpore a zvýšeniu efektivity ochrany finančných záujmov Európskej únie. Návrh má meniť zákon o prokuratúre, Trestný zákon i Trestný poriadok. Do parlamentu ho podali poslanci vládnej koalície.
Do zákona o prokuratúre sa ukotví oddelenie závažnej kriminality ako organizačnej zložky Generálnej prokuratúry SR. Jej úlohou má byť zabezpečenie riadneho výkonu pôsobnosti prokuratúry najmä v ochrane finančných záujmov EÚ.
"A to najmä v oblasti riadenia, usmerňovania a kontroly činnosti podriadených prokuratúr pri vykonávaní dozoru nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní, ako aj v konaní pred súdom," uviedli poslanci v dôvodovej správe.
V Trestnom zákone by nová legislatíva mala zmeniť ustanovenie o treste za dovoz tovaru. V súčasnosti zákon hovorí o treste odňatia slobody jeden až päť rokov za to, ak niekto "vo väčšom rozsahu" skráti alebo nezaplatí clo alebo inú platbu vyberanú pri dovoze tovaru.
Po novom by takýto trest platil vtedy, ak niekto nezaplatí clo alebo inú platbu "v rozsahu najmenej 10 000 eur". Zmena rozsahu skutkovej podstaty trestného činu reflektuje požiadavku európskej smernice.
Medzi základné zásady trestného konania sa navrhuje doplniť zásadu, že "orgány činné v trestnom konaní a súdy dbajú v trestnom konaní na náležitú ochranu finančných záujmov Európskej únie".
V zákone o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry sa má vďaka novej legislatíve vytvoriť povinnosť na zabezpečovanie špecializovaného vzdelávania prokurátorov v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie
Nová právna úprava by mala byť účinná dňom vyhlásenia.
Hlasovať o odvolávaní Huliaka nebudú
Pri hlasovaní o opozičnom návrhu na odvolanie poslanca Rudolfa Huliaka (nezaradený) z postu predsedu parlamentného Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebol parlament uznášaniaschopný.
Hlasovací lístok si prevzalo len 65 poslancov. Po oznámení výsledku voľby podpredseda NR SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil schôdzu.
Na neplatnosť hlasovania upozornil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. Koalícia podľa neho zostala prekvapená.
Egotrip Andreja Danka je nekonečný, tvrdí Huliak. Očakáva, že "oriešok rozlúskne" premiér Fico
"Tušia, že Rudolf Huliak má pri svojom hulvátskom správaní a nekompetentnosti problém obstáť aj medzi poslancami koalície. Chceli si ich odkontrolovať, preto si koalícia v tajnej voľbe neprevzala hlasovanie lístky. Zostali veľmi prekvapení, keď zistili, že hlasovanie je neplatné, lebo Národná rada nebola uznášaniaschopná. Hlasovanie sa preto musí opakovať," skonštatoval Dubéci v stanovisku PS.
Poslanci budú o opozičnom návrhu na odvolanie Huliaka z funkcie predsedu výboru hlasovať až na ďalšej riadnej schôdzi, ktorá sa začína 26. novembra. Parlament schválil presun hlasovania na návrh troch poslaneckých klubov Smer-SD, Hlas-SD a SNS.
Návrh na odvolanie Huliaka z funkcie šéfa výboru podali poslanci z PS. Upozornili na opakované vulgárne výroky poslanca, ktorými vyjadril ponižovanie a dehumanizáciu poslankyne Lucie Plavákovej (PS). Znepokojivý je podľa PS aj spôsob Huliakovho vedenia rokovania výboru. Pripomína jeho nevhodné obťažujúce správanie počas výboru.
Šéf SNS Andrej Danko avizoval, že pokiaľ by došlo k Huliakovmu odvolaniu z čela výboru, SNS ho do funkcie navrhne opäť. Huliak nedávno odišiel z klubu SNS a je nezaradeným poslancom.
SNS sa nepáči forma covidových amnestií. Podľa Kotlára sa priestupky nemajú odpúšťať, keďže sa vraj nikdy nestali
Gröhling kritizoval koalíciu: Nemajú odvahu ho odvolať
Opozičná SaS skritizovala koalíciu, že za odvolanie Huliaka nezahlasovala.
"Aj poslanci vládnej koalície majú problémy s Huliakom. Chceli by, aby bol odvolaný, ale nemajú odvahu v rámci koalície, aby urobili takýto krok," podotkol líder strany a poslanec Branislav Gröhling.
Je podľa vlastných slov zvedavý, kedy sa bude odvolávanie opakovať. Vyzval poslancov za koaličný Hlas-SD na účasť pri hlasovaní.
"Nech si prevezmú lístky, nech sme uznášaniaschopní, a potom v rámci hlasovania nadpolovičnou väčšinou všetkých prítomných bude nejaký výsledok a ten výsledok je, že bude pán Huliak odvolaný," dodal.
Uznesenie k daňovej kauze exprezidenta Kisku
Poslanci sa okrem iného venovali aj návrhu uznesenia k právoplatnému rozsudku v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku.
Do parlamentu ho predložila koalícia. Reaguje ním na rozhodnutie Krajského súdu v Prešove, ktorý uznal Andreja Kisku za vinného za pokračujúci prečin daňového podvodu.
Predkladatelia v uznesení navrhujú, aby NR SR odsúdila podvodné konanie bývalej hlavy štátu pri volebnej kampani pred prezidentskými voľbami v roku 2014 aj jej vyjadrenia o zastrašovaní sudcov.
Kiska podľa ich slov získal prezidentský úrad nečestným spôsobom a poškodil meno najvyššej ústavnej funkcie.
Poslanci venovali uzneseniu aj záver stredajšieho rokovania. Parlament sa opäť zíde vo štvrtok (7. 11.) ráno.
Opozícia hovorí, že účelom uznesenia je poníženie politického protivníka. Líder hnutia Slovensko Igor Matovič si myslí, že rozsudok pre Kisku je správny, no uznesenie považuje za pomstu.
Takýto návrh podľa neho nepatrí do parlamentu, označil to za vybavovanie si osobných účtov niekdajšieho protikandidáta Kisku v prezidentských voľbách a súčasného premiéra Roberta Fica (Smer-SD) voči Kiskovi.