Putin riadil cvičenie jadrových síl. Sú našou zárukou, že nás nikto neporazí, tvrdí šéf Kremľa
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok z Kremľa riadil cvičenie strategických jadrových síl, ktoré označil za garanta zvrchovanosti a bezpečnosti Ruska. Dôležité je mať ustavične pripravené na použitie, povedal podľa médií.
Ruské sily nacvičovali masový jadrový úder v reakcii na jadrový útok nepriateľa, hlásil šéfovi štátu minister obrany Andrej Belousov. Ruské vojská počas cvičenia odpálili pozemnú medzikontinentálnu balistickú raketu Jars, z jadrovej ponorky boli vypustené medzikontinentálne rakety Siněva a Bulava a do cvičenia sa zapojili aj strategické bombardéry, ktoré vypustili strely s plochou dráhou letu, uviedol náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov.
Jadrové zbrane ako záruka
Počas vojny proti Ukrajine, ktorú Putin rozpútal vo februári 2022 rozkazom na inváziu do susednej krajiny, Moskva často označuje svoje jadrové zbrane ako záruku, že nemôže utrpieť porážku. "Putin sa pravidelne oháňa jadrovým mečom, aby odradil Západ od zväčšovania podpory Ukrajine," poznamenala agentúra AP.
"Dobre si uvedomujeme, že práve jadrová triáda (jadrové zbrane pozemných, námorných a vzdušných síl - pozn. red.) zostáva spoľahlivým garantom zvrchovanosti a bezpečnosti našej krajiny, umožňuje riešiť úlohy strategického zadržiavania a tiež podporovať paritu jadrových síl a rovnováhu síl vo svete ako objektívne faktory globálnej stability," citovala Putina agentúra Interfax.
"Vzhľadom na rast geopolitického napätia, výskyt nových vonkajších hrozieb a rizík je dôležité mať moderné strategické sily ustavične pripravené na bojové použitie," vyhlásil šéf Kremľa. Rusko však potvrdzuje svoje zásadné stanovisko, že použitie jadrových zbraní by bolo krajným, výnimočným opatrením na zabezpečenie bezpečnosti krajiny, dodal prezident podľa denníka Kommersant.
Putin obvinil Západ z eskalácie krízy na Ukrajine. Nepoprel, že KĽDR vyslala do Ruska svojich vojakov
Signál nepriateľským krajinám
Putin koncom septembra ohlásil spresnenie ruskej jadrovej doktríny, ktorá bola naposledy upravená v roku 2020. Prezident plánuje rozšíriť zoznam situácií, za ktorých by Rusko mohlo použiť jadrové zbrane. Vysvetlil to nevyhnutnosťou prihliadať na zmeny súčasnej vojenskej a politickej situácie. Kremeľ tento krok označil za "signál" vyslaný "nie priateľským" krajinám, pripomenul Kommersant.
Ruský vodca minulý mesiac varoval USA a ich spojencov, že - ak by Ukrajine povolili používať západné zbrane na údery v hĺbke Ruska - NATO by sa dostalo do vojny s Ruskom. Toto posolstvo posilnil oznámením novej verzie jadrovej doktríny, ktorá by považovala útok konvenčnými zbraňami na Rusko zo strany nejadrovej krajiny podporovanej jadrovou mocnosťou za spoločný útok proti Rusku. To bolo jasné varovanie pre USA a ďalších spojencov Kyjeva, napísala AP.
Raketa Jars v utorok letela z kozmodrómu Pleseck na severe európskej časti Ruska na polygon Kura na Kamčatke, rakety Sineva a Bulava odpálili jadrová ponorka Novomoskovsk z Barentsovho mora a jadrová ponorka Kňaz Oleg z Ochotského mora, spresnilo podľa TASS ruské ministerstvo obrany.
Pozrite si reportáž o inom jadrovom cvičení v Rusku zo 7. mája: