Je to potvrdené, maslo skutočne zdraželo. V náraste cien bolo medzimesačným rekordérom, ukazujú dáta

31.10.2024 00:00

Maslo sa v uplynulom období stalo takmer témou číslo jeden. Jeho cena je vysoká, často presahuje aj 4 eurá. Politici však tvrdili, že sa bez problémov dá nájsť aj za lacnejšie. Štatistický úrad SR prezradil, ako to je s cenou naozaj.

maslo
Foto: Profimedia (ilustračná fotografia)

Inflácia v septembri zaznamenala mierne spomalenie na 2,6 %, čo je rovnaká úroveň ako v júli tohto roka. Oproti augustu ceny vzrástli len o 0,1 %, no napriek tomu sa zvýšili niektoré položky, ktoré priamo zasahujú rozpočty domácností.

V pravidelnej správe o indexe spotrebiteľských cien o tom informuje Štatistický úrad SR.

Graf1_Inflacia_september_2024_SK.png Foto: Štatistický úrad SR

Politici a verejnosť v uplynulom období často riešili cenu jedného obľúbeného produktu. Je ním maslo, ktoré je v obchodoch možné nájsť aj za ceny vyššie ako 4 €. Pomerne virálnym sa stalo aj video z tlačovej besedy ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD).

Ten pred novinármi tvrdil, že na ministerstve si spravili prieskum v obchodoch. Jeho výsledkom vraj bolo, že maslo sa dá bez problémov kúpiť za niečo vyše dvoch eur.

„Cena 250-gramového masla sa hýbe od 1,99 do 2,49 eura a nad 4 eurá sa nám podarilo nájsť len v jednom obchodnom dome. Bez problémov teda viete takéto maslo kúpiť za 2,30 aj od slovenského výrobcu,“ tvrdil Takáč.

Ako je to s maslom naozaj?

Slováci však na sociálnych sieťach opakovane tvrdili, že nájsť maslo v takejto cene je prinajmenšom problematické. Aj podľa ŠÚ medzimesačne skutočne zdraželo, a to o významných 9,4 %.

Je zároveň najväčším skokanom v rámci bežných potravín. Skupina olejov a tukov, do ktorej maslo patrí, celkovo zdražela o 7,3 %.

Výrazný cenový nárast v týchto kategóriách sa pripisuje viacerým faktorom vrátane nákladov na výrobu a spracovanie.

Zlacnenie sa, naopak, týka najmä mäsa, ktorého cena klesla o 0,9 %. Ceny chleba a obilnín, ktoré sa často považujú za základné položky v nákupných košíkoch, zostali v septembri relatívne stabilné. Inflácia cien potravín sa však medziročne stále udržuje nad 3 %.

Priplatili si aj rodičia školopovinných detí

Začiatok školského roka znamenal pre mnohých rodičov ďalšie výdavky – od školských poplatkov cez stravovanie v jedálňach až po kurzy a krúžky. Tento nárast cien v sektore vzdelávania dosiahol medzimesačne až 3,9 %.

Okrem školských výdavkov sa zvýšili aj ceny v oblasti stravovania v reštauráciách a hoteloch o 2,5 %, čo sa dotklo nielen školských jedální, ale aj závodného stravovania.

Vo všeobecnosti sa septembrová inflácia mierne zmiernila vďaka nižším cenám pohonných látok a dopravy, ktoré medzimesačne poklesli. Pohonné látky sú v súčasnosti o 4,4 % lacnejšie než v auguste a medziročne až o 13,5 %.

Tento pokles pomáha tlmiť rast cien v iných oblastiach a udržiava infláciu na nižšej úrovni, čo je dobrá správa pre tých, ktorí často dochádzajú alebo sa spoliehajú na verejnú dopravu.

Zdraželi aj nájmy či alkohol

Náklady na bývanie a energie, ktoré patria medzi najvýznamnejšie položky v domácich rozpočtoch, mierne stúpli o 0,3 % v porovnaní s augustom.

Slováci si v septembri priplatili najmä za nájomné a údržbu obydlí, pričom rast cien v tejto oblasti bol najvýraznejší pri skutočnom nájomnom, ktoré sa zvýšilo o 2,6 %.

Ceny v niektorých ďalších oblastiach ovplyvnili infláciu aj pre zvýšenia z predošlých mesiacov. Napríklad ceny alkoholických nápojov, zdravotníckych produktov, služieb či dovoleniek sú vyššie ako vlani, pričom podobný nárast vidíme aj v cenách za stravovacie, ubytovacie a kadernícke služby.

ŠÚ na záver uvádza, že jadrová inflácia, ktorá vylučuje regulované ceny, napr. energie, a administratívne opatrenia, ako sú úpravy daní, dosiahla v septembri 2 %.

Čistá inflácia, teda jadrová inflácia bez potravín, je aktuálne na úrovni 1,6 %.

Spomalenie celkovej inflácie na 2,6 % v septembri môže naznačovať, že ceny v blízkej budúcnosti zostanú stabilné. Napriek tomu však zostáva niekoľko faktorov, ktoré môžu vývoj cien ovplyvniť, najmä pri potravinách, kde sa sezónne výkyvy či zmeny v dodávkach často prejavia priamo na cenách.

Pozrite si rozstrih rozhovoru o cenách masla s hovorkyňou slovenských potravinárov a poľnohospodárov:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok