Vysvetľujeme: Dôležité je číslo 270. Ako funguje volebný systém USA?
Americký volebný systém je poriadne komplikovaný, a preto sme sa ho pokúsili zjednodušene vysvetliť.
270, volitelia a víťaz berie všetko
V Spojených štátoch dominujú dve politické strany - republikáni, pre ktorých je charakteristická červená a maskot slon, a demokrati, ktorých zas charakterizuje modrá a oslík. Kandidovať môžu aj nezávislí, žiadny takýto kandidát však v modernej histórii nevyhral. Dôležité je aj pamätať si číslo 270.
Američania totiž nevolia prezidenta priamo, ale prostredníctvom voliteľov. Nový prezident musí získať najmenej 270 z nich. Čím väčší štát do počtu obyvateľov, tým viac má voliteľov. Kým rozľahlá Aljaška ich má len troch, Kalifornia až 54. A pozor! Platí tu, že víťaz berie všetko. To znamená, že ak niekto napríklad zvíťazí v Texase, berie všetkých 40 voliteľov.
Kto získa Biely dom? Víťaz nemusí byť známy počas volebnej noci. Rozhodne týchto sedem štátov
Pozornosť sa však upiera predovšetkým na takzvané "swing states", a teda na štáty, kde nevieme predpovedať, ku ktorej strane sa voliči priklonia, pretože v minulosti volili raz jednu a raz druhú stranu. Ide o Arizonu, Georgiu, Michigan, Nevadu, Severnú Karolínu, Pensylvániu a Wisconsin.
Systém vo všeobecnosti praje republikánom. Potvrdilo sa to aj v prípade Hillary Clintonovej, ktorá síce mala viac hlasov celoplošne, no získala menej voliteľov, a preto sa do Bieleho domu nedostala.
Prezidentské voľby v USA sa konajú každé štyri roky, vždy po prvom novembrovom pondelku. Funkčné obdobie prezidenta sa začína tradične po inaugurácii 20. januára.