KDH chce od premiéra, aby prevzal zodpovednosť v zdravotníctve. Vláda má podľa hnutia šetriť na sebe

21.9.2024 15:33 , Aktualizované: 21.9.2024 16:22

Na tlačovej besede v sobotu (21.9.) KDH vyzvalo premiéra Roberta Fica, aby prevzal zodpovednosť v zdravotníctve, rozhodla sa tak Rada KDH na zasadnutí v Košiciach.

KDH
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

"O chvíľu to bude rok, čo má súčasná vláda mandát. Vláda zlyháva v otázkach s trestnou novelou trestného zákona a jej dopadoch na občanov. V posledných dňoch však sledujeme, ako premiér kritizuje vlastnú ministerku zdravotníctva. Preto rada prijala uznesenie, v ktorom apeluje na premiéra, aby prevzal zodpovednosť za rezort zdravotníctva, ktorý je bez reálneho riadenia a vízie a je ohrozené ústavné právo občanov na poskytovanie dostupnej zdravotnej starostlivosti," povedal podpredseda KDH Viliam Karas.

Rodičovský dôchodok a daňový bonus na dieťa

KDH taktiež nesúhlasí, aby sa v rámci konsolidačných opatrení zrušil rodičovský dôchodok a okresal daňový bonus na dieťa.

"Vláda má šetriť na sebe a až potom na bežných ľuďoch," tvrdia.

"Ak vláda siaha na tieto prorodinné opatrenia, narúša systém medzigeneračnej solidarity a ohrozuje budúci populačný vývoj na Slovensku. Zásadne nesúhlasíme, aby vláda konsolidačné opatrenia prenášala v 95 percentách na nás občanov a len 5 percent na vlastnú úsporu. Namiesto toho, aby otočila a šetrila primárne na sebe práve tých 95 percent," upozornil ekonomický expert KDH Jozef Hajko a pripomenul vlastné riešenia hnutia.

Na zasadnutí Rady KDH sa jej členovia venovali aj otázke ochrany života od narodenia a počas celého života človeka, ako aj nadchádzajúcim komunálnym voľbám, ktoré budú o dva roky.

Celú tlačovú besedu KDH si môžete pozrieť nižšie:

Slovensko verzus Česko

Slovensko dáva do zdravotníctva naďalej menej financií ako Česko. V kvalite zdravotnej starostlivosti ho môže dobiehať vyššou efektívnosťou v hospodárení. Poukázal na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Ozrejmil, že podiel poistencov štátu na celkovom počte poistencov je v obidvoch krajinách na úrovni okolo 56 percent, avšak podiel platby za poistencov štátu do verejných zdrojov bol v rokoch 2020 až 2022 na Slovensku výrazne nižší ako v Českej republike.

"V roku 2023 sa podiel platby za poistencov štátu významne zvýšil a priblížil sa k úrovni, ktorú dosahuje v Českej republike," vysvetlil úrad.

Ako sa menil rozdiel počas rokov

Na Slovensku v roku 2023 dosiahlo poistné platené štátom za jeho poistencov sumu 2,081 miliardy eur, čo predstavovalo 29 percent z celkového verejného zdravotného poistenia. V Česku to bolo o jedno percento viac.

V rokoch 2020 až 2022 bol rozdiel medzi krajinami každoročne vyšší ako päť percent. Pokles podielu poistného plateného štátom v SR sa podľa úradu opäť očakáva v roku 2024.

"Je to čiastočne spôsobené miernym znížením platby za poistenca štátu oproti roku 2023, ale rozhodujúci vplyv bude mať zvýšenie odvodového zaťaženia pre ekonomicky aktívnych poistencov," vysvetlil.

Podobný vývoj je podľa úradu možné sledovať aj pri mesačnej platbe za jedného poistenca štátu.

Premiér nepriamo pohrozil Dolinkovej

Predseda vlády Robert Fico na piatkovej tlačovej besede otvorene kritizoval ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Vyčíta jej, že do zdravotníctva tečie veľa peňazí, no výsledky nevidí.

"Dokedy budeme dolievať tie peniaze do zdravotníctva, pokiaľ tam stále nevidíme nejaký efekt? Toto je otázka pre ministerku zdravotníctva," spytoval sa pred novinármi Fico.

Viac sa dočítate v článku nižšie:

Pozrite si archívnu reportáž zo 6. feburára, ako vláda dovtedy šetrila.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok