Pellegrini na pôde OSN: Minulosť nám hovorí, že agresor sa nedá uchlácholiť, časté vetovanie rezolúcií nás oslabuje
Prezident Pellegrini pred Bezpečnostnou radou OSN kritizoval nadužívané právo veta. Tento jav má podľa neho na svedomí aj vojnu na Ukrajine.
Bezpečnostnú radu OSN oslabujú vnútorné konflikty, časté vetovanie dôležitých rezolúcií, neriešenie prehreškov voči medzinárodnému právu a mocenská politika namiesto mierových snáh.
Dôsledkom je oslabenie dôvery členských štátov OSN v schopnosť rady reagovať na krízy vo svete. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v rámci stredajšej otvorenej diskusie svetových lídrov na pôde Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.
Pellegrini pripomenul, že výsledkom rozdelenia v BR OSN je aj vojna na Ukrajine, bezprostredného suseda Slovenska. Došlo k nej "aj napriek tomu, že drvivá väčšina členských štátov OSN opakovane odsúdila pokračujúcu agresiu Ruska", skonštatoval. Nejde pritom o jediný konflikt vo svete, pokračoval Pellegrini a poukázal na situáciu v Páse Gazy, Mali, Mjanmarsku či Sudáne.
Kto by ešte podpísal Chartu OSN?
Podľa neho sú v súčasnosti ohrozené zásady medzinárodnej spolupráce, na ktorých stála bezpečnostná architektúra od druhej svetovej vojny.
Pellegrini apeluje, aby Slovensko zvýšilo pohotovosť. Obáva sa "druhého Černobyľu" na Ukrajine
"Bez nich sa medzinárodný poriadok, tak ako ho poznáme, zrúti a skončí v chaose a násilí. Pre Slovensko ako dlhodobého a vytrvalého zástancu multilateralizmu je to neprijateľné," podčiarkol.
Vyzdvihol nevyhnutnosť dodržiavania medzinárodne uznaných štátnych hraníc a kritizoval niektoré krajiny – bez toho, aby ich menoval – za nerešpektovanie OSN či Svetovej obchodnej organizácie. "Veľkí hráči si nesmú len tak robiť, čo sa im hodí," zdôraznil.
"Trpké ponaučenia z minulosti nám hovoria, že odhodlaný agresor sa nedá len tak uchlácholiť," vyhlásil a položil rečnícku otázku, koľko krajín vo svete by v súčasnosti podpísalo Chartu OSN ratifikovanú pred 79 rokmi.
Pozrite si reportáž o Pellegriniho prejave v OSN: