Gruzínska prokuratúra vyšetruje parlamentné voľby. Prezidentku predvolala na výsluch, tá to odmietla
Gruzínska prezidenta Salome Zurabišviliová v stredu oznámila, že odmietla predvolanie na generálnu prokuratúru na výsluch v súvislosti s jej tvrdeniami o volebnom podvode. Prokuratúru vyzvala, aby "zastavila politické vybavovania si účtov s prezidentkou" a sústredila sa na svoju povinnosť vyšetrovať. Informuje o tom agentúra AFP.
"Prihováram sa prokuratúre: zodpovedáte sa verejnosti. Verejnosť od vás žiada okamžité vyšetrovanie, nie moje dôkazy," uviedla Zurabišviliová na tlačovej konferencii s tým, že nemá v úmysle ísť na prokuratúru.
Spustenie vyšetrovania
Prokuratúra v stredu informovala o spustení vyšetrovania údajného falšovania výsledkov sobotňajších parlamentných volieb na žiadosť ústrednej volebnej komisie.
Tá tvrdí, že hlasovanie bolo slobodné a spravodlivé, avšak vykoná čiastočné náhodné prepočítanie hlasov v približne 14 percentách volebných miestností.
Zurabišviliová už predtým vyhlásila výsledky volieb za "nelegitímne" a tvrdí, že za ovplyvňovaním volieb je "ruská špeciálna operácia", čo Moskva odmietla.
"Prezidentka Salome Zurabišviliová musí mať dôkazy o možnom falšovaní parlamentných volieb v roku 2024, v súvislosti s čím bola v súlade s postupom stanoveným zákonom pozvaná na výsluch 31. októbra," uvádza sa vo vyhlásení generálnej prokuratúry.
EÚ váha nad Gruzínskom. Brusel volá po zmene kurzu, inak sú jeho kroky k členstvu ohrozené
Výsledky volieb
Podľa takmer úplných výsledkov volieb získala vládna strana Gruzínsky sen 53,9 percenta hlasov, zatiaľ čo opozičná koalícia 37,7 percenta. V pondelok proti oznámeniu výsledkov na výzvu opozície protestovali desaťtisíce Gruzíncov, ktorí voľby považujú za sfalšované.
Medzinárodní pozorovatelia taktiež hovorili o prípadoch zastrašovania voličov, podplácaní, manipulácii s hlasovacími lístkami či dokonca fyzickom násilí.
"Nezrovnalosti" kritizovalo aj niekoľko členských štátov Európskej únie. Kanada a Švédsko napríklad už obmedzili vzťahy s Tbilisi. Americký prezident Joe Biden zase vyjadril znepokojenie nad "úpadkom demokracie" v Gruzínsku.
Pozrite si archívnu reportáž z 29. októbra 2024 o tom, ako Gruzínci neprijali výsledky volieb.