Okrem sexu ich nútia žobrať či kradnúť. Aj deti na Slovensku môžu byť medzi obeťami kupčenia, hovoria odborníci
Tento týždeň si pripomíname Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Časté sú aj v Európskej únii a Slovensko nie je výnimkou. Obetami sú stále častejšie deti.
Prípady obchodovania s ľuďmi sú ženy a malé dievčatá, hovoria dáta Eurostatu. V rámci Európskej únie sa každoročne zaregistruje minimálne 7-tisíc nových prípadov. Ale tie odhalené sú len špičkou ľadovca nad vodou, o mnohých prípadoch sa vôbec nevie.
Okrem sexu nútia deti žobrať či kradnúť
Už minulý rok na Slovensku rapídne narástol počet preukázaných detských obetí. Z celkového počtu 39 bola viac ako polovica mladších ako 18 rokov. Ale tento rok je to ešte znepokojivejšie. Z 18 prípadov zneužitia je až 15 detí. Všetko začína buď obťažovaním detí v rodine, alebo si rodina neskoro všimne útočníka zvonka.
Rodičia nútia deti žobrať v zime aj v noci. Prenasledujú nás, bez peňazí či jedla sa domov vrátiť nemôžu, tvrdia miestni
V nadväzovaní vzťahov sú neskúsené
Deti sa v ňom často orientujú lepšie, ako ich rodičia. Ale v nadväzovaní vzťahov sú neskúsené. Neuvedomujú si kedy ich už niekto obťažuje a neukončia nepríjemný kontakt včas.
V súvislosti s problematikou obchodovania s ľuďmi je verejnosti k dispozícii bezplatná Národná linka pomoci 0800 800 818.
Rozprávajte sa s deťmi
Základné pravidlo prevencie hovorí, rozprávajte sa s deťmi, najmä o pocitoch. Treba nájsť správny kľúč. V rodinách sa takýmto rozhovorom venuje priemerne len 7 minút týždenne. Ale sú aj deti, ktoré sa na rodinu spoľahnúť nemôžu, lebo ku kupčeniu alebo násiliu dochádza priamo tam. Preto, ktokoľvek, kto má podozrenie, má o ňom povedať polícii na čísle 158.