Od nočníka po škrabadlo. To ponúka unikátna výstava hygieny
Múzeum v Dubnici nad Váhom sprístupnilo netradičnú výstavu. Návštevníci získajú obraz o čistote od staroveku až po súčasnosť. Medzi desiatkami typov toaliet a predmetov na osobnú hygienu nechýbali rôzne kuriozity.
Osobná hygiena bola na vysokej úrovni už za čias Mezopotámie a Egypta. Ľudia dbali na čistotu aj v starovekom Ríme.
„Poznali už takmer všetko to, čo poznáme my dnes, vrátane kanalizácie a tej osobnej hygieny, či už holenia, maľovania a tak ďalej,“ povedala Monika Gurínová Schwandtnerová, riaditeľka múzea v Dubnici nad Váhom.
Ako to bolo v stredoveku?
No zato stredovek sa už dokonalou starostlivosťou o telo nemôže pochváliť. Z pohľadu historičky bola hygiena v tomto období najhoršia.
„Naozaj ulice boli plné rôznych živočíchov, a exkrementov, nočníky sa vylievali z okien,“ povedala Lucia Petreková, kurátorka výstavy.
V 17. a 18. storočí sa už objavujú rôzne hygienické vychytávky. Na žiadnom kráľovskom dvore nechýbali parfumy, odpudzovače a škrabadlá na vši.
„Často teda aj v parochniach a dobových účesoch sa tento hmyz vyskytoval, a teda ľudia si ľahko mohli poškrabať toto miesto,“ dodáva Petreková.
Ako to bolo s kúpaním?
Avšak kúpanie nemali v obľube ani pred dvesto rokmi. Ľudia verili, že umývaním sa dostávajú do tela škodlivé látky. A kúpanie v 19. storočí bolo drahé a vyžadovalo služobníctvo.
„Kto mal trošku viacej peňazí, tak na prelome 19. a 20. storočia ste si už mohli zaplatiť službu, ktorá vám do domu prišla a tento kúpeľ vykonala,“ vysvetlila opäť Petreková.
Nechýbali ani záchody
Návštevníci výstavy by nemali obísť ani zbierku záchodov. Šľachta ich nosila so sebou, mnohé pripomínajú luxusný kus nábytku. Kuriozitou sú aj takzvané svadobné nočníky. Slúžili ako dar pre nevestu a ženícha. No a porcelánový nočník sa zase nosil na kázne do kostola.
„Dostal pomenovanie podľa jezuitu Luisa Bordalou, ktorý vo Francúzsku vo Versai viedol veľmi dlhé kázne,“ vysvetlila kurátorka výstavy.
Ešte máte čas
„Máme tu cez 150 kusov predmetov. Najstarší je z doby rímskej, ide vlastne o špáradlo, ktoré sa používalo na čistenie uší až po predmety zo súčasnosti,“ dodala Gurínová Schwandtnerová, riaditeľka múzea.
Netradičná výstava je v rámci Slovenska jediná. Pre návštevníkov je otvorená do januára budúceho roka.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac