Jesenné prechádzky v prírode? Kliešte sú stále v pozore, varujú odborníci
Kliešte sú aktívne aj na jeseň. Ich aktivita je vtedy zvyčajne nižšia ako počas jarných mesiacov. Závisí to od vhodných klimatických podmienok, kliešťom vyhovuje vlhkosť a vyššie teploty.
Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že ľudia by preto mali byť pri pobyte v prírode naďalej obozretní.
"Vlhko a vyššie teploty počas jesene kliešťom vyhovujú, pričom za daného počasia ľudia zvyknú chodiť do prírody - napríklad na huby. Kliešte môžu byť aktívne, pokiaľ teplota neklesne pod päť stupňov Celzia, až do prvého snehu," ozrejmil.
Apeloval na ľudí, aby boli opatrní
Apeloval preto na ľudí, aby aj počas jesenných dní dbali na opatrnosť. "Primerane sa oblečte (dlhé rukávy, dlhé nohavice zakasané do ponožiek), použite vhodný repelent a bezprostredne po návrate domov si poriadne skontrolujte pokožku a kliešťa ihneď opatrne odstráňte," odporučil úrad.
Encefalitída bez kliešťa? Riziko hrozí aj z nepasterizovaného mlieka, očkovať sa stále oplatí
Encefalitída postihuje nervovú sústavu
Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu.
Okrem infikovaných kliešťov sa môže prenášať aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka.
Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzneho charakteru - bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie, v rizikových prípadoch sa môže skončiť úmrtím. Najúčinnejšou prevenciou proti ochoreniu je očkovanie.
Pozrite si aj archívnu reportáž zo 17. marca o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde: