Ako chce vláda do roku 2028 znížiť deficit a verejný dlh? Prvýkrát si vytýči strednodobý plán, na príkaz Bruselu

10.10.2024 19:13 , Aktualizované: 10.10.2024 19:34

Do roku 2028 by mal deficit slovenských verejných financií klesnúť k úrovni dvoch percent HDP, vďaka čomu by mal verejný dlh začať klesať.

Deficit bude menší, ako odhadovali. Dôvodom sú aj nižšie výdavky
Foto: SITA (ilu)

Na naplnenie tohto plánu je potrebné za štyri roky prijať konsolidačné opatrenia v objeme 4,4 % HDP alebo 7 miliárd eur.

Vláda zatiaľ prijala opatrenia na prvý rok v čistom objeme 1,4 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Národnom strednodobom fiškálno-štrukturálnom pláne SR na roky 2025 až 2028, ktorý predkladá na pondelkové (14. 10.) rokovanie tripartity.

Rokovanie sociálnych partnerov o rozpočte

Sociálni partneri by mali v rovnaký deň diskutovať aj o návrhu rozpočtu na nasledujúce tri roky, tento materiál však zatiaľ nie je zverejnený. Budúci rok má deficit podľa plánu klesnúť na 4,7 % z tohtoročných 5,8 % HDP.

Návrh rozpočtu na budúci rok

Ministerstvo financií predložilo návrh štátneho rozpočtu na rok 2025, v ktorom očakáva príjmy vo výške 59,9 miliardy eur a výdavky 66,5 miliardy eur.

Vláda plánuje vyplatiť 235 miliónov eur na energopomoc, čo je viac, než pôvodne uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Rozpočet nezahŕňa valorizáciu platov zamestnancov verejného sektora. Návrh predložili na pondelkovom rokovaní tripartity a počíta so štvorročným ozdravným plánom na zlepšenie verejných financií.

Strednodobý plán pripravujú krajiny EÚ tento rok prvýkrát, a to v súvislosti s nedávnou reformou európskych rozpočtových pravidiel. Tie majú za cieľ nastaviť také tempo konsolidácie pre najbližšie roky, aby sa dlh a deficit hospodárenia udržali pod hranicami 60 %, resp. 3 % HDP aj desať rokov po horizonte plánu.

"V dôsledku toho musí Slovensko, ako krajina výrazne čeliaca demografickému tlaku populácie, už do niekoľkých rokov dosiahnuť rozpočtovú pozíciu blízko vyrovnaného hospodárenia," vysvetlil v dokumente rezort financií.

Strednodobý plán: Rast výdavkov sa obmedzí, deficit klesne

Na dosiahnutie týchto cieľov sa zavádzajú každoročné limity rastu čistých výdavkov ako jediný záväzný operatívny nástroj, ktorého plnenie sa bude vyžadovať.

Parlament 3. októbra schválil konsolidačný balíček. Čo všetko sa mení? Viac v Štúdiu ta3:

"Do roku 2028 strednodobý plán cieli celkový pokles deficitu k 2 % HDP, kedy by už mal dlh v pomere k HDP začať medziročne klesať. Maximálny rast čistých výdavkov do roku 2028 je na úrovni 8,1 %," vyčíslilo ministerstvo s tým, že v nasledujúcich rokoch budú v jednotlivých návrhoch rozpočtu špecifikované opatrenia na naplnenie týchto cieľov.

Aktuálny strednodobý plán obsahuje podľa MF približne tretinu potrebnej konsolidácie.

"Ide najmä o reformu sadzieb DPH, zvýšenie korporátnej dane pre veľké podniky, zvýšenie sektorových daní v regulovaných odvetviach, či zacielenie sociálnych výdavkov na nízkopríjmových obyvateľov. Väčší objem konsolidačných opatrení zároveň kryje niektoré nové výdavky najmä v sociálnej oblasti, a tiež umožňuje vytvorenie rezervy na nepredvídaný vývoj," priblížil rezort financií.

Hodnotenie Komisie do šiestich týždňov

Po schválení vládou sa Národný strednodobý fiškálno-štrukturálny plán SR na roky 2025 až 2028 prerokuje v Národnej rade (NR) SR.

Európska komisia (EK) by mala poskytnúť hodnotenie strednodobého rozpočtového plánu do šiestich týždňov od jeho prijatia.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok