Volebná komisia potvrdila víťazstvo Gruzínskeho sna. Konečné počty sa ale prepočítavaním hlasov zmenili

31.10.2024 10:42 , Aktualizované: 31.10.2024 12:40

Prepočítanie časti hlasov zo sobotňajších gruzínskych parlamentných volieb potvrdilo víťazstvo vládnej strany Gruzínsky sen, oznámila vo štvrtok ústredná volebná komisia agentúre AFP.

Konečné počty sa podľa nej zmenili mierne iba na niektorých miestach. Vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Gruzínsky sen, ale prezidentka Salome Zurabišviliová a opozičné strany výsledky spochybnili a odmietajú ich uznať.

Počty sa len mierne zmenili

Ústredná volebná komisia oznámila prepočítavanie časti hlasov v utorok v piatich náhodne vybraných volebných miestnostiach v každom volebnom okrsku. Podľa agentúry AFP tento počet zodpovedal zhruba 14 percentám hlasov. Prepočítanie "neviedlo k významnej zmene skôr oznámených oficiálnych výsledkov", povedal agentúre úrad. "Konečné počty sa len mierne zmenili v približne deviatich percentách prepočítaných volebných miestností," oznámila komisia. Presné čísla agentúra zatiaľ neuviedla.

Hlava štátu Zurabišviliová, ktorá patrí medzi kritikov Gruzínskeho sna, ohľadom čiastočného prepočítavania hlasov podľa agentúry Reuters už skôr vyjadrila cynicky. Dodala, že od komisie, ktorá je pod kontrolou vládnej strany, nič nečaká.

Podľa oznámených výsledkov získal v parlamentných voľbách okolo 54 percent hlasov Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom. Opozičné koalície, ktoré médiá označujú všeobecne za prozápadné, získali spolu okolo 38 percent.

Kupovanie hlasov a bitky vo volebných miestnostiach

Opozičné strany podľa AFP označili výsledky za zmanipulované v prospech Gruzínskeho sna a vyhlásili, že do nového parlamentu nevstúpia. Zurabišviliová povedala, že Gruzínsko sa stalo obeťou "ruskej špeciálnej operácie", a tiež ona hovorila o volebných podvodoch. V pondelok večer proti výsledkom protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínskeho sna už skôr odmietol kritiku od opozície a v stredu podľa serveru Civil.ge uviedol, že voľby boli spravodlivé, slobodné a demokratické. Hovoril o možnosti interného vyšetrovania, ale na výzvy na medzinárodné zapojenie do vyšetrovania nereagoval, poznamenal spravodajský web.

Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) upozornili, že pri voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov či zastrašovania a že hlasovanie sa konalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Hlásené boli tiež prípady bitiek pri volebných miestnostiach alebo viacpočetné hlasovanie.

V stredu gruzínska generálna prokuratúra oznámila, že začína vyšetrovanie kvôli možnému podvádzaniu pri parlamentných voľbách, a predvolala si na štvrtok na výsluch prezidentku. Podľa médií a ústrednej volebnej komisie by mala mať dôkazy súvisiace s možným falšovaním parlamentných volieb, uviedla prokuratúra. Hlava štátu predvolanie odmietla so slovami, že nie je na nej, aby predkladala dôkazy o volebných podvodoch.

Pozrite si reportáž z 29. októbra o povolebných protestoch:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok