Gruzínske voľby vyhrala vládna proruská strana. Stali sme sa obeťami ruskej špeciálnej operácie, uviedla prezidentka
Gruzínsko sa počas parlamentných volieb stalo obeťou ruskej špeciálnej operácie. Uviedla to gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová.
Hlava štátu Salome Zurabišviliová, ktorá podporuje smerovanie svojej krajiny k Európskej únii, v nedeľu (27. 10.) podľa tlačových agentúr uviedla, že sobotňajšie hlasovanie vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen, ktorá podľa opozície a Západu presadzuje autoritársku politiku inšpirovanú Ruskom.
Opozícia odmieta uznať výsledky volieb a rovnaký názor teraz vyjadril aj prezident, ktorý podporuje opozičné strany. Zurabišviliová obvinila úrady, že občanom vzali právo rozhodnúť sa vo voľbách.
Napätá a nenávistná atmosféra
Agentúra AP uvádza, že prezidentka spolu s opozičnými lídrami vyzvala obyvateľov juhokaukazskej krajiny, aby v pondelok večer prišli na hlavnú ulicu v hlavnom meste Tbilisi protestovať proti výsledkom, ktoré označila za „úplnú falzifikáciu, úplnú krádež vašich hlasov“.
Na masové protesty proti volebným výsledkom vyzýva aj väznený gruzínsky exprezident a taktiež jeden z opozičných lídrov Michail Saakašvili. „Teraz je čas na masové protesty. Musíme svetu ukázať, že bojujeme za slobodu a že sme ľudia, ktorí nebudú tolerovať nespravodlivosť,“ napísal v príspevku na Facebooku.
Znepokojenie volebných pozorovateľov
Volební pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) varovali, že počas volieb sa vyskytli prípady kupovania hlasov alebo zastrašovania a že hlasovanie prebiehalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Objavili sa aj správy o bitkách vo volebných miestnostiach a viacnásobnom hlasovaní.
Na prešetrenie nezrovnalostí okolo hlasovania vyzval v nedeľu gruzínske úrady aj predseda Európskej rady Charles Michel.
„Vyzývame ústrednú volebnú komisiu a ďalšie príslušné orgány, aby si splnili svoju povinnosť a rýchlo, transparentne a nezávisle vyšetrili a posúdili volebné nezrovnalosti či podozrenia z nich,“ napísal Michel na platforme X. Nezrovnalosti, na ktoré poukázala predbežná správa medzinárodných pozorovateľov, je podľa jeho slov potrebné "riešiť a objasniť".
Voľby v Gruzínsku vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen. Opozícia hovorí o ústavnom prevrate
Rana pre prozápadne orientovaných voličov
Gruzínska volebná komisia vyhlásila víťazom sobotňajších parlamentných volieb vládnu stranu Gruzínsky sen. Tá po sčítaní takmer všetkých hlasov získala vyše 54 percent.
Výsledok je ranou pre prozápadne orientovaných Gruzíncov, ktorí verili v úspech opozície, uviedla agentúra Reuters. Opozícia už v sobotu neskoro večer oznámila, že výsledky neuznáva, keď sa ukázalo, že proruský Gruzínsky sen v nich víťazí.
Hlavné opozičné strany výsledky neuznávajú, jeden z jej predstaviteľov ich označil za "ústavný puč".
Porušovanie pravidiel
Gruzínska skupina pre monitorovanie volieb ISFED v nedeľu uviedla, že zaznamenala porušenie volebných pravidiel, vrátane situácií, keď niekto natlačil do volebných urien veľa volebných lístkov naraz, zastrašovanie voličov a podplácanie, čo mohlo výsledky ovplyvniť. Pri samotnom sčítaní hlasov, z ktorých väčšina bola odovzdaná elektronicky, ale skupina žiadne závažné pochybenia neobjavila.
Volebná komisia ani strana Gruzínsky sen zatiaľ na tvrdenia skupiny nereagovali, už v sobotu ale hovorili o slobodných a spravodlivých voľbách. „Je to svetovo vzácny prípad, keď jedna strana dosiahne takýto úspech v takej to ťažkej situácii,“ poznamenal k výsledkom zakladateľ Gruzínskeho sna, miliardár Bidzina Ivanišvili. Podľa neho to ukazuje na "talent Gruzíncov".
Dôležité voľby
Viacerí politici i médiá dopredu voľby označovali za hlasovanie, v ktorom ľudia vyberú medzi Európou a Ruskom. Prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová hovorila o voľbe medzi "európskou budúcnosťou a ruskou minulosťou", zakladateľ Gruzínskeho sna, miliardár Bidzina Ivanišvili, potom varoval pred možnosťou, že Gruzínsko bude zatiahnuté do vojny na Ukrajine. V Gruzínsku žije asi 3,7 milióna ľudí.
Vplyv Západu a Ruska
Gruzínsko dlho patrilo medzi postsovietske krajiny s najsilnejšou západnou orientáciou. Jej vzťahy so Západom však silno ochladli po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predvlani vo februári. Gruzínska vláda odmietla zaviesť protiruské sankcie a rétorika Gruzínskeho sna začala byť v čoraz väčšej miere proruská. Opozícia aj Západ vládnucu stranu obviňujú zo zavádzania autoritárskej politiky v štýle súčasného ruského režimu.
Gruzínsko je kandidátom na členstvo v EÚ, dvadsaťsedmička ale kvôli krokom vlády prístupový proces pozastavila.
Pozrite si reportáž o voľbách z 27. októbra: