Čo vám ušlo z V politike: Aj vy raz budete dôchodca, pripomína Petrík Tomášovi. Druhý pilier vám bude chýbať

„Konečne splnený sľub seniorom“ verzus „potreba adresnej podpory“: Spor o sociálne istoty seniorov rozdelil Hlas-SD a Progresívne Slovensko.

V politike Tomáš Petrík
Foto: ta3

V relácii V politike sa stretli poslankyňa, predsedníčka strany Progresívne Slovensko a podpredsedníčka parlamentného výboru pre sociálne veci Simona Petrík a minister práce a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš. 

Peniaze sú, hotovo 

V rozhovore medzi zástupcami politických strán sa otvorila aj téma sociálnych opatrení a ekonomických výziev, ktorým čelí vláda Slovenska. Okrem iného poslanci diskutovali aj o 13. dôchodkov a minimálnej mzde. 

Petrík upozornila, že úspechy jednotlivých rezortov nemusia zaručiť lepšie životné podmienky pre ľudí, keďže vláda ako celok prijíma rozhodnutia, ktoré podľa nej vedú k nerovnomernému rozdeleniu zdrojov. 

Kritizovala najmä ministra spravodlivosti Borisa Suska. “Je tu štyrikrát novelizovaná zbabraná novela Trestného zákona. Jediné, čo vedel minister spraviť, bolo zníženie trestných sadzieb pre páchateľov korupcie a malých zlodejov,” tvrdí poslankyňa. 

Minister Tomáš reagoval, že vláda preukázala schopnosť zabezpečiť ďalšie financie z plánu obnovy, pričom kritizoval, že Progresívne Slovensko “behalo po Bruseli” a snažilo sa o blokovanie eurofondov kvôli trestným kódexom.

S týmto výrokom Petrík nesúhlasí, pretože Európska komisia stále skúma stav právneho štátu na Slovensku.

Anketa

Ktorý z hostí vás svojimi argumentmi najviac presvedčil?

Celkovo hlasov: 400

Trinásty dôchodok s výhradami  

Ďalším sporným bodom je otázka 13. dôchodkov a zvýšenia minimálnej mzdy. Tomáš obhajoval prístup vlády, ktorá zaviedla túto penziu vo výške priemerného ročného dôchodku pre všetkých seniorov. 

Petrík tvrdí, že dôchodkový systém by mal byť adresnejší a nesúhlasí s “plošným rozdávaním peňazí” bez ohľadu na individuálne potreby občanov. Hoci Progresívne Slovensko s myšlienkou 13. dôchodkov súhlasilo, navrhlo by efektívnejší spôsob podpory pre tých, ktorí to naozaj potrebujú.

Každý bude raz dôchodca  

Nakoniec sa diskusia presunula k problému udržateľnosti verejných financií a ekonomického rastu, pričom Tomáš obhajoval opatrenia vlády zamerané na zvýšenie zamestnanosti a zabezpečenie dôstojného príjmu. 

Petrík naopak varovala pred odlivom mladých ľudí do zahraničia a nízkym záujmom investorov o Slovensko. “Ak by ste nevyháňali mladých ľudí z krajiny, tak by bolo aj na dôchodky,” vyčíta poslankyňa, „krajina musí ekonomicky rásť, len tak tu budú prichádzať investori a ľudia si budú môcť sporiť aj v II. pilieri, ktorý obmedzujete.” 

“My sme ho zachránili,” zahriakol ju Tomáš. 

“Nie, určite ste ho nezachránili, ak sa ho chystáte opäť obmedziť. Vy ste tiež budúci dôchodca a takisto vám bude ten druhý pilier chýbať,” oponovala Petrík.

Druhú časť nedeľňajšej relácie V politike si môžete pozrieť nižšie. Celú ju nájdete tu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok