ZSSK chce zrušiť IC vlaky z Bratislavy do Košíc, podľa dopravcu sú stratové. Absurdita, reaguje Greenpeace

včera 13:51 , Aktualizované: dnes 11:51

Železnice navrhujú zrušiť IC vlaky medzi Bratislavou a Košicami. Ako dôvod uviedli finančné straty a posilnenie expresov Tatran. Informuje o tom Denník N. Greenpeace Slovensko to považuje za absurditu. Pôvodne médiá hovorili o Železniciach Slovenskej republiky, ide však o dopravcu ZSSK.

IC vlaky plánujú zaútočiť na ceny, cestujúci dostanú aj niečo navyše
Foto: TASR/Martin Baumann

IC vlaky na trase Bratislava - Košice sú stratové. O ich zrušení informoval Denník N. V grafikone, ktorý vstúpi do platnosti v polovici decembra, chýbajú vlaky Intercity.

Stratové spoje

Nahradiť ich chcú expresom Tatran, ktorý by mal jazdiť každú hodinu. V súčasnosti jazdí každé dve hodiny. Tatran je však pomalší o 45 minút.

Denník N písal, že Intercity sú jediné spoje, ktoré železnice prevádzkujú na vlastné náklady. Ostatné spoje si objednáva ministerstvo dopravy, ktoré ich aj financuje. Posledné slovo pri grafikone má ale ministerstvo dopravy.

Najekologickejší spôsob dopravy

Greenpeace Slovensko považuje zrušenie IC vlakov za absurditu. Vyzýva Železničnú spoločnosť Slovensko, aby nezhoršovala už tak slabú mobilitu občanov rušením najrýchlejších vlakov.

Vlaky sú podľa environmentalistov najekologickejším spôsobom dopravy. Aby ich ako spôsob dopravy využívalo viac ľudí, musia byť lacné, dostupné, pohodlné a zároveň musia jazdiť často a bez meškania.

"Do vlakovej dopravy potrebujeme investovať, nie rušiť najrýchlejšie vlaky. Minister dopravy namiesto toho, aby hľadal zdroje, ako zlepšiť fungovanie železníc, plánuje navyše obnoviť letecké spojenie medzi Bratislavou a Košicami a ešte ho aj dotovať zo štátnych peňazí," skonštatovala Ábelová.

Slovensko je na chvoste rebríčka

Organizácia zároveň vyzýva vládu k zvýšeniu daňovej záťaže pre znečisťujúce spôsoby dopravy, ako sú lety, zníženie daňovej záťaže pre ekologickú dopravu, akou sú vlaky. Taktiež apeluje na zavedenie klimatických lístkov, čo sú cenovo dostupné, dlhodobé lístky na verejnú dopravu, ktoré sú platné vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy v danej krajine či regióne.

Analýza Greenpeace ukazuje, že Slovensko je na chvoste v oblasti verejnej dopravy. Tá musí byť podľa environmentalistov dostupná pre všetkých, pretože len vtedy môžu ľudia presadnúť z áut na ekologickejšie formy mobility.

Pozrite si reportáž o vlakovej stanici v Rajci, odkiaľ miesto vlakov vypravujú autobusy:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok