Vláda sa potápa ako Titanic za zvuku novej hymny, kritizuje Petrík. S tesnou väčšinou sa nedá vládnuť dlhodobo, potvrdil Tomáš

3.11.2024 11:26 , Aktualizované: 3.11.2024 12:13

Hosťami relácie V politike boli minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) a poslankyňa Simona Petrík (PS). Monitorovali sme pre vás to najpodstatnejšie.

Huliak a chaos v parlamente

Koalícia sa v poslednom období "otriasa v základoch", no stále tvrdí, že vážne problémy nemá. Tomáš v úvode relácie zdôraznil, že má stále 79 poslancov, čo garantuje aj Rudolf Huliak a spol. a ten to potvrdil aj v relácii Téma dňa na ta3.

"Dáva slovo chlapa na to, že nepotopia túto vládu," povedal na margo toho, ako aj napriek ich obštrukcii v parlamente koalícia na druhý deň otvorila schôdzu a podržala ministrov Borisa Suska a Martinu Šimkovičovú pri odvolávaní. Musel jej však prísť na pomoc dlhodobo chorý poslanec Ján Blcháč (Hlas-SD).

Kritizuje slová opozície, ktorá podľa neho iba straší, že vládna koalícia stratila väčšinu. Myslí si, že s Huliakom sa treba rozprávať a mal by to urobiť práve predseda národniarov SNS. Dohodli sa na tom aj na koaličnej rade.

Petrík tomu neverí. "Táto vláda sa potápa ako Titanic za zvuku novej slovenskej hymny, ktorú tu máme vďaka našej ešte stále ministerke Šimkovičovej. Vláda mala priniesť pokoj, stabilitu, bezpečie, naopak, máme tu teraz chaos a hádky," kritizuje. Predseda vlády podľa nej vládnutie nezvláda a je ako "štyrikrát prevarený čaj". Jediné, čo podľa jej slov rieši, je svoja osobná pomsta a problémy ľudí sú mu ukradnuté.

Tomášovi pripomenula, že on sám prvýkrát otvoril tému krízy vo vláde, keď sa riešil spor Andreja Danka s Petrom Pellegrinim. Minister sa zasmial. Reagoval, že opozícia sa trasie, aby sa mohla ujať moci, čo by podľa neho bola čistá katastrofa.

"Zákony prechádzajú. Streda ukázala, že prechádzajú. 76-tka odhlasovala všetky vládne návrhy zákonov," argumentuje, no to sa podľa Petrík v utorok nedialo. Potvrdil, že spory v koalícii sú, no niekedy si treba dupnúť a funguje to.

Tomáš priznal spory, Petrík hovorí o nestabilite

Petrík kritizuje, že SNS je nestabilným partnerom a Huliakove slová nemožno brať vážne, keďže národniari sú "jeden zlepenec" a teraz celý klub funguje iba vďaka poslancovi zo Smeru, ktorý ho zachránil. Pripomenula aj Huliakove "sexistické narážky" na adresu opozičných poslankýň. Vymenovala niekoľko ďalších prekážok a ak toto podľa nej Hlasu nevadí, tak je súčasťou tohto problému.

Anketa

Ktorý z hostí vás svojimi argumentmi najviac presvedčil?

Simona Petrík (PS)
- %
Erik Tomáš (Hlas-SD)
- %
Celkovo hlasov: 409

Tomáš uviedol, že Huliakove slová už v tom čase odsúdil a hovorí, že problémy napríklad v zdravotníctve tu boli počas každej vlády. Dodal tiež, že strana Hlas trvá na pozícii predsedu parlamentu, lebo jej podľa programového vyhlásenia vlády patrí. Petrík považuje absenciu na tomto poste za medzinárodnú hanbu.

Minister práce poprel, že by Huliak a spol. mali nejaké postranné ambície. Pripomenul, že premiér odmieta kupčenie s hlasmi a ak by k niečomu takému došlo, nasadí tajné služby. Petrík by sa vraj nečudovala, ak by si Huliak začal nárokovať post ministra životného prostredia.

Tomáš si však nemyslí, že s tesnou väčšinou, teda 76 hlasmi v parlamente, sa dá vládnuť dlhodobo. Spory priznáva, no chcú ich riešiť za zatvorenými dverami. "Premiér jasne povedal, že chce zachovať model koaličnej dohody, ktorá funguje, ale vie si predstaviť aj určité riešenie, nejakú komunikáciu s poslancami okolo pána Huliaka," hovorí minister s tým, že hranicu požiadaviek si musia nastaviť Huliak a ďalší dvaja poslanci z Národnej koalície. "Budeme čakať, ako túto úlohu zvládne pán Danko," doplnil.

Petrík opäť pripomenula, že Huliak a spol. nepridali svoje hlasy a koalícia podľa nej nemôže už teraz vedieť, či Huliak nebude chcieť nominácie na nejaké konkrétne ministerstvá. To sa podľa nej môžu stať a Tomáš vyhlásil, že to nepopiera. Čo však opäť poprel, je to, že koalícia stratila väčšinu. "Treba nastaviť vzťahy a pokračovať ďalej," dodal.

Celú časť relácie si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok