Putin obvinil Západ z eskalácie krízy na Ukrajine. Nepoprel, že KĽDR vyslala do Ruska svojich vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nepoprel tvrdenia, že Severná Kórea vyslala do Ruska svojich vojakov, informovala agentúra Reuters. Šéf Kremľa na tlačovej konferencii po samite skupiny rozvíjajúcich sa krajín BRICS dodal, že je na Moskve, aby uplatňovala zmluvu o vzájomnej obrane, ktorú podpísala s Pchjongjangom začiatkom tohto roka.
Spojené štáty uviedli, že majú dôkazy o tom, že KĽDR vyslala do Ruska 3 000 vojakov na možné nasadenie v bojoch na Ukrajine.
Agentúra Reuters poznamenáva, že by to znamenalo výraznú eskaláciu konfliktu, ktorý Rusko rozpútalo vo februári predchádzajúceho roka.
Reakcia Putina
Putin reagoval na otázku o satelitných snímkach, ktoré ukazujú pohyb severokórejských jednotiek.
"Snímky sú vážna vec. Ak existujú snímky, potom niečo odrážajú," povedal.
Obvinil tiež Západ z eskalácie krízy na Ukrajine a z toho, že dôstojníci a inštruktori NATO sú priamo zapojení do vojny. "Vieme, kto tam je, z akej európskej krajiny NATO je a ako plní svoje úlohy," povedal šéf Kremľa. Uviedol, že ruská armáda postupuje na všetkých úsekoch frontovej línie a v Kurskej oblasti kvôli jej postupu uviazol veľký počet ukrajinských vojakov.
Ukrajinská armáda prenikla do regiónu na západe Ruska v auguste v snahe zmierniť tlak ruskej ofenzívy v regióne Donbas na východe krajiny.
Západ využíva vojnu na Ukrajine a chce porážku Ruska. Sú to iluzórne kalkulácie, vyhlásil Putin
Podkopávanie spravodlivosti
Rusko požiadalo svojich zahraničných partnerov, aby nerozširovali NATO na východ, pretože to podkopáva bezpečnosť Ruska, ale Západ podľa ruského prezidenta tieto výzvy ignoroval. "Aj tak to urobili. Je to spravodlivé? Neexistuje spravodlivosť a my chceme túto situáciu zmeniť a dosiahneme to," citovala šéfa Kremľa tlačová agentúra TASS.
Organizácia Severoatlantickej zmluvy zažila veľkú vlnu rozširovania na prelome tisícročí, keď do nej vstúpilo niekoľko krajín strednej a východnej Európy vrátane Českej republiky. Fínsko a Švédsko vstúpili do NATO vo februári 2022 v dôsledku vpádu Moskvy na ukrajinské územie. O prijatie do aliancie sa usiluje aj samotná Ukrajina, ktorá s podporou Západu už tretí rok odoláva ruskej invázii.
Šéf NATO Mark Rutte minulý týždeň na stretnutí ministrov obrany bloku povedal, že je jasné, že Ukrajina sa stane členom aliancie, otázkou je len kedy.
Pozrite si stretnutie šéfa OSN s Putinom v Rusku.