Kto získa Biely dom? Víťaz nemusí byť známy počas volebnej noci. Rozhodne týchto sedem štátov

31.10.2024 15:40

V Spojených štátoch sa 5. novembra uskutočnia prezidentské voľby. Či ich vyhrá demokratka a terajšia viceprezidentka Kamala Harrisová, a stane sa tak prvou prezidentkou v dejinách USA, alebo sa do Bieleho domu po štvorročnej pauze vráti republikán Donald Trump, by sa ale mohlo vyjasniť až niekoľko dní po voľbách.

voľby USA Trump Harrisová
Foto: TASR/AP

Čo sa môže stať?

To súvisí nielen s očakávaným tesným výsledkom v siedmich nerozhodnutých štátoch, ale aj s tým, že tieto štáty majú rôzne pravidlá pre sčítanie hlasov odovzdaných pred volebným dňom.

Pri sčítaní môže nastať situácia, keď sa jeden z kandidátov podľa prvých výsledkov dostane do vedenia, potom ho predstihne súper. V prezidentských voľbách v roku 2020 v niektorých amerických štátoch došlo k javu známemu ako "červený prelud", keď mal Trump počas volebnej noci náskok, načo došlo k "modrému posunu", teda víťazstvu demokrata Joea Bidena viditeľnom až po sčítaní väčšieho počtu hlasov. Trump tento úkaz využil na šírenie nepravdivých tvrdení, že mu bolo víťazstvo "ukradnuté".

Nešlo o neobvyklý jav. Demokrati väčšinou žijú v ľudnatejších mestských obvodoch, kde sčítanie trvá dlhšie. V posledných voľbách uprostred pandémie covidu-19 ich tiež oveľa viac volilo korešpondenčne ako republikánov, aj preto, že Trump nepravdivo tvrdil, že korešpondenčné hlasovanie je nespoľahlivé.

Sčítať korešpondenčné hlasy trvá dlhšie ako hlasy odovzdané počas volebného dňa, čo prispelo k tomu, že sa úspech demokratov prejavil až neskôr. V nadchádzajúcich voľbách Trump osobné hlasovanie v predstihu a korešpondenčnú voľbu kritizoval, ale aj podporoval.

V prezidentských voľbách občania v každom štáte priamo volia takzvaných voliteľov, k víťazstvu je potrebných najmenej 270 voliteľov. O budúcom prezidentovi sa rozhodne v siedmich štátoch, kde niekedy víťazia demokrati a inokedy zase republikáni, a kde sa očakáva veľmi tesný výsledok. K týmto štátom označovaným ako swing či battleground states sú radené Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severná Karolína, Pensylvánia a Wisconsin.

Pozrite si upútavku na mimoriadne štúdio, ktoré bude ta3 vysielať počas volieb v USA.

Ako rozhodne sedem štátov

Arizona (11 voliteľov)

V Arizone je korešpondenčné hlasovanie veľmi obľúbené. V roku 2020 tam hlasovalo v predstihu 90 percent voličov, z toho väčšina korešpondenčne. Volební úradníci v Arizone môžu začať spracovávať korešpondenčné hlasy hneď po ich obdržaní, ale výsledky môžu zverejniť až hodinu po uzavretí volebných miestností.

Korešpondenčné hlasy, ktoré dorazia počas volebného dňa, naopak nemôžu byť spracované, kým sa nezavrú volebné miestnosti. Často sa jedná o značný počet hlasov – vo voľbách do Kongresu v roku 2022 tvorili tieto „neskoré“ hlasy pätinu všetkých hlasovacích lístkov v najväčšom okrese Maricopa. Sčítanie tam tak môže trvať niekoľko dní.

Prvé výsledky v Arizone budú tvoriť hlasovacie lístky odovzdané v predstihu a mohla by viesť Harrisová. Pripočítaním hlasov odovzdaných o volebnom dni by potom mohol získať náskok Trump a Harrisová by sa mohla opäť dostať do vedenia po sčítaní korešpondenčných hlasov, ktoré dorazia neskôr.

Anketa

Kto sa podľa vás stane víťazom prezidentských volieb v USA?

Donald Trump (republikán)
- %
Kamala Harrisová (demokratka)
- %
Celkovo hlasov: 1471

Georgia (16 voliteľov)

Osobné hlasovanie v predstihu je populárne v Georgii, kde sa očakáva, že touto formou odvolí 60 až 70 percent voličov. Korešpondenčne tam bude asi voliť päť percent voličov. Volební úradníci môžu tieto hlasy začať spracovávať dva týždne pred volebným dňom. Sčítať ich ale môžu začať až v deň volieb.

Hlasy odovzdané v predstihu či korešpondenčne musia byť podľa štátneho zákona spočítané a oznámené do 20:00 miestneho času počas volebnej noci, teda 02:00 SEČ 6. novembra. Úradníci chcú mať všetky hlasy spočítané do polnoci.

Hlasovacie lístky zo zahraničia a od vojakov v zámorí budú prijímané až tri dni po voľbách, pokiaľ budú odoslané s poštovou pečiatkou s dátumom do 5. novembra. Takých hlasovacích lístkov bolo vyžiadaných viac ako 21 000, čo by mohlo oneskoriť vyhlásenie víťaza v prípade veľmi tesného výsledku.

Michigan (15 voliteľov)

V Michigane je možné po novom hlasovať osobne v predstihu a okrsky s viac ako 5000 obyvateľmi môžu začať hlasy spracovávať osem dní pred volebným dňom, v menších okrskoch deň pred 5. novembrom.

Úrady dúfajú, že tieto pravidlá umožnia štátu sčítať hlasy rýchlejšie ako v roku 2020, kedy nebolo možné spracovať v predstihu korešpondenčné hlasy, čo viedlo k tomu, že počas volebnej noci prvé výsledky nahrávali Trumpovi, ale neskôr ho predstihol Biden, pretože sa korešpondenčné hlasy sčítali dlhšie. Trump potom nepravdivo tvrdil, že došlo k podvodu.

Nevada (6 voliteľov)

Pomalé sčítanie v Nevade, keď médiá o víťazovi informovali až päť dní po voľbách, bolo terčom nespočetných vtipov na sociálnych sieťach. Volební úradníci ale tvrdia, že zmeny prijaté od posledných volieb by mali sčítanie zrýchliť. Korešpondenčné hlasy sa môžu teraz sčítavať od 21. októbra a hlasy odovzdané v predstihu bude možné začať spracovávať od rána volebného dňa, nie až po uzavretí volebných miestností.

Napriek tomu je ale možné, že v Nevade nebude hneď jasno, pretože je jediným z kolísavých štátov, kde sa počítajú aj korešpondenčné hlasy, ktoré dorazia až štyri dni po voľbách, pokiaľ budú mať poštovú pečiatku najneskôr z volebného dňa. Tieto neskoré hlasy sú často od voličov demokratov, takže by sa Harrisová mohla dostať do vedenia v neskoršej fáze sčítania.

Severná Karolína (16 voliteľov)

Severná Karolína začne spracovávať korešpondenčné hlasy už pred volebným dňom. Po uzavretí volebných miestností tak budú prvé sčítané hlasy pochádzať od ľudí, ktorí volili v predstihu alebo korešpondenčne. Počas volebnej noci sa budú sčítavať hlasy odovzdané počas volebného dňa a kompletné výsledky sa očakajú okolo polnoci miestneho času.

Harrisová by vzhľadom na korešpondenčné hlasy mohla mať v štáte náskok na začiatku sčítania, po sčítaní hlasov z volebného dňa by mohol viesť Trump. Pokiaľ budú výsledky tesné, ako naznačujú prieskumy, mohli by byť výsledky známe až týždeň po voľbách. V roku 2020 médiá označili Trumpa za víťaza v Severnej Karolíne až desať dní po voľbách.

Pensylvánia (19 voliteľov)

Pensylvánia, ktorá je často označovaná za najdôležitejší z kolísavých štátov, pretože má najväčší počet voliteľov, mala v roku 2020 o víťazovi jasno až štyri dni po voľbách. Štát je jedným z mála, ktoré povoľujú začať spracovávať hlasy až od rána počas volebného dňa.

Pretože korešpondenčne hlasujú skôr demokrati, môžu prvé výsledky sčítania vychádzajúce z hlasov odovzdaných počas volebného dňa dávať náskok Trumpovi. Ten kvôli tomu pri minulých voľbách nepravdivo tvrdil, že došlo k podvodom.

Podľa nového pensylvánskeho zákona ale budú tentoraz volebné okrsky musieť o polnoci počas volebnej noci oznámiť, koľko korešpondenčných hlasov zostáva sčítať, aby sa predišlo konšpiračným teóriám o volebných podvodoch.

Wisconsin (10 voliteľov)

Wisconsin tiež povoľuje spracovanie korešpondenčných hlasov až od rána volebného dňa, čo môže natiahnuť sčítanie. Mestá navyše korešpondenčné hlasy posielajú na jedno miesto, čo môže viesť k tomu, že bude pri sčítaní dochádzať k rýchlym skokom.

V roku 2020 Trump nepravdivo tvrdil, že došlo k podvodom po tom, čo najľudnatejšie mesto Wisconsinu, Milwaukee, okolo 03:30 miestneho času informovalo o sčítaní asi 170-tisíc korešpondenčných hlasov, čo dostalo Bidena do vedenia. K podobnému javu by mohlo dôjsť aj tento rok.

Pozrite si reportáž o tom, že Washington Post po prvýkrát nepodporil ani jedného prezidentského kandidáta.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok